Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Melisa Çayı Zayıflatır Mı
Melisa Çayı Zayıflatır Mı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Melisa Çayı Zayıflatır Mı :

Melisa Çayı - Melisa otu- Melisa çayının faydaları zayıflatırmı

Melisa otu (Melissa officinalis) ve Melisa çayı faydaları açısından hep Stres hazımsızlık ve uykusuzluğa iyi geldiği söylenir. Aslında melisa bitkisi, aynı zamanda zayıflatan bitkiler grubundan bir bitkisel çay hammaddesi olup, kilo vermek isteyen kişilerin imdadına koşmaktadır. Limon yaprağına benzer görüntüsü nedeniyle ingilizce ismi “Lemon Balm” olarak bilinir. Melisa bitkisi genelde akdeniz ülkeleri ve özellikle Fransa da yaygın olarak yetiştirilen ve tüketilen şifalı bir bitkidir.

Melisa bitkisinin yapraklarından ve beyaz sarı çiçeklerinden elde edilen esansiyel yağ elde edilmektedir. Melisa bitkisi 40 - 50 cm yüksekliğe sahip bodur bir bitkidir. Yumurta biçimli yaprakları kurutularak çay yapılmakta, ve bu çay ile sindirim sistemi daha hızlı biçimde çalıştırılabilmektedir. Melisa bitkisi, eski çağlarda bal yaprağı olarak anılırdı. Daha çok melankoli ve sıkıntı rahatlatan bir bitkisel çözüm olarak psikolojik sorunu olanlara bitkisel şifa sunardı. Arap hekimler vasıtasıyla batıya yayılan Melisa otu, zamanla değişik tıbbi tedavilerde yaygın biçimde orta çağ boyunca tüm avrupada kullanılmıştır.

Melisa çayı zayıflatırmı?

Melisa çayı

Melisa çayı içerisinde bulunan yağ yakıcı ve yağ moleküllerini tutucu bitkisel enzimler, kilo almaya engel olarak Zayıflama sağlamaktadır. Melisa çayını yalnız başına içmekten ziyade, Nane yaprağı, mate yaprağı, Limon ve Biberiye ile birlikte demlemenizi öneririz. Böylece çok yönlü bir bitkisel şifa çayı elde etmiş olursunuz. melisa çayı o bildik çaylardan değil. kesinlikle bitkisel manada % 100 sonuç verdiren bir tedavi sunuyor. melisa çayının faydaları açısından diğer zayıflama çaylarına göre çok yönlü yararları olan bir bitkidir.

Melisa çayı nasıl hazırlanır ve demlenir?

Soğuk algınlığından uykusuzluğa, stres rahatlatmaktan zayıflama ya kadar çok yönlü faydaları olan Melissa yaprağı çayını demlemek için taze melisa yaprağı kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü kuru melisa yaprağında esansiyel bitkisel özler uçarak yok olmakta ve melisa otunun şifa verici özelliği zarar görmektedir. Melisa yaprağını memba suyuna koyduktan sonra 2 dk kaynattıktan sonra 30 dk kısık ateşte bekletin. İçerisine 2 çay kaşığı bal ve limon damlatarak Yağ yakıcı kilo verdirici etkisini güçlendirebilirsiniz.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Vehbi Akarkolay gelsin iyi çalışmalar benim sorum olacaktı hoacam 32 yaşındayım 174 boyum ve 87 kilodayım boyuma göre kilom biraz fazla zayıfla formulleri araştırıken sayfanıza ulaştım melisa çayı etkilimidir. sindirim sistemi sorunlarımda var çünkü denemek isterim inşallah fayda görürürüm .
  • Melisa

    Çayı

    Zayıflatır