Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Nane Ne İşe Yarar
Nane Ne İşe Yarar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Nane Ne İşe Yarar, Eğer yorucu işlerde çalışıyorsanız, özellikle beyin gücüne dayalı herhangi bir işle meşgulseniz bol bol nane çayı içmelisiniz. Bu bitki hakkında detayları makalemizde bulabilirisiniz.

Nane esansının keskin bir kokusu ve tadı vardır. Şayet Baş Dönmesi şikayetiniz varsa bir kesme şekere az nane esansı damlatıp yiyebilirsiniz. Ancak naneyi gecenin ilerleyen saatlerinde içerseniz uykunuz kaçabilir.Eğer yorucu işlerde çalışıyorsanız, özellikle beyin gücüne dayalı herhangi bir işle meşgulseniz bol bol nane çayı içmelisiniz. Bu çay hem kuvvet verir hem de zihni açar.

Nane, sindirim sisteminiz içinde dolaştığı her yere sağlık verir. Bir cezvede kabuklarıyla birlikte yarım limon ve biraz naneyi kaynatıp balla tatlandırdıktan sonra için. Bu çay mide bulantılarına, mide üşütmelerine, mide ağrısı ve baş ağrılarına karşı çok etkilidir.

Aynı zamanda migrene, safra ağrısına, çarpıntılara karşı rahatlık verir.Nane her ne kadar Uyarıcı olması nedeniyle gece içildiğinde uykuyu kaçırsa da ıhlamurla birlikte kaynatılıp içildiğinde bu kez uykunuzu getirecektir.Sıkıntı, asabiyet, gerginlik hallerinde;

2 tutam nane, 2 tutam ıhlamur, 2 tutam mine çiçeği ve 2 tutam papatyayı bir litre su ile demleyip içerseniz çok yararını görebilirsiniz.10 tutam nane yaprağını bir litre suda kaynatın.. Kötü nefes kokusunda, diş eti ve diş hastalıklarında gargara yapın. Bu çayı dıştan kompres olarak da kullanabilirsiniz.

Suda kaynatarak elde ettiğiniz nane çayı aynı zamanda iyi bir antiseptiktir. Bu çayın mikroplara karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Nezle olunduğunuzda nane çayı ve kaynatılan nane ile yapılan buhar banyosu iyi gelmektedir.Yazın yapacağınız çayı soğutup limon kattıktan sonra içerseniz, sizi yaz aylarının sıcaklarından ve bunaltılardan kurtaracaktır.

Kış aylarında da bol bol nane kurusu çay olarak içilirse, hastalıklardan koruyucu ve ferahlatıcı etkisini hissettirecektir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Nagihan Şenmerhabalar ben naneyle ilgili bilgi almak istiyorum nanenin faydaları ve zararları nelerdir acaba. en kısa sürede cevabınızı bekliyorum ilginize teşekkürler iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar dilerim.
  • Nane

    Ne

    İşe

    Yarar