Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Nanenin Faydaları ve Zararları
Nanenin Faydaları ve Zararları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Nanenin Faydaları ve Zararları :

Nane, ballıbabagiller familyasından; nemli yerlerde yetişen özellikle karadeniz kıyılarında , genellikle tüylü ve çok kokulu otsu bir bitki cinsidir. Başak biçiminde beyaz, pembe veya morumsu çiçekleri vardır. Güzel kokuludur.

Nanenin Zararları: rahimi incelttiği ve hamilelerin dikkatle kullanması gerekiyor. Hamilelerin ilk dönemlerinde aşırı Nane kullanmak düşük yapabiliyor Isparta’da kaynatılarak tüketilen nanenin (Mentha Spicata Labiatea) üreme sağlığına etkisini araştıran Süleyman Demirel Üniversitesinde (SDÜ) Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Mungan, bu araştırmanın sonunda nanenin, çay gibi kaynatılarak sıklıkla tüketilmesi durumunda gebeliğin gelişimini olumsuz etkilediğini belirledi.

Nanenin Faydaları:
Hazmı kolaylaştırır. Gaz söktürür. Karaciğer yetersizliğini giderir. Safra akışını düzenler. Mide ağrılarını keser. Bağırsak spazmını giderir. Nefes almayı kolaylaştırır.

Astım, grip, Bronşit ve öksürük için yararlıdır.Ateşi düşürür. Sinirleri kuvvetlendirir. Sükûnet verir. Heyecanları ve korkuyu yatıştırır. Kusmaları önler. Migren, uykusuzluk ve baş dönmelerinde faydalıdır.

El ayak titremesi, dil tutukluğu, felç ve uykusuzlukta kullanılır. Kalbi kuvvetlendirir. Sinirsel kalp çarpıntılarını keser. Erkeklerde ruhsal kaynaklı iktidarsızlığı giderir. Aybaşı kanamalarının muntazam ve ağrısız olmasını sağlar.

Sütle şişen memelerin şişini indirir. Soğuk algınlığında faydalıdır. Bağırsak solucanlarının düşürülmesinde yardımcı olur. İdrar söktürür. Mide ülseri ve gastrit olanlar fazla kullanmamalıdır. Şekercilik, likörcülük, lavantacılık ve eczacılıkta kullanılır.

Nane Çayının Faydaları
Üşüttüğümüz zaman, nane limon karışımını hepimiz denemişizdir. Ya da yakınlarımızdan, sana bir nane lilmon kaynatayım sözünü duymuşuzdur. Nane çok şifalı bire bitki. Özellikle soğuk algınlıklarında. Ama nenein şifa verdiği tek hastalık soğuk algınlığı değil tabiki. Bakalım nenenin ne faydaları varmış. Naneyi kaynatıp, buharını içinize çekin. Burnunuzun açıldığınıi nezlenizin de kısa sürede geçtiğini göreceksiniz.Mide ağrısının yanı sıra, yanmadan da şikayetçiyseniz, nane çayı içmenizde fayda var. Nane çayı, mide gazlarını geçirir, midedeki doluluk hissini giderir. Ayrıca hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır. Kuru naneyi sıcak suya atıp, on dakika demlendirdikten sonra nane çayınız hazır olacaktır. Mide asitlerine karşı, ilaç içmek yerine, nane çayı içmek daha sağlıklıdır. Tabi önemli bir hastalığınız olmadığı konusunda doktordan bilgi aldıktan sonra.

- İştah açar.
- Sinirleri yatıştırır ve vücuda rahatlık verir.
- Strese ve baş ağrısına iyi gelir.
- Spazm ve kalp çarpıntısı riskini azaltır.
- Ateşi düşürür.
- Sindirim sistemi ve mide için çok faydalıdır.
- Sindirimi kolaylaştırır.Gaz söktürücüdür.
- Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur.
- Ülsere ve mide yanmasına iyi gelir.
- Kusmayı, mide bulantısını ve ağrısını önler.
- Grip, bronşit gibi soğuk algınlıklarında ve öksürükte faydalıdır.
- Diş ağrısını ve ağız kokusunu giderir.
- Anne sütünü arttırır.
- Sinirsel iktidarsızlığa iyi gelir.

Nane Besin Değerleri: 100 gr. kuru nanenin içerdigi besin degerleri sunlardir: 245 kalori: 15.1 gr. protein: 29,8 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 4,9 gr. yag; 755 mgr. kalsiyum: 30.2 mgr. demir: 52 IU A vitamini; 0,49 mgr. B1 vitamini; 0,98 mgr. B2 vitamini ve 3,7 mgr. B3 vitamini.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Efkan Gürlermidemde yanmalar oluyor. nane yiyimce geçiyor. acaba midemde bir sorunmu var. doktora gitmelimiyim . birde soğuk algınlıgında nane nane limon gerçekten çok iyi en azında taeşi falan füşürüyor. ama naneyi fazla tüketince iştah açar. kilo fazlası olanların naneyi ölçülü tüketmesi gerekir.
  • Serpil SalihaNane zayıflamaya da iyi geliyor diye bişe duydum doğrumudur.
  • Nanenin

    Faydaları

    ve

    Zararları