Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Melisa Otu Zararları
Yeşilex Melisa Ekstraktı 700 mg (60 Kapsül)
127,00 TL
Ürün Fiyatı

2463
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak (10 Kapsül)
79.00 TL
Ürün Fiyatı

101667
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak Macun (230 gr.)
59.00 TL
Ürün Fiyatı

70655
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Melisa Otu Zararları
Melisa Otu Zararları :

Melisa otu (Melissa officinalis) ve Melisa çayı faydaları açısından hep Stres hazımsızlık ve uykusuzluğa iyi geldiği söylenir. Aslında melisa bitkisi, aynı zamanda zayıflatan bitkiler grubundan bir bitkisel çay hammaddesi olup, kilo vermek isteyen kişilerin imdadına koşmaktadır.

Limon yaprağına benzer görüntüsü nedeniyle ingilizce ismi “Lemon Balm” olarak bilinir. Melisa bitkisi genelde akdeniz ülkeleri ve özellikle Fransa da yaygın olarak yetiştirilen ve tüketilen şifalı bir bitkidir.

Melisa bitkisinin yapraklarından ve beyaz sarı çiçeklerinden elde edilen esansiyel yağ elde edilmektedir. Melisa bitkisi 40 - 50 cm yüksekliğe sahip bodur bir bitkidir. Yumurta biçimli yaprakları kurutularak çay yapılmakta, ve bu çay ile sindirim sistemi daha hızlı biçimde çalıştırılabilmektedir.

Melisa bitkisi, eski çağlarda bal yaprağı olarak anılırdı. Daha çok melankoli ve sıkıntı rahatlatan bir bitkisel çözüm olarak psikolojik sorunu olanlara bitkisel şifa sunardı. Arap hekimler vasıtasıyla batıya yayılan Melisa otu, zamanla değişik tıbbi tedavilerde yaygın biçimde orta çağ boyunca tüm avrupada kullanılmıştır.

Melisa çayı zayıflatırmı?

Melisa çayı içerisinde bulunan yağ yakıcı ve yağ moleküllerini tutucu bitkisel enzimler, kilo almaya engel olarak Zayıflama sağlamaktadır. Melisa çayını yalnız başına içmekten ziyade, Nane yaprağı, mate yaprağı, Limon ve Biberiye ile birlikte demlemenizi öneririz. Böylece çok yönlü bir bitkisel şifa çayı elde etmiş olursunuz. melisa çayı o bildik çaylardan değil. kesinlikle bitkisel manada % 100 sonuç verdiren bir tedavi sunuyor. melisa çayının faydaları açısından diğer zayıflama çaylarına göre çok yönlü yararları olan bir bitkidir.

Melisa çayı nasıl hazırlanır ve demlenir?

Soğuk algınlığından uykusuzluğa, stres rahatlatmaktan zayıflama ya kadar çok yönlü faydaları olan Melissa yaprağı çayını demlemek için taze melisa yaprağı kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü kuru melisa yaprağında esansiyel bitkisel özler uçarak yok olmakta ve melisa otunun şifa verici özelliği zarar görmektedir. Melisa yaprağını memba suyuna koyduktan sonra 2 dk kaynattıktan sonra 30 dk kısık ateşte bekletin. İçerisine 2 çay kaşığı bal ve limon damlatarak Yağ yakıcı kilo verdirici etkisini güçlendirebilirsiniz.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Ahmet Gömermelisanın sakinleştirici özelliği olduğunu duydum. fakat benim uyku sorunlarım ve gece 3 geçmeden asla uyumam sürekli ayaktayım bunun için kullanmak istriyorum fakat daha etkili bir şey var tavsiye edebilirsiniz
  • Melisa

    Otu

    Zararları