Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Mustafa Eraslan Şifalı Bitkiler

Mustafa Eraslan Şifalı Bitkiler


Bu makalede Mustafa Eraslan şifalı bitkiler ile tedavi yöntemleri ve bu şifalı bitkilerin nelere iyi geldiğini anlatıyor. Mustafa Eraslan şifalı bitkileri açıklıyor;


Acı bakla : SemenLupini Şeker hastalığına karşı kullanılır.Acı elma yağı : SalviaTriloba Gaz söktürücü, midevi, ter kesici, idrar artırıcıdır. Haricen yara iyiedici ve antiseptik olarak kullanılır.

Acı yonga : LignumQuassiae İştah açıcı, kuvvet verici, kurt ve ateş düşürücü

Acıağaç : İştah açar,hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. Tükürük ifrazatını arttırır. Mide,bağırsak, karaciğer ve böbreklerin çalışmasını düzenler. Böbrek sancılarınıkeser, taşların düşürülmesine yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını döker.Kanamaları durdurur. Haşarat kaçırıcı olarak da kullanılır. Fazla kullanılacakolursa; baş dönmesi, Mide Bulantısı ve Kusma yapar.

Adaçayı : Mide vebağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenliçalışmasını sağlar. Boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarını giderir. Göğsüyumuşatır. Astımdaki sıkıntıları geçirir. İdrar ve ter söktürür. Banyo suyunakatılıp yıkanılırsa; zindelik verir. Günde, 3 Kahve fincanından fazlaiçilmemelidir.

Adamotu : Zehirli birbitkidir. Ağrı kesici, yatıştırıcı, Cinsel gücü arttırıcı etkileri vardır. Rastgele kullanıldığında zararlı olur.

Ahlat (Yabanarmudu ) : Meyveleri ishal keser. Zehirli hayvan sokmalarinda, filizi ezilip yarayasürülür.

Ahududu : Kanıtemizler, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Terletir veidrar söktürür. Kabızlığı giderir. Vücuda dinçlik verir.

Alıç : Asabiçarpıntıları giderir. Sinir bozukluğunu geçirir. Yüksek tansiyonu düşürür.Aritmide kullanılır. Uykusuzluğu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliğive göğüs nezlesinde faydalıdır.

Altınotu : HerbaCeterachi İdrar söktürücü ve kabız etkileri vardır. Basura karşı, haricenkullanılır.

Amber : Ambra GriseaKaşalot balığından elde edilir. Kalbi kuvvetlendirir, iştah açar ve cinselarzuyu artırır.

Anason : Hazmıkolaylaştırır. İştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir. Mideve bağırsak gazlarını söktürür. İdrarı arttırır. Öte yandan kusmayı ve ishalikeser.

Anason : Kullanılankısmi, meyvalari ve yapraklaridir. Meyveleri tamamen olgunlastiktan sonratoplanir ve gölgede kurutulur. Hazmi kolaylastirir. Istahsizligi giderir. Mideve barsak gazlarini söktürür. Idrar artirir. Migren agrilarini keser. Astim,nefes darligi ve bronsitte görülen sikayetleri giderir.

Anason yağı : Oleumanisi Sinir sistemi uyarıcısıdır.

Andız kökü : RadixHelenii Safra söktürücü, öksürük kesici, göğüs yumuşatıcı,kuvvet verici ve kurtdüşürücüdür.

Ardıç : Kozalaklarimavimsi siyah renklidir. Yenir ve idrar söktürücü özelliktedir.

Ardıç tohumu : FructusJuniperi İdrar artırıcı, terletici, midevî ve antiseptik özellikleri vardır.

Aslanağzı : Balgamsöktürür. Bronşitte rahatlık verir

Asma : Yaprakları ileyapılan ilaçlar kanamayı durdurur. Vücuda kuvvet verir. Sarılığı keser. İshalidurdurur.

Aspir : Flos CarthamiRomatizma ağrılarına karşı etkilidir. Dahilen terletici, kurt düşürücü ve adetgetiricidir.

Ayı üzümü : Kuvvet verir. İshali keser. İdrar yollarını temizler. İdrar söktürür. Ateşidüşürür. İdrar yollarındaki taşların düşmesine yardım eder. Prostatbüyümesinden kaynaklanan şikayetleri giderir.

Ayrıkotu : Bitkininetli kökleri çok eskiden beri üriner hastalıklarda kullanılan önemli bir halkilacıdır. Kökler mesane ve böbrek iltihapları dahil, mesanedeki tas ve kumlarıdüşürmek için kullanılan iyi bir idrar söktürücüdür.

Ayva : İshal vedizanteriyi keser. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. İnce bağırsakiltihabını giderir. Kanı temizler. Çarpıntıyı dindirir.

Badem : Aci bademinuçucu yagi, iyi bir koku ve tat giderici (balik yagina ilave edilir) ve hafifbir dezenfektandir. Badem tohumlari, badem surubu hazirlanmasinda kullanilir.Çocuklar için iyi bir müshildir. Kremlerin terkibine girer. Meyve kabugu halkarasinda boGaz agrilarina karsi kullanilmaktadir.

Badem : Bedeni vezihni yorgunluğu giderir. Böbrek, mesane ve tenasül yollarındaki iltihaplarıgiderir. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir.

Badem yağı : OleumAmygdalae Dahilen müshil, haricen yumuşatı- cı ve yara iyi edici olarakkullanılır.

Bakla : İdrar yollarınıtemizler. Böbrek ağrılarını dindirir. Böbrek iltihaplarını giderir. Böbrek kumve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.

Baldıran ( Ağuotu) : Nemliyerlerde yetişen, 1-2 metreboyunda zehirli bir bitkidir.Ev ilaçlarında kullanılmaz.Tıpta, özellikle dişçilikalanında kullanılır.Ağrı kesici, spazm giderici ve siyatik, tetanoz ileEpilepsi hastalıklarinin tedavisinde kullanılır.

Balıkotu : FructusCocculi indici Dahilen kurt düşürücü, Sara nöbetlerini azaltıcı olarakkullanılır. Tehlikeli bir drogdur.

Bamya : Meyvesi beşbölmeli,tohumları yuvarlak ve yeşilimtrak gri renkte bir sebze. Faydalı birsebzedir. Yaş veya kuru olarak sarf edilir. Konserveleri de yapılır. Meyvelerimüsilajlıdır.Kabızlık tedavisi ve barsakların düzenli çalışması içinfaydalıdır.

Bamya çiçeği : FlosHibisci Dahilen göğüs yumuşatıcı, lapa halinde haricen çıbanlarıolgunlaştırıcıdır.Kabızlığa karşı etkili ve zararsız bir drogdur.

Banotu : Yumuşaktüylü, otsu bir bitki. Gavur haşhaşı adıyla da bilinmektedir.Meyve çok tohumluve bir kapakla açılıp tohumlarını saçan bir kapsüldür.Altı türü vardır. (SiyahBanotu) ile (Mısır Banotu) tedavi sahasında kullanılır. Mısır Banotu Malatyacivarında bulunmaktadır. Bilhassa alkaloit endüstrisi için önemlidir. SiyahBanotu hemen hemen bütün Anadolu ve Trakya’da bulunur. Meyvaları çanakyapraklar tarafından sarılan, kapak ile açılan bir kapsüldür. Bu kapsül içindegri esmer renkli, üzerinde küçük çukurcuklar bulunan çok miktarda tohumbulunur.Bitkinin kullanılan kısmı; yaprakları, kökü ve tohumlarıdır. Yapraklar,bitki çiçekli iken toplanır ve kurutulur. Tohumlar tamamen olgunlaştıktan sonraalınır, güneşte ya da 40-50 derecelik fırınlarda kurutulur. Kuvvetli biruyuşturucu ve ağrı kesicidir. Bazi müshillerin tesir edebilmesinikolaylaştırır. Bilmeden kullanıldığında zehirlenmelere sebeb olan bir bitkidir.

Besbase : RhizomaPolypodii Müshil, safra ve balgam söktürücü ve kurt düşürücü etkilere sahiptir.

Bezelye : Taze vedonmuş olarak kullanılabilen bezelye B1, C vitaminleri, protein, lif ve folikasit içerir. Sinir sisteminde sorunları olanlara tavsiye edilir.

Biberiye ( Kuşdili otu) : 1-2 myüksekliğinde, kışın yapraklarını dökmeyen bir bitki.Kuşdili olarak dabilinir.Yapraklar ve çiçeklerinden uçucu yağ, tanen, acı maddeler, organikasitler ve glikozit elde edilir. Mide ve barsak uyarıcısı, idrar söktürücü vesafra artırıcı etkisi vardır. Uçucu yağ, Uyarıcı olarak haricen kullanılır.Ayrıca hazımsızlığı giderir.

Biberiye yağı : OleumRosmarini Haricen Romatizma ağrılarını dindirici olarak kullanılır.

Boru çiçeği ( çan çiçeği ) : Nefes Darlığı , Bronşit ve astımın sebep olduğurahatsızlıkları giderir.

Böğürtlen : Dikenli veçalı görünümünde bir bitki. Ekilmemis yerlerde, çit, yol ve hendek kenarlarındaçok bulunur.Meyva birçok meyvanın oluşturduğu bileşik küre biçimindedir.Kullanılan kısımları yaprakları ve çiçek tomurcuklarıdır. Yapraklar çiçekaçmadan toplanır, gölgede kurutulur. Yapraklarda tanen ve organik asitlerihtiva eder. Hafif kabız edici özelliği olmakla beraber; Diş etleri, bademcikve boğaz iltihaplarinda, ishal ve basurda kullanılmaktadır.

Brokoli : Kanserekarşı bizi koruyan ve ömrümüzü uzatan müthiş bir sebze. Çok miktarda kalsiyumiçerdiği için kemik erimesine birebir. Mineral ve demir eksikliğini giderenbrokoli, Vitamin deposudur. Brokoli tutkunlarında ender olarak bağırsak veAkciğer Kanseri görülür, kalp dolaşım hastalıklarına da pek fazla rastlanmaz.Kadınlarda göğüs kanserini önler. Göğüs kanserine ve spinabifida hastalığınakarşı etkili. Brokoli bol miktarda, göğüs kanseri riskini azaltan ‘indole’ adlıbir madde içeriyor. İndole, göğüs kanserine neden olan östrojen bozukluklarınıengelliyor. Ayrıca brokolinin diğer bir özelliği de, spinabifida hastalığını(doğuştan belkemiğinde son omurun kapanmamış olması) önlemesi.

Buğday : Lifli gıdalarsağlıklı bir beslenmenin temelidir. Buğdayın dış kabuklarından elde edilenkepek de, genellikle mısır gevreği türü yiyeceklerle tüketilir. Kepekli buğdayunundan yapılan kurabiye vb. bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar vekabızlığı önler. Buğday tanesinin özü olağanüstü besleyicidir. Vücudunözümsediği kalsiyum, demir ve çinko burada depolanır. Besin değeri, potansiyelolarak Yulaf ve mısırdan daha yüksek olan buğday, bağırsak ve rektum kanseriniönleyici faktörler içerir. Ama, Yulaf ve mısıra kıyasla sindirimi biraz dahazordur.

Ceviz : Yaprakları ve kabuklarıyla hazırlanan ilaçlar kanı temizler,kansızlığı giderir. İshal ve dizanteriyi keser. Verem ve şeker hastalığında hembesleyici, hem de tedavi edicidir. Saç ve elleri boyamakta da kullanılır. Bitkibilimcilere göre bol miktarda A, B1, B2, C, E ve K vitaminleri ile ChinonJuglon adlı aktif madde içeren cevizin hem içi, hem ağacının kabukları hem deyaprakları pek çok sağlık sorununa iyi geliyor. Her sabah kahvaltıda bir miktarceviz içi yenmesinin zekayı geliştirdiğini belirten uzmanlar, yeşil cevizmeyvelerinin kabukları kaynatılarak içildiğinde erkeklerde Cinsel gücüartırdığını belirtti. Vücudu besleyip güçlendiren cevizin yararlarındanbazıları şöyle sıralanıyor: • Nasırlar üzerine konulan ceviz yağı zamanlabunların yok olmasını sağlar. • Taze dalların kabukları ve meyvelerininkabukları ile karıştırılıp kaynatılarak elde edilen sıvı mideyi kuvvetlendirir.• Ceviz yapraklarından yapılan çay iştah açar, mideyi kuvvetlendirir, boğazhastalıklarına iyi gelir. • Bir miktar Ceviz Yaprağı Banyo suyunakarıştırılırsa cilt hastalıklarına iyi gelir. • Ceviz yaprakları pişirilerekçıbanların üzerine sarılırsa iyileşmesini sağlar. • Ceviz yağı yüz lekelerininüzerine sürülüp masaj yapılırsa lekeler yok olur.

Ceviz yağı : Juglandis regiae Müshil ve safra artırıcı olarakkullanılır.

Civan Perçemi (Binbir yaprak otu, Kandil Çiçeği) : Bitkinin kullanılankısmı, yapraklı ve çiçekli dallarıdır. Dallar ve çiçekler henüz tamamenaçılmadan toplanır ve gölgede kurutulur. Bitkinin bu kısımları uçucu yağ, sabityağ ve acı glikozit maddelerini ihtiva ederler. Kuvvet verici, uyarıcı, idrarve Gaz söktürücüdür. İçersindeki Sincolden dolayı antiseptik, balgam söktürücüve midevidir. Yara iyi edici bir özelliği vardır. Basurda sulu hulasası fitilhalinde verilir.

Çakşırotu kökü : Ferulae meifoliae Cinsel kudreti artırıcı olaraketkilidir.

Çamfıstığı : Bronşit, verem, akciğer hastalıklarının çabuk iyileşmesineyardımcı olur. Ruhi çöküntüyü giderir. Kalp hastalıklarında da faydalıdır.

Çamsakızı : Terebenthina Communis Solunum ve idrar yollarıhastalıklarında kullanılan etkili bir antiseptiktir.

Çamtere-Bentin yağı : Oleum Terebinthinae Neft yağı olarak da tanınır.Hari- cen Romatizma ağrılarını giderici ve saçları besleyici olarak kullanılırÇarpıntıları keser, migreni keser.İdrar ve adet söktürür.

Çekem : Fructus Visci albi Kabız, idrar artırıcı, kusturucu, kuvvetverici ve tansiyon düşürücü etkileri vardır. Romatizma ağrılarında kullanılır.

Çemen : Balgam söktürür. Vücuda rahatlık verir.

Çiğdem (Mahmur Çiçeği) : Bitkinin kullanılan kısmı tohumları veyumrusudur. İdrar söktürür, Kabızlığı giderir. Kesinlikle tavsiye edilenmiktardan fazla kullanılmamalıdır. Çiğdem tohumu ve yumrusundan hazırlananpreparatlar uzun zamandan beri damla hastalığına karşı kullanılmaktadır. Dahaçok ziraatta kullanılır.

Çilek : Körpe ve bol sulu çilekler sistemi temizliyor. Cilt sorunlarıolanlar için de iyi bir meyvedir. Böbrek, idrar yolları ve bağırsak sorunlarıiçin de birebirdir. Ayrıca Diş etlerini güçlendiriyor, dişlerdeki tartarıönlüyor, ağız kokularını ve boğaz ağrılarını gideriyor. Çilekte yüksek oranda Cvitamini bulunduğu gibi, Yüksek Tansiyon ve kolesterolü düşüren maddeleriçeriyor. Çilek C vitamini ihtiyacını karşılar. Ayrıca bol miktarda potasyumiçerir ve lifli besinler arasında önemli bir yer tutar. Diyabetli hastalar,çileğe şeker ilave etmemek şaartıyla bu meyveyi bol bol yiyebilirler.

Çörekotu : İştah açar. Vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Hazmıkolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını söker. Koklanacak olursa baş ağrısınıkeser.

Çörekotu yağı : Nigellae sativae Haricen saç dökülmesi ve kepeğe karşıkullanılır.

Çöven kökü : Radix Saponariae albae Tedavide nadiren kullanılır.Bilhassa tahin helvası yapımında kullanılır. İdrar ve balgam söktürücüdür.

Dağçayı : Sideritis Uyarıcı, Gaz söktürücü, iştah açıcı ve mideağrılarını kesici özelliklere sahiptirler.

Defne : Terletir, ateşi düşürür. Vücuda rahatlık verir. İdrar ve adetsöktürür. İştah açar. Sinir ağrılarını dindirir

Defne yağı : Lauri expressum Romatizma ağrılarını dindirici ve vücutparazitlerini öldürücüdür. Ayrıca, saç dökülmesini de önler.

Defne Yaprağı : Folium Lauri Terletici, antiseptik ve midevi etkileresahiptir.

Demirhindi : Pulpa Tamarindorum Müshil ve müleyyin bir etkiye sahiptir.Hiçbir tahriş edici etkisi yoktur.

Deniz Kadayıfı : Solunum ve hazım sistemi nezlelerini giderir. Vücudubesleyici olarak da kullanılır.

Deniz Yosunu : Metabolizmanın işleyişini hızlandırıyor. Troidhormonundaki dengesizlikleri engellen maddelir içeren su yosunu, metabolizmayıhızlandırıyor. Ayrıca, B vitamini, kalsiyum ve çinko içeren yosun; deriye,tırnaklara ve saça karşı etkili.

Dereotu : Bitkinin kullanılan kısmı meyveleridir. Meyveler eylül sonundatoplanır ve gölgede kurutulur. Meyvelerinde sâbit ve uçucu yağ, pektin veazotlu bileşikler vardır. Meyveler yatıştırıcı, mide ve bağırsak gazlarınıönleyici olarak kullanılır. Hazımsızlık ve hıçkırığa tesiri iyidir. Yapraklarıda yemek ve salatalarda kullanılır.

Deve çökerten : Fructus Tribuli Taş düşürücü, idrar söktürücü ve kuvvetverici olarak kullanılmaktadır.

Devedikeni : Ateş düşürür. Terletir ve vücuda rahatlık verir.

Domates : Kanserden koruyucu ve yaşlanmayı zihinsel ve bedensel olarakyavaşlatıcı bir sebze. C ve E vitaminleri içerir. Domates zengin bir potasyumkaynağıdır ve çok az miktarda tuz bulunur. Yüksek kan basıncını düşürmeyeyardımcı olur ve vücudun su tutmasını engeller. Kalp hastalıklarına ve prostatkanserine karşı etkili. ‘Beta karotin’e yakın olan likopen içeriyor. Likopenvücudu kalp hastalıklarına karşı koruyan maddeler arasında yer alıyor.Araştırmalar domatesin Prostat kanseri riskini azalttığını gösterdi. Haftada enaz iki kez domates yiyen erkeklerin, diğerlerine oranla Prostat kanserineyakalanma riskleri az

Dut : BeYaz dut yaprakları idrar söktürür. Vücutta biriken suyuboşaltır. Aç karnına yenen beYaz dut bağırsak solucanlarını söktürür.

Dut meyvası : Fructus Mori nigri Meyvalardan hazırlanan şurup, gargarahalinde, ağız ve boğaz hastalıklarına (pamukçuk) karşı kullanılır.

Düğün Çiçeği : Kavak merhemi ile birlikte hâricen basura karşıverilmektedir.

Ebegümeci : Göğsü yumuşatır. Öksürük keser. Mide Bulantısı vekusmaları önler. Ateşi düşürüp vücuda rahatlık verir. Boğaz ve bademcikiltihaplarını giderir. Dişeti hastalıklarını tedavi eder.

Eğir kökü : Rhizoma Calami aromatici Gaz söktürücü, terletici veantispazmotiktir. Dahilen Prostat, haricen ise Romatizma için kullanılır.

Eğreltiotu : Barsak parazitlerine karşı çok eski târihlerden berikullanılmaktadır. Toz veya hulasa hâlinde alınır. Tavsiye edilen miktardanfazla alınmamalıdır.

Elma : Günde bir elma yemek doktoru evinizden uzak tutar. İki elmayerseniz, kalp ve dolaşım sorunlarına karşı korunmuş olursunuz. Kolesterolü yokeder ve kabızlığı önler. Sindirimi kolaylaştırır. Kokusu rahatlatır ve kanbasıncını düşürür. Artrit, Romatizma ve gut hastalıklarına karşı da yararlıdır.

Enginar : Kandaki üre ve kolesterolü düşürür. İdrar söktürür. Kandakişeker miktarını ayarlar. Damar Sertliği ve kalp hastalıklarını önler.Böbrekteki kumların dökülmesine yardımcı olur. Prostat, meme ve rahim ağzıkanserine karşı iyi gelir. Enginarın içinde bulunan Silymarin maddesinin,hücrelerin hasar görmesini engellediğine işaret eden araştırmacılar, ayrıcaSilymarin maddesinin, prostat, meme ve rahim ağzı kanserini önleme konusunda daetkili olduğunu belirtti. Enginarın içinde, fiber, magnezyum, folate ve Cvitamini bulunduğu, bu sebzeyi bol miktarda tüketenlerin, bulundukları yaşındaha altında gösterdikler.

Fesleğen : Öksürüğü keser. Baş dönmesini durdurur. Arı sokmasındafaydalıdır. Ağız yaralarını tedavi eder. Fesleğen kokusu, sivrisinek vetahtakurusu gibi haşaratları kaçırır.

Fındık : Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Vücuda kuvvet verir.Nekahat devresinin çabuk geçmesini sağlar.

Funda ( Süpürge Otu) : Bâzı türlerinin dalları ipek böcekçiliğinde askıolarak kullanılır. Dalları çalı süpürgesi yapımında, ayrıca yakacak olarakkullanılır. Genel olarak idrar yolları taşlarına karşı idrar söktürücü olarakkullanılır. Funda ayrıca, ishal ve böbrek taşları tedavisinde kullanılır.Zeytinyağı ile hazırlanan merhemi çıban ve egzamada faydalıdır. Zayıflamak içinde kullanıldığı bilinmektedir.

Gelincik : Nefes darlığı, Astım ve bronşitte rahatlık verir. Kan tükürmeve kusmayı önler. Yanıkları iyileştirir.

Ginseng : Ginseng Kalp kuvvetlendirici ve yorgunluğu gidericidir. Cinselgücü artırıcı etkileri vardır.

Greyfurt : C vitamini bakımından çok zengindir. Yarım greyfurt günlük Cvitamini ihtiyacının yüzde altmışını sağlar. Kolesterol oranını düşüren pektinmaddesi bulunur. Kansere karşı koruyucu özellik taşır. İştah açar.

Gül : Gülden gülyağı ve gülsuyu elde edilir. Gülyağı kozmetik veparfümeride kullanılır.Gülyağının antiseptik (mikrop öldürücü) etkisi vardır.Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Göz kanlanmaları ve göz nezlesindeetkilidir. Dâhilen ise hafif müshil etkilidir. Gülsuyu ve gül reçelleri halkarasında yaygın olarak kullanılır.

Gülhatmi : Balgam söktürür. Vücuda rahatlık verir. Nezle ve öksürüktenkaynaklanan şikayetleri giderir. Boğaz, bademcik ve Diş eti iltihaplarındakullanılır. Barsak iltihaplarında etkilidir.

Günlük : Gummi Olibanum Dahilen kuvvet verici, yatıştırıcı, kabız, idrarartırıcı, adet söktürücü, adet getirici ve Romatizma ağrılarını dindiricidir.

Günlük Ağacı : Ağacın yongaları kurutulur, günlük ve buhur olarakkullanılır. Nefes darlığını giderir. Tütsü olarak kullanılır.

Güzelavratotu : Ağrı Kesici ilaç yapımında kullanılır. Ayrıca, mide,barsak, astım, kalp, sinir ve beyin hastalıklarının tedavisi için yapılanilaçlarda da kullanılmaktadır.

Halile ( Kara sarı) : Fructus Myrobalani Sarı halile müshil, Karahalile ise kabız olarak kullanılır. Haricen ise yara iyileştiricidir.

Hanımeli : Tıpta yaprakları gargara yapmak için, çiçekleri antispazmodikolarak, meyveleri de idrar söktürücü ve kusturucu olarak kullanılır.

Hardal tohumu : Sinapis nigrae Haricen lapası, yakısı ve banyosuyapılir. Kanı cilde toplamak ve ağrı kesmek için kullanılır.

Haşhaş : Bitkinin kullanılan kısımları ham meyvelerinin çizilmesi ileelde edilen afyon, kurutulmuş ham meyveler, yapraklar, tohumları vetohumlarından elde edilen yağıdır.Bilhassa hâricen kullanılan bâzı merhemlerinbileşimine girer ve ağrı dindiricidir.Bileşiminde toplanma zamanına göredeğişen afyon alkaloitleri vardır. Harici ağrı dindirici olarak, özellikle dişhekimliğinde kullanılır. Tohumlarının yağı ise, tohumları soğukta tazyikedilmesi sûretiyle elde edilen yağdır. Soğukta elde edilen yağın bileşimindeasitler az, sıcakta elde edilen yağın ise asitleri fazladır. Soğukta eldeedilen yağ, bâzı merhemlerin bileşimine girer. Sıcakta elde edilen yağ, yemekyağı ve sanayide Sabun yapımında kullanılır. İçerdiği zehirli maddelidolayısıyla, hekim kontrolü ve tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Hatmi : Ağız, boğaz ve dişeti iltihaplarını iyileştirir. Bağırsakiltihaplarını giderir.

Hatmi çiçeği : Flos Altheae Göğüs yumuşatıcı ve tahrişleri gidericidir.

Havacıva : Radix Alkannae Kabız ve yara iyileştiricidir.

Havuç : Haftada beş kere yendiği takdirde Harvard’ın araştırmalarınagöre kadınlarda kalp enfarktüsünü, Felç tehlikesini yüzde 68 oranındaazaltıyor. Günde iki havucun erkeklerde kandaki kolesterolü yüzde 10 oranındaazalttığı görülmüştür. Her gün yenen bir havuç da Akciğer Kanseri tehlikesiniyarıya indiriyor. Havuçtaki Beta-Karotin de gözleri yaşlılığın getirdiği görmezayıflığından koruyor ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Mide vebağırsak kanamalarını önler, kansızlığı giderir, anne sütünü arttırır, yüz veboyun kırışıklıklarını giderir, idrar ve bağırsak gazlarını söktürür, ülserdekişikayetleri giderir. Kansere karşı etkili olduğu gibi cildin kurumasını daengelliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Beta karotin (kansere nedenolan serbest radikallari durduruyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor)içeren havucun en büyük özelliklerinden biri içerdiği bu maddenin cildinkurumasını engelleyen A vitaminine dönüşebilmesi.

Havuç tohumu : Dauci carotae Midevi, Gaz söktürücü, gebeliği önleyici veCinsel gücü artırıcıdır.

Hayıt : İdrar söktürür. Sancıları keser. Aybaşı kanamalarını düzenler.Anne sütünü artırır. Hazımsızlığı giderir. Karın Ağrısı ve ishali keser. Ayakşişlerini indirir. Akrep ve arı sokmalarında kullanılır.

Hayıt tohumu : Agni-Casti idrar artırıcı, Gaz söktürücü veyatıştırıcıdır.

Hindistancevizi : İdrar söktürür. Böbreklerdeki kum ve taşlarındüşürülmesine yardımcı olur. Mide ağrılarını giderir.

Hint yağı : Oleum Ricini İnce barsak üzerinde etkili olan ve tahriş yapmayanbir müshildir

Hodan : Bitkinin çiçekleri ve yaprakları kullanılır. Fazla miktardamüsilaj, reçine, mâdenî tuzlar taşır. Yapraklar ve çiçekler ter verici, idrarve balgam söktürücüdür. Boğaz ağrılarına ve öksürüğe karsı kullanılır.

Hurma : Kalbimizin yeni dostu bulundu: Hurma Bugüne dek kalp ve damarhastalıklarından korunmada elmanın sihirli gücü biliniyordu. İsraillibilimadamları kalbin gerçek dostunun hurma olduğunu kanıtladı. İsrailli bilimadamları, hurmanın, kalp ve damar hastalıklarından korunmak için önerilenelmadan daha etkili olduğunu açıkladılar. İsrail’de yapılan bir araştırmada,elma ve hurmanın yararları karşılaştırıldı. Hurmanın lif, mineral ve fenolaçısından zengin olduğunu söyleyen bilim adamları, elmada daha fazla bakır ve çinkobulunduğunu, buna karşılık hurmada sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum vedemir miktarlarının elmadan iki kat fazla olduğunu belirttiler. Bilim adamları,düzenli yenilmesi halinde kalp ve damar hastalıkları riskini azaltan bumeyvelerin içindeki yararlı maddelerin daha çok kabuklarında bulunduğunukaydettiler.

Hünnap : Jujubae Göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici, müshil ve kantemizleyicidir. Şeker hastalığına karşı da kullanılır.

Hüsnüyusuf : Mide üşütmesinden doğan şikayetleri giderir.İktidarsızlıkta da faydalıdır.

Ihlamur : Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar verici, göğüs yumuşatıcıve balgam söktürücü olarak çay halinde kullanılır.Ihlamur çiçeği banyosunun dayatıştırıcı bir özelliği vardır. Balla karıştırılıp içilirse mide ülserinefaydalıdır. Kan dolaşımını düzenler.

Isırgan : Dıştan tatbik edildiği zaman iç organlarda biriken kanı çeker.Burun kanamalarını keser. Balgam söktürür.

Ispanak : Kalp hastalıklarına, felce, yüksek tansiyona, yaşlılığıngetirdiği göz hastalıklarına, kansere, hatta psişik rahatsızlıklara karşı daetkili bir sebze. Göz hastalıklarına ve derideki lekelenmelere karşı etkili.Ispanak içerdiği iki kimyasal madde sayesinde görme bozukluklarına karşıetkili. Haftada 6 kez ıspanak yiyenlerin yüzde 86 oranında yaşın ilerlemesiylebirlikte ortaya çıkan derideki lekelenmeler gibi bir sorunlarının olmayacağınıgösteriyor. Ayrıca yaşla birlikte ortaya çıkan göz hastalıklarına karşı daetkili. Bir porsiyon ıspanak, günlük demir ihtiyacımızın onda birinikarşılıyor.

İğde çiçeği : Flos Elaeagni Kabız, kuvvet verici ve antiseptiktir. Cvitamini deposudur. Gribe karşı etkilidir.

İncir : Bağırsakları yumuşatır. Kabızlığı giderir. Bronşit, öksürük veboğaz ağrılarında faydalıdır. Enerji verir.

Kabak : Tohumları (çekirdekleri) tenya ve kurt düşürücü olarakbilhassa çocuklarda kullanılmaktadır. Tohumlar Diş kabuklarından ayrılarakdövülür, şekerle karıştırılarak verilebilir. Ortalama doz çocuklarda 40 grbüyüklerde takriben 100 gr’dir. Kabak çok besleyici özelliktedir C ve B1vitamini ihtiva eder. Pişirilen etli kısmı yiyecekten başka çıban ve şişyerlere lapa olarak da tatbik edilir.

Kafur : Camphora Sinir sistemi, solunum ve kalp üzerinde uyarıcıetkileri vardır.

Kahve : Kahvede kafein alkoliti vardır.Kafeinin az miktarının damarlarıgenişletmek sûretiyle Uyarıcı etkisi vardır.Kalbi kuvvetlendirir, sindirimikolaylaştırır, böbrek damarlarını genişleterek idrarı çoğaltır, solunumuhızlandırır. Kanı beyne çekerek, beynin faaliyetini arttırır ve narkotiklerlezehirlenmelere karşı kullanılır. Fazla miktarda alındığında Uyarıcı etkifazlalaşır, kalbin çarpıntısını arttırır, kulakların uğuldamasına sebep olur.

Kakao : Kafeinden dolayı kahvede olduğu gibi yatıştırıcı ve uyarıcıetkisi vardır. Az miktarı kalbi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır, idrarsöktürür. Fazla miktarı zararlıdır.

Kakao yağı : Oleum cacao Basur memelerini, kadınların göğüslerindekiyara ve çatlakları yumuşatmak için haricen kullanılır.

Kakule : Cardamomi İştah açıcı, Gaz söktürücü ve midevi etkileresahiptir. Kahveye konur.

Kantaron : Çayı kuvvet verici, iştah açıcı, ateş düşürücü ve hazmıkolaylaştırıcı olarak verilir. Ayrıca Astım ve mide ağrılarında da faydalıolduğu bilinir.

Karabaş Otu : Ağrıları dindirir. Kalbe kuvvet verir. Balgam söker.Uyuşukluk giderir, zindelik verir.

Karabaş yağı : Lavandulae Romanae Haricen ve dahilen antiseptik olarakkullanılır.

Karabiber : Mideyi ısıtır. iştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Mide vebarsaklardaki mikropları öldürür. Enerji verir. Afrodizyak özelliği vardır.

Karanfil : Mikropları öldürür. Ağrıları dindirir. Sinirleri uyarır.Hazmı kolaylaştırır. Koku giderir. İştah açar.

Karanfil yağı : Oleum Caryophylli Dişhekimliğinde antiseptik ve ağrıkesici olarak, dahilen ise Gaz söktürücü olarak kullanılır.

Karnabahar : Zihin yorgunluğunu giderir. Afrodizyak özelliği vardır.Sinirleri kuvvetlendirir. İdrar söktürür. Dalak hastalıklarına iyi gelir. Şekerhastalarına faydalı olduğu bilinir.

Karpuz : Vücuttaki toksinleri temizler ve böbrekteki kumları eritereksıhhat ve zindelik kazandırır. Ayrıca kemik gelişimine de yardımcı olur.

Kasımpatı : Böcek öldürücü ilaç yapılır.

Katırtırnağı : İdrar ve balgam söktürür. Hazmı kolaylaştırır. Böbrek vesafrakesesi taşlarının düşürülmesine yardım eder. Mesane hastalıklarını tedavieder. Romatizmada faydalıdır. Kabızlığı giderir. Kalp hastalıklarındakullanılır.

Kavun : Kavun meyve olarak çok yenildiği gibi tohumları (çekirdekleri)de tıbbî olarak kullanılmaktadır. Olgun kavunların çekirdekleri kurutulur.Çekirdekler halk tabâbetinde öksürüğe karşı (çekirdekleri suda, suyu yarıyaininceye kadar kaynatılıp içilmesiyle) kullanılır. Ayrıca kavun, sinirleriyatıştırır, böbreklerdeki kanı temizler, taşların düşürülmesine yardımcı olur.Barsaklarda ülser ya da iltihab olanlarla, şeker hastaları ve yüksek tansiyonuolanlar yememelidir.

Kayın Ağacı : Avrupa kayınının tohumlarından elde edilen yağ, yemek yağıolarak margarin endüstrisinde kullanılır. Kayın katranının distilasyonundanantiseptik olarak kullanılan kreozot elde edilir. Bu da dıştan Romatizma vederi hastalıklarına karşı kullanılır. Kabuklarının suda kaynatılmasıyla eldeedilen su yüz lekeleri ve çilleri giderir.

Kayısı : Çekirdeklerinden yağ elde edilir. Etli meyvesi şeker, organikasitler ve C vitamini ihtivâ etmesi bakımından önemlidir. Çekirdek içinden eldeedilen yağ badem yağı yerine, yaprakları derelerde balıkları sersemleterektutmak için kullanılır.

Kaynanadili : Dizanteri ve ishali giderir.

Kebabiye : Cubebae Solunum sistemi antiseptiğidir. Belsoğukluğundakullanılır.

Keçiboynuzu : Olgun meyveleri gıda olarak kullanılır. Kuru meyvelerintemizlenmiş unu bilhassa Süt çocuklarının mide ve barsak bozukluklarındakullanılır. Ayrıca göğsü yumuşatır ve balgam söker. Sigara tiryakileri için faydalıdır.

Kekik : Bedeni kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. Kalp çarpıntısınıkeser. Bağırsak iltihaplarını iyileştirir. Bağırsak solucanlarınındüşürülmesine yardım eder. Kandaki şeker miktarını azaltır.

Kekik yağı : Oleum Thymi Dahilen safra artırıcı, kurt düşürücü ve ağrıdindirici, haricen ise antiseptik olarak kullanılır.

Kenevir : Merkezî sinir sistemine etki eder, yatıştırıcı veuyuşturucudur. Hazım sistemine pek tesiri yoktur.

Kereviz : Kerevizde B vitamini, demir ve kireç vardır. Kereviz unutkanlığıve sinir yorgunluğunu giderir, idrar söker, böbrek taş ve kumlarınındüşürülmesine yardım eder, kan ve Süt yapar, karaciğeri temizler. Şeker, yüksektansiyon ve Romatizma da da faydalıdır.

Kereviz tohumu : Apii graveolentus Uyarıcı ve iştah açıcıdır. Prostatiçin kullanılır.

Kestane : Kabuklarının suda kaynatılması ile elde edilen çay, ateşdüşürür ve sinirleri yatıştırır. Meyvesi kasları kuvvetlendirir. Kan dolaşımınıdüzenler. Varis ve Basur memelerinin meydana gelmesini önler. Karaciğer yorgunluğuve şişliğini geçirir. Kansızlığı giderir. Damar Sertliği ve yüksek tansiyondanşikayet edenlerle, şeker hastaları yememelidir.

Keten Tohumu : Semen Lini Müshil, sindirim sistemi iltihapları vetahrişlerine karşı koruyucudur.

Keten yağı : Oleum Lini Bezir yağı olarak bilinir. Yara ve yanıktedavisinde kullanılır.

Kına Ağacı : Ayak terlemesine engel olur. Dolamada kullanılır. Uyuz veegzamaya iyi gelir. Guatrın üzerine bağlanırsa fayda görülür. Ağız yaraları vederi çatlaklarını tedavi eder, saçları besler ve kuvvetlendirir.

Kınakına : Ateş düşürür. Sıtmayı tedavi eder. Tifoda faydalıdır. Ağır vemikrobik hastalıkların nekahat devresini kısaltır. Cilt kaşıntılarındafaydalıdır. İştah açar. Kuvvet verir. Kabızlığı giderir.

Kısa mahmut : Chamaedrys midevi, uyarıcı, şeker hastalığına karşıetkilidir.

Kızılcık : Kızılcık meyvelerinden ezme, marmelat, meyve suyu yapılır.Kabız edici özelliği vardır. Gıdâ olarak istifâde edildiği gibi kabukları ateşdüşürücü olarak kullanılır.

Kiraz : Aspirin yerine kiraz Kiraz yemek ağrıların dindirilmesindeaspirinden çok daha etkili oluyor. Michigan eyaletinde yaşayanlar, bu yöredeçok yetiştiğinden, bol bol kiraz yiyorlar. Kimileri bu meyvenin gut ve mafsaliltihabından kaynaklanan ağrılara birebir olduğunu ileri sürüyor. MichiganEyalet Üniversitesi’nden Muraleedharan Nair kirazda bulunan veantosiyaninolarak bilinen kırmızı renkteki kimyasalların bu etkiyi yaratabileceğine dikkatçekiyor. Nair ve ekibi genelde uygulanana deneylerden yararlanarak söz konusubelişimlerin aspirin ve ibuprofen gibi ağrı kesicilerde bulunan enzimleriiçerip içermediğini araştırdı. Ardından kimyasalların serbest radikallerinzararlı etkilerini yok edici özelliklerini inceleyerek bunları vitaminlerlekarşılaştırdı. Sonuçta, 20 kirazda 12-25 miligram arasında antosiyaninbulunduğu ve bu maddenin Ağrı Kesici etkisinin aspirinden on kat daha fazlaolduğu görüldü. Kirazda bulunan antosiyanin maddesinin E ve Ca vitaminlerinebenzer Antioksidan etkiler yarattığına da tanık olundu. Nair’e göre, günde 20kiraz yemek bir aspirin almakla özdeş etki yaratıyor. Nair kirazdakiantosiyaninin tablete dönüştürülmesine çalışıyor.

Kişniş : İştah açıcı, barsak gazlarını giderici, teskin edici, basdönmesine karşı kullanılır.Fazlası zararlıdır.

Kitre : Tragacantha Boğaz hastalıkları ve iltihaplarında koruyucudur.

Kivi : Bir kivide, bir portakalda olan C vitamininin iki katı vardır.Potasyum bakımından da zengindirler. Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığıönler.

Kudret narı : Momordicae charantiae Mide ve barsak ülserine karşıdahilen kullanılır. Yara, çıban ve ekzemalarda haricen kullanılır.

Kuşburnu : Çok yoğun Vitamin zenginliği nedeniyle gözlerin dostudur.Vücuda dirilik sağlar. 100 gram kuşburnunda bir sandık portakala eşdeğer C vitaminivardır. İyi bir raşitizm ilacı, etkin bir kan temizleyicisidir. Güçlü bir kurtdüşürücü ve bağırsak yumuşatıcısıdır. Mide kramplarına ve sindirim sistemizorluklarına karşı faydalıdır. Romatizma ağrılarını gideriyor. Basurtedavisinde iyi sonuç veriyor.

Kuşkonmaz : Hazımsızlığa karşı etkili. Antitoksit maddeler içeren busebze böbreği toksinlerden arıtıyor ve besinlerin hazmedilmesinikolaylaştırıyor

Lahana : Kansere karşı etkili olduğu bilinen sebzelerin başındagelir. Bol miktarda B, C ve E vitamini, potasyum içerir. Özellikle meme verahim kanserine karşı etkilidir. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasınısağlar. Kandaki şeker miktarını düşürür. Sarılık ve Safra Kesesi hastalıklarıiçin iyidir. Astıma faydalıdır. Bağırsak kanserine karşı etkili. Lahana kanserhücrelerinin üremesini engelleyen kimyasal bir madde (isotiocyanates) içeriyor.ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, haftada bir gün lahana yiyenlerin bağırsakkanseri olma riskleri üçte iki oranında azalıyor.

Lavanta : Lavanta çiçeği, kuvvet verici, idrar söktürücü ve romatizmayakarşı çay hâlinde kullanılır. Çok iyi bir koku vericidir. Hâricen yatıştırıcıolarak da kullanılır. Parfümeri sanâyiinde kullanılan önemli bir bitkidir.

Limon yağı : Oleum Limonis Uyarıcı ve koku verici olarak kullanılmaktadır.

Mahlep : Pruni mahaleb Afrodizyak, balgam söktürücü, nefes darlığı veProstat için, ayrıca şeker hastalığına karşı kullanılır.

Mantar : Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Özellikle Çinliler’in ilaçniyetine yedikleri bu sebze, bünyeyi hastalıklara karşı koruyor ve bağışıklıksistemini güçlendiriyor.

Marul : Kemik erimesine karşı etkili. Sütten bile daha fazla kalsiyumiçeren bu sebze, kemikleri güçlendirmesi açısından bir numara. 100 gramında,küçük bir bardak sütün içinde bulunan kalsiyumdan daha fazlasına sahip. Bumiktar günlük kalsiyum ihtiyacının dörtte birine tekabül ediyor.

Maydanoz : Salata ve yemeklerin süsü maydanozun nerdeyse deva olmadığıdert yok gibi.. A ve C vitamini ile demir, kükürt, fosfos ve mangan elementlerideposu olan maydanoz sindirimi kolaylaştırıyor, böbrek taşlarını düşürüyor,görme gücünü ve anne sütünü artırıyor. Bir demir deposudur. Genellikle tazeyenen maydanozda, kalsiyum, potasyum ve A vitamini vardır. Bir tutam maydanoz,günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar. Böbrekleri çalıştırarak idrargetirir ve taşları düşürüyor , kan şekerini normal seviyede tutar ve kanserekarşı da koruyucudur. Yatmadan evvel yenildiğinde sabahları tatlı bir nefesleuyanmamızı sağlar. Anne sütünü artırır. Vücuttaki zehirli maddeleri dışarıatar. Görme gücünü artıyor, kaynatılıp içiildiğinde ve cilde bu suyla pansumanyapıldığında sivilcelere iyi geliyor. Kaynatılan maydanozun suyu gözlerepansuman yapıldığında gözdeki iltihaplanmaları önlüyor ve yanmayı geçiriyor.Kaynatılıp sirke ile saçlar yıkandığında saçların uzaması ve kuvvetlenmesinisağlıyor..

Mazı : Yaprakları siğilleri yok etmekte kullanılır. Kozalağından barsakkurdu düşürücü ilaç yapılır. Gebe kalmayı önlemek için kullanılır. Bazızehirlenmelerde panzehir olarak kullanıldığı bilinir. Basur memelerinde defaydalıdır.

Melekotu : Kan dolaşımını düzenler. Terletir. Kurutulmuş melekotudövülüp başa sürülecek olursa bitleri öldürür. Astım nöbetlerine faydalıdır.

Melissa : Yapraklar yatıştırıcı, mîdevî, Gaz söktürücü, terletici veantiseptik etkilere sâhiptir. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Hafızazayıflığına faydalıdır. Baş Dönmesi ve kulak çınlaması gibi şikayetleri keser.Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende de faydalıdır. Daha çok çay hâlindekullanılır.

Menekşe : Bitkinin çiçekli dalları idrar söktürücü, bâzı derihastalıklarında kan temizleyici olarak ve romatizmaya karşı kullanılır.

Menengiç : Terebinthina Chia Dahilen idrar ve solunum yollarıantiseptiği olarak kullanılır.

Mersin : Meyveleri yemiş olarak, Kabızlık giderici ve antiseptik olarakkullanılır.

Mersin yağı : Oleum Myrti Dahilen bronşit, verem ve belsoğukluğu gibihastalıkların tedavisinde ve şeker hastalığına karşı kullanılmaktadır.

Meyankökü : Grip, nezle, anjin ve nefes darlığına faydalıdır. Öksürük vebalgam söktürür. Yüksek tansiyonu düşürür.

Mısır : Yüzde 18.3 gibi yüksek oranda lif içeriyor. Mısırın içeriğindekiyüksek karbonhidrat, enerji seviyenizi yükseltir. İçinde protein, kalsiyum,demir, fosfor, A ve B2 vitaminleri bulunur.

Mısır Püskülü : Stylus Maydis İdrar söktürücü ve taş düşürücüdür.

Mine Çiçeği (Güvercin otu) : Tıbbî olarak, kabız edici, teskin edicietkisi vardır. Baş ve mafsal ağrılarını dindirir. Yorgunluğu ve uykusuzluğugiderir.

Muskat : Myristicae Gaz söktürücü ve antiseptik olarak bilhassa karınağrıları için kullanılır.

Muz : Folik asit, potasyum ve B6 vitamini bakımından son derece zenginbir meyvedir. Potasyum krampları önler.

Mürsafi : Gummi Myrrihae Antiseptik ve uyarıcıdır. Bilhassa solunum yoluhastalıklarına karşı kullanılır.

Nane : Yapraklari çay hâlinde yatıştırıcı, mîdevî, Gaz söktürücü,bulantıyı giderici olarak kullanılır. Bunun yanında çeşitli ilâçlarınterkibinde kullanıldığı gibi, yaprakları çiğ veya kurutulmuş olarak yemeklerekonur. Nâne esansı, çok miktarda zehir etkili olmasına karşılık az miktarı mîdeağrılarına ve bulantılara karşı kullanılabilir. Nâne uçucu yağı da oldukçafazla kullanılan bir yağdır.

Nane yağı : Menthae Piperitae Hafif antiseptik, ferahlatıcı, koku vericive mide bulantılarını giderici olarak kullanılır.

Nar : Vücudu kuvvetlendirir. İshali keser. Burun poliplerine faydalıdır.Şerit düşürür. Kalbi kuvvetlendirir. Mide, bağırsak hastalığı olanlar, küçükçocuklar ve hamileler fazla kullanmamalıdır.

Nazarotu : Ekzama, basura karşı ve tütsü olarak kullanılır.

Nergis : Kusturucu ve ishal etkilidir. Kurutulmuş çiçekleri yatıştırıcı, müshil ve ateş düşürücü olarak çay hâlinde kullanlır.

Nilüfer : Kökleri kabız edicidir. BeYaz nilüferin çiçekleri, yatıştırıcıve uyuşturucudur.

Nohut : Vücudu kuvvetlendirir. Anne sütünü arttırır.

Oğulotu : Folium Melissae Yatıştırıcı, midevi, terletici veantiseptiktir.

Okaliptus : Özellikle solunum yolu hastalıklarında kullanılır.Öksürüğükeser, boğaz ve burun iltihaplarını giderir. İdrar yollarını temizler. Hâricenderi üzerine sürülmek sûretiyle antiseptik olarak da kullanılır. Ökaliptusyaprakları doğrudan doğruya kaynatılarak kullanıldığı gibi, yağının tıpta dapekçok faydaları vardır. İlâç olarak veya kaynatma ile buğu, koku hâlinde dekullanılır. Yapraklar nefes darlığı, kabız, balgam söktürücü olarak, haşeresokmalarına, her nevî ateşlenmeye, nezle, nevralji, bronşit, romatizma, şeker,üremi gibi hastalıklarda, yağ veya ekşitilerek sirke, toz sabun, pudra ve mâcunşeklinde kullanılır.

Okaliptüs yağı : Oleum Eucalypti Antiseptik olarak haricen kullanılır.

Ökseotu : Kalbin atışlarını arttırır. Damar kireçlenmelerindefaydalıdır. Sara ve akciğer kanamalarında kullanılır.

Pancar : Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. Kansızlığı giderir.Şeker hastalığı ve vereme karşı korur. Mide ve barsakları kuvvetlendirir.Sinirleri yatıştırır.

Papatya : Çiçek durumu başları, çiçek açmadan önce toplanarak gölgedekurutulur.Çay hâlinde sabahları aç karnına bir bardak içilebilir. İdrarçoğaltıcı, iştah açıcı, yatıştırıcı ve Gaz söktürücü etkilere sâhiptir. Basurmemelerinde ağrı kesici, tedâvi edici etkiye sâhiptir. Boyar madde olarak dakullanılır.

Patates : Kızarmış yemezseniz kilo aldırmaz. Sindirimi kolaylaştırır,kabızlığı önler. Yorgunluğa karşı birebirdir. Bol miktarda C vitamini veprotein içerir. Halsizliğe karşı etkili. Vücuda enerji veren madde olankarbonhidrat içeren patates, C ve E vitaminleri ve beta karotin açısından enzengini. 100 grampatateste 80 kalori, 2 gramprotein, 17 mg karbonhidrat, 7 mg kalsiyum, 53 mg fosfor, 20 mg C vitamini var.Yılın hiçbir zamanı bulmakta da güçlük çekmezsiniz. Her zaman söylenir, bir kezdaha söylense sorun olmaz; patatesin besin değerinin büyük kısmı kabuğundaolduğundan soymak yerine özel bıçağı ile kazımak daha iyidir. Yine kabuklarısoyularak pişirilen patates C vitaminin yüzde 25’ini kaybediyor. Bu nedenlepatatesi fırında kabuğuyla veya buharda ya da az suda pişirmek gerek.

Patlıcan : Kansızlığı giderir. Karaciger ve pankreasın düzenliçalışmasını sağlar. Kilo vermeye yardımcı olur. Böbrek yanmaları ve ağrılarınıkeser. Sinirleri yatıştırır. Kalp çarpıntılarını giderir. Cilt hastalıkları,şeker, mide, barsak ve karaciğer hastalıkları aşırı derecede olanlaryememelidir.

Pelinotu : Herba Absinthii Midevi, ateş düşürücü, adet getirici etkilerivardır.

Pırasa : İdrar söktürür. Mide rahatsızlığına iyi gelir. Kabızlığıgiderir. Basur memeleri için faydalıdır. Böbreklerdeki kum ve taşlarındüşürülmesine yardımcı olur.

Portakal : Antioksidantlar ile dolu bir meyve. Kanseri önleyici olarakbilinen bütün maddeleri içeriyor. Ayrıca bol miktarda C vitamini içeriyor. Kiloalmaya engel olur. Kandaki kolestorolü düşürür.Vucüdun C vitamini, potasyum,protein, B ve E vitaminleri ile kalp hastalıkları ve antikanserojen maddelerile kanser riskini azaltıyor, kolestorolü düşürüyor

Rezene : Foeniculi Midevi, Gaz söktürücü ve Süt artırıcıdır.

Safran : Sinir sistemini uyarıcı, iştah açıcı, âdet söktürücü, kokuve renk verici olarak kullanılır.Fazla miktarda kullanılmamalıdır. Hamilelerkesinlikle kullanmamalıdır.

Salatalık : Salatalığın kendisi ya da suyu cildimizi bir Tonik kadartemizler. Salatalık kabızlığı önler, böbrek ve kalp hastalıklarında vücuttabiriken suyun atılmasına yardımcıdır. Kalp hastalıkları ve enfeksiyonlara karşıetkili. Kükürt içeriyor ve bu madde vücudun enfeksiyonlara karşıdayanıklılığını artırdığı gibi, kolestrolü de düşürüyor.

Salep : Öksürük ve bronşite faydalıdır. Aybaşı kanamalarının düzenliolmasını sağlar. Zihni çalıştırma gücünü arttırır.

Sandalos : Sandaraca Haricen ve dahilen Romatizma ağrılarını dindiriciolarak etkilidir.

Sarı kantoron : Herba Hyperici Dahilen antispazmotik, kabız,yatıştırıcı, haricen ise antiseptik ve yara iyileştiricidir.

Sarısabır : Aloe Kalın barsağa etkili bir müshildir.

Semizotu : Mide ve barsak kanamalarında ve kanlı idrarda faydalıdır.Kanı temizler. Şeker hastalığında susuzluğu giderir. Uykusuzluk, sinir ve zihinyorgunluğunda faydalıdır.

Servi kozalağı : Cupressi Çocukların gece işemelerinde, haricen basurave kokulu ayak terlemelerine karşı kullanılır.

Sığla yayı : Styrax Liquidus Haricen antiseptik, yara iyi edici ve antiparaziter olarak kullanılır.

Sinameki : Memleketimizde çok kullanılan müshil ilâcıdır. Kolit vespastik kabızlıkta kullanılmaz.

Soğan Ve Sarımsak : Yüksek Tansiyon ve kalp hastalığı tehlikesiniazaltırlar. Soğan, mide kanserine yakalanma riskini; Sarımsak da bağırsakkanserine yakalanma riskini azaltıyor. Sarımsağın mayasında bulunan maddelerhücrelerin zarar görmesini önleyerek, vücudu erken yaşlanmaya karşı koruyor.Antibiyotik ve nefes darlığını gideren bileşimler içeren Sarımsak bağışıklıksistemini de kuvvetlendiriyor. Kalbe ve alerjik hastalıklara karşı etkili.Soğan içerdiği kimyasal maddelerle kalbimizi güçlendiriyor ve alerjikreaksiyonları engelliyor. Newcastle’da yapılan araştırmalar, düzenli birşekilde soğan yiyenlerin damarlarının tıkanma riskinin azaldığını gösteriyor.

Soya : Uzun yaşamak isteyen herkes mutlaka soya tüketmelidir. Soya,içerisinde östrojen hormonuna benzer işlev gören ve bu hormonun etkilerinisulandıran bir madde içerir ve buda kadın bünyesi için son derece yararlıdır.Çünkü, hücre yenilenmesini hızlandıran östrojen hormonunun aşırı üretimi,göğüs, rahim ve boyun kanserine yakalanma riskini çok arttırır.

Sumak : Kabız edici, kan kesici, antiseptik etkili olup, ayrıca boğaz veDiş etleri hastalıklarında gargara hâlinde kullanılır. Sumak meyveleri detanen, uçucu yağ ve organik asitler ihtivâ eder. Baharat olarak çok kullanılır.

Susam : Nefes Darlığı ve bronşitte faydalıdır.

Susam yağı : Oleum Sesami Dahilen müshil olarak etkilidir. Şekerhastalığına karşı da kullanılır.

Şahtera : Herbe Fumariae İdrar artırıcı, yatıştırıcı, zayıflatıcı vetansiyon düşürücüdür.

Şebboy : Tohumları kalp üzerine etkili bileşikler taşır.Ayrıca idrarsöktürücü ve kabızlığı giderici etkisi vardır.

Şeftali : Çiçekleri kabızlığı giderir ve barsak solucanlarını düşürür.Meyvesi hazmı kolaylaştırır.İdrar yollarını temizler. Bol miktarda idrarsöktürür. Basur memelerinden doğan şikayetleri giderir. Safra kesesi veböbrekler için faydalıdır.

Şeytantersi : Gummi Asa foetida Sinir sistemi yatıştırıcısı, hazmıkolaylaştırıcı ve Gaz söktürücüdür.

Taflan : Yapraklardan elde edilen taflan suyu öksürük dindiriciolarak kullanılır.Taze meyveleriyse meyve olarak yenilmektedir. Kurutulmuşmeyvelerinin tohumlarıysa şeker hastalığına karşı kullanılır.Tâze meyveleri taşdüşürücü olarak da kullanılmaktadır.

Tarçın : Ruhi sıkıntıları giderir. Sürmenajda faydalıdır. Kalbikuvvetlendirir. İştah açar, hazmı kolaylaştırır.

Tarçın yağı : Oleum Cinnamomi İştah Açıcı ve midevi olarak dahilenkullanılır

Tere : İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Bronşları temizler, öksürüksöktürür. İdrar söktürür, böbrekleri ve idrar yollarını temizler. Kanser, anemive lif hastalıklarına karşı etkili. Tere kanserle savaşan sebzelerin arasındaolduğu gibi aynı zamanda en fazla kalsiyum, demir ve folik asit içerenlerinbaşında geeliyor. Tere gibi yeşil sebzeler yiyen kadınların, life ilişkinhastalıklara yakalanma riskleri daha az.

Turp : Böbreklerdeki mikropları öldürür. Kum ve taşların dökülmesineyardımcı olur. Karaciğer şişliğini indirir. Sarılıkta faydalıdır. Safrataşlarının düşürülmesine yardımcıdır. Romatizma, Siyatik Astım ve bronşitefaydalıdır.

Üvez : Özellikle bir şeker olan üvez şeker hastaları rejimi için iyibir tatlandırıcıdır. Meyveleri ve yaprakları kabız edicidir. Yine meyveleriidrar söktürücü, kadınlarda âdetleri kolaylaştırıcı etkilere sâhiptir. MeyvelerC vitaminince zengindir. Yapraklarının çayı şeker hastalığına karşı kanşekerini düşürücü olarak kullanılmaktadir. Zararsızdır.

Üzerklik : Bağırsak kurdundan prostata, hemoroitten karın ağrısına pekçok hastalığa iyi gelmektedir.

Üzerklik tohumu : Semen Pegani Kurt düşürücü, adet söktürücü,uyuşturucu, terletici ve yatıştırıcıdır.

Vişne : İshali keser. Ateşi düşürür. İdrar söktürür. Vücuda rahatlıkverir.

Yaban gülü : Kabız edici, idrar söktürücü olarak, böbrek ve safrataşlarına karşı kullanılır. C vitamini yönünden zengin olduğu için de bâzıbölgelerde marmelât yapımında kullanılır.

Yasemin : Çiçeklerinden hazırlanan çay göğüs yumuşatıcı ve sinirleriyatıştırıcı olarak kullanılır.

Yenibahar : Damar sertliğini önler. Hazmı kolaylaştırır. Mide vebağırsak gazlarını giderir.

Yeralması : Şeker hastaları için faydalıdır. Besleyicidir. Vücudundirencini arttırır. Kabızlığı giderir

Yılan yastığı : Ateşi düşürür. Terletir, vücuda rahatlık verir.Sinirleri uyarır.

Yosun : Haşlaması barsak kurtlarını döker. Saçlar yikanırsakuvvetlendirir.

Yulaf : Çocukların hazım güçlüklerini giderir. Bedeni ve ruhiyorgunlukları giderir. Kandaki şeker miktarını azaltır

Zahter : Saturejae hortensis Şeker hastalığına karşı kullanılır.

Zencefil : İştah açar. Kusmayı önler. Bağırsak bozukluklarını giderir.

Zerdaçal : Mîdevî ve Gaz söktürücü etkiye sâhiptir.

Zerdeçal : Curcuma longae Midevi, Gaz sökt&u

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 A Dan Z Ye Şifalı Bitkiler Adale Romatizması İçin Şifalı Bitkiler
 Adet Düzenleyici Şifalı Bitkiler Adet Düzensizliği İçin Şifalı Bitkiler
 Adet Sancısı İçin Şifalı Bitkiler Adet Söktürücü Şifalı Bitkiler
 Adnan Saraçoğlu Şifalı Bitkiler Afya Bitkisel
 Afya Bitkisel Afye Bitkisel
 Ağız Yaraları İçin Şifalı Bitkiler Ağız Yarası İçin Şifalı Bitkiler
 Ağrı Kesici Şifalı Bitkiler Ahmed Maranki Şifalı Bitkiler
 Ahmet Maranki Ahmet Maranki Astım İçin Şifalı Bitkiler
 Ahmet Maranki Basur İçin Şifalı Bitkiler Ahmet Maranki Bitkiler
 Ahmet Maranki Bitkisel Tedavi Ahmet Maranki Bronşit İçin Şifalı Bitkiler
 Ahmet Maranki Bronşit İçin Şifalı Bitkiler Ahmet Maranki Kabızlık İçin Şifalı Bitkiler
 Ahmet Maranki Şifalı Bitkiler Egzama Ahmet Maranki Şifalı Bitkiler Kitabı Fiyatı
 Ahmet Maranki Şifalı Bitkiler Öksürük Ahmet Maranki Şifalı Bitkileri
 Ahmet Maranki Şifalı Taşları Ahmet Maranki Şifalı Yemekler
 Ahmet Marankinin Şifalı Bitkileri Akciğer Hastalıkları İçin Şifalı Bitkiler
 Akciğer İçin Şifalı Bitkiler Akciğer Kanseri İçin Şifalı Bitkiler
 Akciğer Kanseri Şifalı Bitkiler Akciğer Kanserine Şifalı Bitkiler
 Akciğer Şifalı Bitkiler Akne Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler
 Aksoy Şifalı Bitkiler Aksu Vital
 Aksu Vital Aktar
 Aktar Hüseyin Ermiş Alerjik Astım İçin Şifalı Bitkiler
 Alerjik Bronşit İçin Şifalı Bitkiler Alerjik Öksürük İçin Şifalı Bitkiler
 Altarnatif Tıp Alternatif Tedavi Yöntemleri
 Alzheimer İçin Şifalı Bitkiler Amaranki Com Şifalı Bitkiler
 Anne Sütünü Artıran Şifalı Bitkiler Apse Hastalığı İçin Şifalı Bitki
 Arif Pamuk Şifalı Bitkiler Astım Bronşit İçin Şifalı Bitkiler
 Astım Bronşit Şifalı Bitkiler Astım Bronşite İyi Gelen Şifalı Bitkiler
 Astım Hastalığı İçin Şifalı Bitkiler Astım İçin Bitkisel İlaçlar
 Astım İçin Şifalı Bitkiler Astım İçin Şifalı Bitkiler Maranki
 Astım Şifalı Bitkiler Astıma Bitkisel Tedavi
 Astıma İyi Gelen Şifalı Bitkiler Ateş Düşürücü Şifalı Bitkiler
 Ayak Ağrısı İçin Şifalı Bitkiler Bademcik İçin Şifalı Bitkiler
 Bademcik İltihabı İçin Şifalı Bitkiler Bademcik İltihabı Şifalı Bitkiler
 Bağırsak İçin Şifalı Bitkiler Bağırsak İltihabı İçin Şifalı Bitkiler
 Bağırsak Kanamaları İçin Şifalı Bitkiler Bağırsak Tembelliği İçin Şifalı Bitkiler
 Bahar Alerjisine Bitkisel Çözüm Bağırsak Gazı İçin Şifalı Bitkiler
 Balgam İçin Şifalı Bitkiler Balgam Söktürücü Şifalı Bitkiler
 Balgam Sökücü Şifalı Bitkiler Balgamlı Öksürük İçin Şifalı Bitkiler
 Baş Ağrısına Şifalı Bitkiler Basur Hemoroid İçin Şifalı Bitkiler
 Basur Şifalı Bitkiler Basur Tedavis İçin Şifalı Bitkiler
 Basura İyi Gelen Şifalı Bitkiler Basura Şifalı Bitkiler
 Bel Ağrısı İçin Şifalı Bitkiler Bel Ağrısına Şifalı Bitkiler
 Bel Fıtığı Şifalı Bitkiler Bel Fıtığına Şifalı Bitkiler
 Bel Gevşekliği İçin Şifalı Bitkiler Bel Kaymasında Şifalı Bitkiler
 Beyin Damar Tıkanıklığı İçin Şifalı Bitkiler... Beyin Tümörü İçin Şifalı Bitkiler
 Bitki Çayları Bıtkı Derman
 Bitki İlaçları Bitki İle Tedavi
 Bitki Şifa Bitkiler İlaçlar
 Bitkiler İle Tedavi Bitkiler Ve Faydaları
 Bitkilerle Tedavi Bitkilerle Tedavi Ahmet
 Bitkilerle Tedavi Yöntemleri Bitkisel
 Bitkisel Bitkisel Bitkiler
 Bitkisel Çaylar Bitkisel Çayları
 Bitkisel Çözüm Bitkisel Egzama İlaçları
 Bitkisel Haplar Bitkisel İlaç
 Bitkisel İlaçlar Bıtkısel Ilaclar
 Bitkisel Kalp İlaçları Bitkisel Kalp İlaçları
 Bitkisel Kürler Bitkisel Otlar Ve Faydaları
 Bitkisel Performans Arttırıcı Bitkisel Prostat İlaçları
 Bitkisel Prostat Tedavisi Bitkisel Romatizma İlaçları
 Bitkisel Sabunlar Bitkisel Sabunlar Ve Faydaları
 Bitkisel Saç Boyası Bitkisel Saç Boyları
 Bitkisel Sakinleştirici İlaçlar Bitkisel Şifa
 Bitkisel Tedavi Bitkisel Tedavi
 Bitkisel Tedavi Ahmet Maranki Bitkisel Tedavi Prostat
 Bitkisel Tedavi Yöntemleri Bitkisel Ürünler Şirketleri
 Bitkisel Uyku İlaçları Bitkisel Vitaminler
 Bitkisel Yağı Bitkisel Yağlar
 Bitkiyle Tedavi Böbrek Ağrısı İçin Şifalı Bitkiler
 Böbrek Hastalıkları İçin Şifalı Bitkiler Böbrek İçin Şifalı Bitkiler
 Böbrek İltihabı İçin Şifalı Bitkiler Böbrek Kumu İçin Şifalı Bitkiler
 Böbrek Taşı Düşüren Şifalı Bitkiler Böbrek Taşı İçin Şifalı Bitkiler
 Böbrek Taşı Şifalı Bitki Böbrek Taşı Şifalı Bitkiler
 Böbrek Taşına İyi Gelen Şifalı Bitkiler Böbrek Taşları İçin Şifalı Bitkiler
 Böbrek Yetmezliği İçin Şifalı Bitkiler Böbrekler İçin Şifalı Bitkiler
 Böcek Sokması İçin Şifalı Bitkiler Boğaz Ağrısı İçin Şifalı Bitkiler
 Boğaz Ağrısı Şifalı Bitkiler Boğaz Ağrısına Şifalı Bitkiler
 Boğaz Gıcıklanmasına Bitkisel Çözüm Boğaz İltihabı İçin Şifalı Bitkiler
 Boy Uzatan Şifalı Bitkiler Boyun Fıtığı Şifalı Bitkiler
 Boyun Fıtığı Tedavisinde Kullanılan Şifalı Bitkile... Bronşit Bitkisel Çözüm
 Bronşit İçin Şifalı Bitkiler Bronşite İyi Gelen Şifalı Bitkiler
 Bronşite Şifalı Bitkiler Cilt Güzelliği İçin Şifalı Bitkiler
 Cilt İçin Şifalı Bitkiler Damar Açıcı Bitkisel Tedavi
 Damar Açıcı Şifalı Bitkiler Damar Daralmasına Bitkisel Çözüm
 Damar Sertliği İçin Şifalı Bitkiler Damar Tıkanıklığına Şifalı Bitkiler
 Defne Yaprağı Sabunu Depresyon İçin Şifalı Bitkiler
 Depresyon Şifalı Bitkiler Depresyona Karşı Şifalı Bitkiler
 Deri Hastalıkları İçin Şifalı Bitkiler Dikkat Eksikliğine Bitkisel Çözüm
 Dil Yarası İçin Şifalı Bitkiler Dioskorides
 Dioskorides 008 Dioskorides.com
 Diş Ağrısı İçin Şifalı Bitkiler Diş Eti Hastalıkları İçin Şifalı Bitkiler
 Diş Eti Kanamaları İçin Şifalı Bitkiler Diyabet İçin Şifalı Bitkiler
 Diyabet Şifalı Bitkiler Diz Kapağı Ağrısı Bitkisel Tedavi
 Diz Kireçlenmesine Bitkisel Çözüm Doğal Bitki İlaçları
 Doğal Tedavi Yöntemleri Doktor Ahmet Maranki Şifalı Bitkiler
 Doktor Ender Saraç Şifalı Bitkiler Doktor Maranki Şifalı Bitkiler
 Doktor Ömer Coşkun Şifalı Bitkiler Dr Ahmet Maranki Şifalı Bitkiler Kitabı
 Dr Ender Saraç Şifalı Bitkiler Dr İbrahim Saraç
 Dr İbrahim Saraçoğlu Maydanoz Kürü Dr Maranki Şifalı Bitkiler
 Dr Mustafa Eraslan Şifalı Bitkiler Dr Ömer Coşkun Şifalı Bitkiler
 Dr Ömer Coşkun Şifalı Bitkiler Kitabı Dr Şifa
 Egzama İçin Şifalı Bitkiler Egzama Tedavisinde Bitkisel Çözüm
 Egzamaya İyi Gelen Şifalı Bitkiler Eklem Ağrıları İçin Şifalı Bitkiler
 Eklem Romatizması İçin Şifalı Bitkiler El Titremesine Bitkisel Çözüm
 En İyi Bitkisel Saç Boyası En Şifalı Bitkiler
 Ender Saraçoğlu Şifalı Bitkiler Eosacea Bitkisel Tedavi
 Epilepsi İçin Şifalı Bitkiler Erkan Topuz Şifalı Bitkiler
 Erkekleri Azdırıcı Şifalı Bitkiler Ermiş Aktar
 Farabim Bitkisel Farabim Bitkisel
 Faranjit İçin Şifalı Bitkiler Farenjit İçin Şifalı Bitkiler
 Farlutal Felç İçin Şifalı Bitkiler
 Felçli Hastalara Şifalı Bitkiler Fistül Hastalığı İçin Şifalı Bitkiler
 Fıtık İçin Şifalı Bitkiler Gastrit İçin Şifalı Bitkiler
 Gastrit Tedavisinde Gaz Giderici Şifalı Bitkiler
 Gaz İçin Şifalı Bitkiler Genç Kızlar İçin Faydalı Şifalı Bitkiler
 Geniz Eti Bitkisel Çözüm Gıda Duyarlılık Testi
 Göz İçin Şifalı Bitkiler Göz Nezlesi İçin Şifalı Bitkiler
 Göz Sağlığı İçin Şifalı Bitkiler Gribe Karşı Şifalı Bitkiler
 Grip Ve Soğuk Algınlığı İçin Şifalı Bitkiler... Guatr İçin Şifalı Bitkiler
 Guatra İyi Gelen Şifalı Bitkiler Gut Hastalığı İçin Şifalı Bitkiler
 Halsizlik İçin Şifalı Bitkiler Hamilelere Faydalı Şifalı Bitkiler
 Hamilelik İçin Şifalı Bitkiler Hararet Rahatsızlığı İçin Şifalı Bitkiler
 Hasan Kocabaş Şifalı Taşlarla Sağlıklı Yaşam... Hastalığa Göre Şifalı Bitkiler
 Hastalıklar Ve Bitkisel Tedavileri Hastalıklara Göre Şifalı Bitkiler
 Hastalıkların Şifalı Bitkileri Hemoroid Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu
 Hemoroid Hastalığı İçin Şifalı Bitkiler Hemoroid Şifalı Bitkiler
 Hemoroit İçin Şifalı Bitkiler Hepatit B İçin Şifalı Bitkiler
 Hepatit B Şifalı Bitkiler Herbil Şifalı Bitkiler
 Herbil Şifalı Bitkiler İletişim Hormonlar İçin Şifalı Bitkiler
 Hüseyin Ermiş Şifalı Bitkiler İbni Sina Şifalı Bitkiler
 İbni Sina Şifalı Bitkiler Kitabı İbrahim Adnan Saraçoğlu Şifalı Bitkiler
 Ibrahım Saraç Oglu Ibrahim Sarac Oglu
 İbrahim Saraçoğlı Resmi Sitesi İbrahim Saraçoğlu
 İbrahim Saraçoğlu Biberiye Çayı İbrahim Saraçoğlu Bitki
 İbrahim Saraçoğlu Boy Uzatmak İbrahim Saraçoğlu Bronşit İçin Şifalı Bitkiler...
 İbrahim Saraçoğlu Cevizli Kürü İbrahim Saraçoğlu Hamile Kalmak
 İbrahim Saraçoğlu Kansızlık İbrahim Saraçoğlu Kimdir
 İbrahim Saraçoğlu Kitapları İbrahim Saraçoğlu Nereli
 İbrahim Saraçoğlu Şifalı Bitkiler İbrahim Saraçoğlu Şifalı Bitkiler Kitabı
 İbrahim Saraçoğlu Tere Kürü İbrahim Saraçoğlu Ürünleri
 İbrahim Saraçoğlunun Sitesi İbrahim Sarçoğlu
 İbrahimsaraçoğlu İdrar Yolları İltihabı İçin Şifalı Bitkiler...
 İdrar Yolları İltihabı Şifalı Bitkiler İdrar Yolları İltihabına İyi Gelen Şifalı Bitkiler...
 İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Şifalı Bitkiler İdrar Yolu Enfeksiyonu Şifalı Bitkiler
 İdrar Yolu İltihabı İçin Şifalı Bitkiler İkbalin Şifalı Yemekleri
 İkballe Şifalı Yemekler İkballe Şifalı Yemekler Programı
 İkballe Şifalı Yemekler Tarifleri İlkbahar Alerjisi İçin Bitkisel Tedavi
 İltihap İçin Şifalı Bitkiler İltihap Kurutucu Şifalı Bitkiler
 İltihaplı Romatizma İçin Şifalı Bitkiler İshal İçin Şifalı Bitkiler
 İshale İyi Gelen Şifalı Bitkiler İsmail Saraçoğlu
 Isparta Şifa İştah Açıcı Şifalı Bitkiler
 Kabızlığa İyi Gelen Şifalı Bitkiler Kabızlığa Şifalı Bitkiler
 Kabızlık İçin Şifalı Bitkiler İbrahim Saraçoğlu... Kabızlık Şifalı Bitkiler
 Kabızlık Tedavisinde Şifalı Bitkiler Kadıköy Şifa
 Kalp Damarlarını Açan Şifalı Bitkiler Kalp Hastalıkları İçin Şifalı Bitkiler
 Kalp İçin Bitkisel İlaçlar Kalp İçin Bitkisel İlaçlar
 Kalp Rahatsızlıkları İçin Şifalı Bitkiler Kalp Ritim Bozukluğu İçin Şifalı Bitkiler
 Kan Yapan Şifalı Bitkiler Kan Yapıcı Şifalı Bitkiler
 Kanal 7 İkballe Şifalı Bitkiler Kanal 7 Şifalı Yemekler Programı
 Kanamalar İçin Şifalı Bitkiler Kanser İçin Şifalı Bitkiler
 Kanser Şifalı Bitkiler Kanser Tedavisinde Şifalı Bitkiler
 Kansere İyi Gelen Şifalı Bitkiler Kansere Karşı Şifalı Bitkiler
 Kansere Şifalı Bitkiler Kansızlık İçin Şifalı Bitkiler
 Karaciğer Hastalıkları İçin Şifalı Bitkiler... Karaciğer Şifalı Bitkiler
 Karaciğer Yağlanması İçin Şifalı Bitkiler Karaciğer Yağlanması Şifalı Bitkiler
 Karaciğere İyi Gelen Şifalı Bitkiler Karaciğere Şifalı Bitkiler
 Karın Şişliği İçin Şifalı Bitkiler Kas Ağrıları İçin Şifalı Bitkiler
 Kas Erimesi İçin Şifalı Bitkiler Kas Gevşetici Şifalı Bitkiler
 Kaşıntı İçin Şifalı Bitkiler Kekemelik İçin Şifalı Bitkiler
 Kemik Erimesi İçin Şifalı Bitkiler Kemik Erimesi Şifalı Bitkiler
 Kemik Erimesinde Şifalı Bitkiler Kemik Erimesine Şifalı Bitkiler
 Kepek İçin Şifalı Bitkiler Kibarlı Şifalı Bitkiler
 Kıllanmaya Bitkisel Çözüm Kilo Verdiren Şifalı Bitkiler
 Kireçlenme İçin Şifalı Bitkiler Kireçlenme Şifalı Bitkiler
 Kırkkilit Otu İbrahim Saraçoğlu Kısırlık İçin Şifalı Bitkiler
 Kist İçin Şifalı Bitkiler Koah Hastalığının Bitkisel Tedavisi
 Kolesterol Düşürücü Şifalı Bitkiler Kolesterol İçin Şifalı Bitkiler
 Kolesterol Şifalı Bitkiler Kolestrol İçin Şifalı Bitkiler
 Kolestrolu Düşüren Şifalı Bitkiler Kolit İçin Şifalı Bitkiler
 Kulak Çınlaması İçin Şifalı Bitkiler Kulak İltihabı İçin Şifalı Bitkiler
 Kurt Tedavisi Kuru Öksürük İçin Şifalı Bitkiler
 Lokman Hekim Lokman Hekim Şifalı Bitkiler
 Mantar Hastalığı İçin Şifalı Bitkiler Mantar Hastalığı Şifalı Bitkiler
 Maranki Bitkisel Tedavi Maranki Şifalı Bitkiler
 Maranki Şifalı Bitkiler Kitabı Marmaratürk Bitkisel Ve Organik Ürünler
 Menopoz İçin Bitkisel İlaçlar Menopoz İçin Şifalı Bitkiler
 Mide Ağrısına Şifalı Bitkiler Mide Ağrısının Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler...
 Mide Hastalıkları İçin Şifalı Bitkiler Mide İltihabı İçin Şifalı Bitkiler
 Mide Kanseri İçin Şifalı Bitkiler Mide Ülseri İçin Şifalı Bitkiler
 Mide Ülseri Şifalı Bitkiler Mide Yanması İçin Şifalı Bitkiler
 Mide Yanması Ve Reflü İçin Şifalı Bitkiler Migren İçin Şifalı Bitkiler
 Migren Şifalı Bitkiler Migrene İyi Gelen Şifalı Bitkiler
 Miyom İçin Şifalı Bitkiler Miyom Tedavisinde Şifalı Bitkiler
 Mnc Bitkisel Sağlık Ürünleri Mucize İlaçlar
 Mustafa Aydıner Şifalı Bitkiler Mustafa Aydıner Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi
 Mustafa Eraslan Şifalı Bitkiler Nasır İçin Şifalı Bitkiler
 Nefes Darlığı İçin Şifalı Bitkiler Nefes Darlığı İçin Şifalı Bitkiler
 Nefes Darlığına Şifalı Bitkiler Nezle İçin Şifalı Bitkiler
 Nurs Şifalı Bitkiler Nursima Şifalı Bitkiler
 Ödem İçin Şifalı Bitkiler Öksürüğe İyi Gelen Şifalı Bitkiler
 Öksürüğe Ne İyi Gelir Şifalı Bitkiler Öksürüğe Şifalı Bitkiler
 Öksürük İçin Şifalı Bitki Öksürük İçin Şifalı Bitkiler Ahmet Maranki
 Öksürük Kesici Şifalı Bitkiler Öksürük Şifalı Bitki
 Öksürük Şifalı Bitkiler Ömer Çoskun
 Ömer Coşkun İkballe Şifalı Yemekler Ömer Coşkun Şifalı Bitkiler
 Ömer Coşkun Şifalı Bitkiler Çörek Otu Ömer Coşkun Şifalı Bitkiler Çörek Otu
 Ömer Coşkun Şifalı Bitkiler Kitabı Ömer Coşkun Şifalı Bitkiler Zayıflama
 Ömer Coşkun Şifalı Bitkilerle Tedavi Ömer Coşkundan Şifalı Bitkiler
 Ömer Coşkunun Şifalı Bitkileri Online Aktar
 Osman Saraçoğlu Otlar Ve Faydaları
 Panik Atağa İyi Gelen Şifalı Bitkiler Panik Atak İçin Şifalı Bitkiler
 Panik Atak Şifalı Bitkiler Pankreas İçin Şifalı Bitkiler
 Parazitler İçin Şifalı Bitkiler Patina Bitkisel
 Patina Bitkisel Pendik Şifa
 Prof Dr Ahmet Maranki Şifalı Bitkiler Prof. Dr İbrahim Saraçoğlu
 Prof Dr İbrahim Saraçoğlu Şifalı Bitkiler Prof Saraçoğlu
 Prof.dr Ahmet Maranki Şifalı Bitkiler Kitabı Prostat Bitkisel İlaç
 Prostat İçin Bitkisel İlaçlar Prostat İçin Şifalı Bitkiler
 Prostat Şifalı Bitkiler Prostat Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler
 Prostat Tedavisinde Kullanılan Şifalı Bitkiler Prostat Tedavisinde Şifalı Bitkiler
 Prostata İyi Gelen Şifalı Bitkiler Prostata İyi Gelen Şifalı Bitkiler
 Rahim Hastalıkları İçin Şifalı Bitkiler Rahim İltihabı İçin Şifalı Bitkiler
 Reflü İçin Şifalı Bitkiler Reflüye İyi Gelen Şifalı Bitkiler
 Ritim Bozukluğu Bitkisel Tedavisi Romatizma İçin Şifalı Bitkiler
 Romatizmaya İyi Gelen Şifalı Bitkiler Saç Bakımları Bitkisel
 Saç Dökülmemesi İçin Şifalı Bitkiler Saç Dökülmesi İçin Şifalı Bitkiler
 Saç Dökülmesi Şifalı Bitkiler Saç Dökülmesine Şifalı Bitkiler
 Saç Dökülmesini Önlemek İçin Şifalı Bitkiler... Saç Dökülmesini Önlemeyen Şifalı Bitkiler
 Saç Egzaması Bitkisel Tedavisi Safra Kesesi İçin Şifalı Bitkiler
 Safra Kesesi Şifalı Bitkiler Sağlık Ürünleri
 Sakinleştirici Şifalı Bitkiler Saraçoğlu At
 Saraçoğlu Kürler Saraçoğlu Şifalı Bitkiler
 Sarılık İçin Şifalı Bitkiler Sedef İçin Şifalı Bitkiler
 Şeker Hastalığı Şifalı Bitkiler Şeker Hastalığına İyi Gelen Şifalı Bitkiler...
 Şeker Hastalığına Şifalı Bitkiler Şeker Hastalığında Şifalı Bitkiler
 Şeker İçin Şifalı Bitkiler Şekere İyi Gelen Şifalı Bitkiler
 Selülit İçin Şifalı Bitkiler Ses Kısıklığı İçin Şifalı Bitkiler
 Ses Kısıklığına Şifalı Bitkiler Ses Telleri İçin Şifalı Bitkiler
 Şevki Güngör Şifalı Bitkiler Şifa
 Sifa Şifa
 Sifa Sifa
 Şifa Şifa Ataşehir
 Şifa Bahçesi Şifa Bitkiler
 Şifa Bitkisel Bursa Şifa Bitkisel Ürünler
 Şifa Bitkisel Ürünler Şifa Botanik
 Şifa Çorlu Şifa Evi
 Şifa Hastanesi Şifa Kaynağı Bitkiler
 Şifa Mağazası Şifa Market Şubeleri
 Şifa Ne Demek Sifa Ne Demek
 Şifa Nedir Sifa Nedir
 Şifa Yararları Sifa Yararları
 Şifalı Şifalı
 Şifalı Şifalı
 Şifalı Bitki Şifalı Bıtkı
 Şifalı Bitki Şifalı Bitki Çayları
 Şifalı Bitki Çaylarının Yararları Nelerdir Şifalı Bitki Çeşitleri
 Şifalı Bitki İsimleri Şifalı Bitki Kapsülü
 Sifalı Bitki Kullanımı Şifalı Bitki Kürleri
 Sifalı Bitki Kürleri Şifalı Bitki Kürü
 Şifalı Bitki Sözlüğü Şifalı Bitki Suları
 Şifalı Bitki Yağları Sifalı Bitki Yağları
 Şifalı Bitki Yağlarının Cilde Faydaları Şifalı Bitkiler
 Sifali Bitkiler Şifalı Bitkiler
 Sifali Bitkiler Şifalı Bitkiler
 Şifalı Bitkiler Sifali Bitkiler
 Şifalı Bitkiler Sifalı Bitkiler
 Şifali Bitkiler Sıfalı Bitkiler
 Şifalı Bıtkıler Şifalı Bitkiler
 Şifalı Bitkiler Şifalı Bitkiler
 Şifalı Bitkiler Sıfalı Bıtkıler
 Şifalı Bitkiler Adam Otu Şifalı Bitkiler Ahmet Maranki
 Şifalı Bitkiler Alerji Şifalı Bitkiler Alıç
 Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi Şifalı Bitkiler Aslan Pençesi
 Şifalı Bitkiler Astım Şifalı Bitkiler At Kestanesi
 Şifalı Bitkiler Ayrık Otu Şifalı Bitkiler Balgam
 Şifalı Bitkiler Balgam Söktürücü Şifalı Bitkiler Baş Ağrısı
 Şifalı Bitkiler Basur Tedavisi Şifalı Bitkiler Bel Fıtığı
 Şifalı Bitkiler Bitkiler Şifalı Bitkiler Bitkiler
 Şifalı Bitkiler Bitkiler Şifalı Bitkiler Bitkiler Hakkında Bilgi
 Şifali Bitkiler Bitkiler İle İlgili Şifalı Bitkiler Böbrek Taşı
 Şifalı Bitkiler Boy Uzatma Şifalı Bitkiler Brokoli
 Şifalı Bitkiler Bronşit Şifalı Bitkiler Bursa
 Sifalı Bitkiler Çay Yapımı Şifalı Bitkiler Ceviz
 Şifalı Bitkiler Cilt Bakımı Şifalı Bitkiler Çınar Yaprağı
 Şifalı Bitkiler Civan Perçemi Şifalı Bitkiler Depresyon
 Şifalı Bitkiler Deve Dikeni Şifalı Bitkiler Doktoru
 Şifalı Bitkiler Dr Ömer Coşkun Şifalı Bitkiler Dünyası
 Şifalı Bitkiler Faranjit Şifalı Bitkiler Faydaları
 Şifalı Bitkiler Funda Yaprağı Şifalı Bitkiler Gastrit
 Şifalı Bitkiler Göz İçin Şifalı Bitkiler Guatr
 Sifali Bitkiler Hakkında Şifalı Bitkiler Hakkında
 Şifalı Bitkiler Hakkında Bilgi Sifali Bitkiler Hakkında Bilgi
 Şifalı Bitkiler Hastalıklar Şifalı Bitkiler Hemoroid
 Şifalı Bitkiler İbrahim Saraçoğlu Şifalı Bitkiler İbrahim Saraçoğlu
 Şifalı Bitkiler İdrar Yolları Şifalı Bitkiler İdrar Yolu Enfeksiyonu
 Şifalı Bitkiler İlacı Sifali Bitkiler İle İlgili
 Şifalı Bitkiler İle Tedavi Şifalı Bitkiler İltihap
 Şifalı Bitkiler İltihap Şifalı Bitkiler İshal
 Şifalı Bitkiler Isırgan Otu Şifalı Bitkiler Kabızlık
 Şifalı Bitkiler Kanser Şifalı Bitkiler Kanser
 Şifalı Bitkiler Kanser Şifalı Bitkiler Kanser
 Şifalı Bitkiler Kanser Hakkında Şifalı Bitkiler Kanser İle Tedavisi
 Şifalı Bitkiler Kanser Kürü Şifalı Bitkiler Kanser Tedavisi
 Şifalı Bitkiler Kansızlık Şifalı Bitkiler Kantaron
 Şifalı Bitkiler Kapari Şifalı Bitkiler Kapsülü
 Şifalı Bitkiler Karabaş Otu Şifalı Bitkiler Karanfil
 Şifalı Bitkiler Karın Ağrısı Şifalı Bitkiler Kaşıntı
 Şifalı Bitkiler Kekik Şifalı Bitkiler Kemik Erimesi
 Şifalı Bitkiler Keten Tohumu Şifalı Bitkiler Kireçlenme
 Şifalı Bitkiler Kırkkilit Otu Şifalı Bitkiler Kitabı
 Şifalı Bitkiler Kitap Şifalı Bitkiler Kolesterol
 Şifalı Bitkiler Kudret Narı Şifalı Bitkiler Kulak Çınlaması
 Şifalı Bitkiler Kullanımı Sifalı Bitkiler Kullanımı
 Şifalı Bitkiler Kullanımı Hakkında Şifalı Bitkiler Kürü
 Şifalı Bitkiler Maranki Şifalı Bitkiler Market
 Şifalı Bitkiler Market Şifalı Bitkiler Market
 Şifalı Bitkiler Market Şifalı Bitkiler Market Hakkında
 Şifalı Bitkiler Market İle İlgili Şifalı Bitkiler Maydanoz
 Şifalı Bitkiler Melisa Şifalı Bitkiler Merkezi
 Şifalı Bitkiler Merkezi Şifalı Bitkiler Merkezi
 Şifalı Bitkiler Merkezi Hakkında Şifalı Bitkiler Merkezi Hakkında Bilgi
 Şifalı Bitkiler Merkezi İle İlgili Şifalı Bitkiler Merkezi İle İlgili Bilgiler
 Şifalı Bitkiler Meyan Kökü Şifalı Bitkiler Mide
 Şifalı Bitkiler Mide Ağrısı Şifalı Bitkiler Mide Bulantısı
 Şifalı Bitkiler Mide Yanması Şifalı Bitkiler Migren
 Şifalı Bitkiler Miyom Şifalı Bitkiler Nane
 Şifalı Bitkiler Nar Çiçeği Şifalı Bitkiler Nasıl Olur
 Şifalı Bitkiler Ne Demek Sifalı Bitkiler Ne Demek
 Şifalı Bitkiler Nedir Şifalı Bitkiler Nelerdir?
 Şifalı Bitkiler Nerede Şifalı Bitkiler Neye İyi Gelir
 Şifalı Bitkiler Oğul Otu Şifalı Bitkiler Ökse Otu
 Şifalı Bitkiler Öksürük Şifalı Bitkiler Ömer Coşkun
 Şifalı Bitkiler Otlar Şifalı Bitkiler Papatya
 Şifalı Bitkiler Reflü Şifalı Bitkiler Rehberi
 Şifalı Bitkiler Resimli Şifalı Bitkiler Rezene
 Şifalı Bitkiler Saç Dökülmesi Şifalı Bitkiler Sarı Kantaron
 Şifalı Bitkiler Sarımsak Şifalı Bitkiler Satış
 Şifalı Bitkiler Ses Kısıklığı Şifalı Bitkiler Sinüzit
 Şifalı Bitkiler Sistit Şifalı Bitkiler Sivilce
 Şifalı Bitkiler Soğan Şifalı Bitkiler Soğuk Algınlığı
 Şifalı Bitkiler Sözlüğü Şifalı Bitkiler Tarçın
 Şifalı Bitkiler Tere Tohumu Şifalı Bitkiler Unutkanlık
 Şifalı Bitkiler Uzmanı Ömer Coşkun Şifalı Bitkiler Ve Besinler
 Şifalı Bitkiler Ve Faydaları Şifalı Bitkiler Ve Faydaları Ahmet Maranki
 Şifalı Bitkiler Ve Faydaları Ömer Coşkun Şifalı Bitkiler Ve Faydaları Resimli
 Şifalı Bitkiler Ve Hangisi Ne İşe Yarar Şifalı Bitkiler Ve Hastalıklar
 Şifalı Bitkiler Ve Yararları Şifalı Bitkiler Yaban Mersini
 Şifalı Bitkiler Yeşil Çay Şifalı Bitkiler Yüksek Tansiyon
 Şifalı Bitkiler Zerdeçal Şifalı Bitkilerden Çay Yapımı
 Şifalı Bitkilere Dikkat ! Şifalı Bitkileri
 Sifali Bitkileri Ne Demek Şifalı Bitkilerin Toplanması Ve Kurutulması
 Şifalı Bitkilerle Cilt Bakımı Şifalı Bitkilerle Prostat Tedavisi
 Şifalı Bitkilerle Tedavi Yöntemleri Şifalı Bitkilerle Zayıflama Teknikleri
 Şifalı Bitkilerle Zayıflama Yöntemi Şifalı Bitkisel
 Şifalı Bitkisel İlaç Şifalı Bitkisel İlaçlar
 Şifalı Bitkisel Yağlar Şifalı Bitkisel Yağlar
 Şifalı Cay Sifalı Çay
 Şifalı Çaylar Şifalı Caylar
 Şifalı Çiçekler Şifalı Dualar
 Şıfalı Dualar Şifalı Dualar Ve Devalar
 Şifalı Duaları Şifalı İksir
 Şifalı İksir Şifalı İksir
 Şifalı İksir Çeşitleri Şifalı İksir Hakkında Bilgi
 Şifalı İksir İle İlgili Şifalı İksir Ne Demek
 Şifalı İksirler Şifalı İlaç
 Şifalı İlaç Şifalı İlaç
 Şifalı İlaç Hakkında Şifalı İlaç Hakkında Bilgi
 Şifalı İlaç İle İlgili Şifalı İlaçlar
 Şifalı Karışımlar Şifalı Macun
 Şifalı Macun İçerikleri Şifalı Macunlar
 Şifalı Macunlarla Tedavi Şifalı Meyveler
 Şifalı Meyveler Ve Sebzeler Şifalı Ne Demek
 Şifalı Ot Şifalı Otlar
 Şifalı Otlar Ahmet Maranki Şifalı Otlar Bitkiler
 Şifalı Otlar Ve Faydaları Şifalı Sabunlar
 Şifalı Sebze Ve Meyveler Şifalı Sebzeler
 Şifalı Taşlar Şifalı Taşlar Maranki
 Şifalı Taşlar Ve Faydaları Şifalı Taşlar Ve Özellikleri
 Şifalı Taşların Faydaları Şifalı Taşlarla Sağlıklı Yaşam Hasan Kocabaş...
 Şifalı Tohumlar Şifalı Yağlar
 Şifalı Yağlar Sifali Yağlar
 Sifalı Yağlar Şifalı Yağlar
 Şifalı Yağlar Faydaları Şifalı Yağlar Hakkındaki Bilgiler
 Şifalı Yağlar Ne Demek Şifalı Yağlar Nelerdir
 Şifalı Yağlar Ve Faydaları Şifalı Yağlar Ve Faydaları
 Şifalı Yağlar Zayıflatırmı Şifalı Yağların Zararları
 Şifalı Yemekler Şifalıbitki
 Şifalıbitkiler Şifalıbitkiler
 Şifalıbitkiler İle İlgili Bilgi Şifalıbitkiler Ne Demek
 Şifalıbitkiler Nedir Şifamarket
 Sigarayı Bırakmak İçin Şifalı Bitkiler Siğiller İçin Şifalı Bitkiler
 Sinir İçin Şifalı Bitkiler Sinire İyi Gelen Şifalı Bitkiler
 Sinüzit Şifalı Bitkiler Sinüzite İyi Gelen Şifalı Bitkiler
 Sırt Ağrısı İçin Şifalı Bitkiler Şişmanlamak İçin Şifalı Bitkiler
 Sistit İçin Şifalı Bitkiler Sivilce İçin Şifalı Bitkiler
 Sivilce Şifalı Bitkiler Sivilceler İçin Şifalı Bitkiler
 Siyatik İçin Şifalı Bitkiler Soğuk Algınlığı İçin Şifalı Bitkiler
 Soğuk Algınlığına Şifalı Bitkiler Spastik Kolon Bitkisel Tedavisi
 Sprem Artıran Şifalı Bitkiler Stres İçin Şifalı Bitkiler
 Strese Karşı Şifalı Bitkiler Suna Dumankaya Şifalı Bitkiler
 Talya Bitkisel Ürünler Tansiyon Düşürücü Şifalı Bitkiler
 Tansiyon İçin Şifalı Bitkiler Tansiyon Şifalı Bitkiler
 Tansiyonu Düşüren Şifalı Bitkiler Tiroid İçin Şifalı Bitkiler
 Topuk Dikeni İçin Şifalı Bitkiler Trigliserid Bitkisel Tedavi
 Tüy Dökücü Şifalı Bitki Uçuk İçin Şifalı Bitkiler
 Ülkemizdeki Şifalı Bitkiler Ülser İçin Şifalı Bitkiler
 Ülser Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler Unutkanlık İçin Şifalı Bitkiler
 Ürtiker İçin Şifalı Bitkiler Üveit Bitkisel Tedavi
 Uyku Bozukluğu İçin Şifalı Bitkiler Varikosel İçin Şifalı Bitkiler
 Varikosel Şifalı Bitkiler Varikosele Bitkisel Çözüm
 Varis İçin Şifalı Bitkiler Varis Şifalı Bitkiler
 Varise İyi Gelen Şifalı Bitkiler Vertigo İçin Şifalı Bitkiler
 Vitiligo İçin Şifalı Bitkiler Vücut Direnci İçin Şifalı Bitkiler
 Yağ Yakan Şifalı Bitkiler Yeşilex
 Yesilex Yeşilex.com
 Yüksek Tansiyon İçin Şifalı Bitkiler Yüksek Tansiyona Şifalı Bitkiler
 Zatürre İçin Şifalı Bitkiler Zatürre Şifalı Bitkiler
 Zayıflamaya Yardımcı Şifalı Bitkiler Zayıflatan Şifalı Bitkiler
 Zihin Açıcı Şifalı Bitkiler Zona İçin Şifalı Bitkiler

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.