Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Mate Çayının Faydaları
Mate Çayının Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Mate Çayının Faydaları :

Mate çayının kullanımında hastalıklara karşı bitkisel tedavi yöntemleri makalemizde bulunmaktadır.Makalemize göz atmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

Mate Çayı Faydaları.

Mate Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Latince adı Ilex paraguariensis olan mate yüzyıllardır Güney Amerika yerlileri tarafından kullanılmaktadır. Paraguay ve Brezilyada yetişir. Güney Amerika‘da oldukça bilinen ve kullanılan bir çaydır. Paraguay Çayı olarak da bilinir. Yerlilerce Tanrı‘nın Ağacı olarak adlandırılan mateyi Avrupalılar yeşil altın olarak nitelendirmişlerdir.Tropik ve yarı tropik iklimlerde yetişen Mate, tüm yıl boyunca yapraklarını dökmeyen bir ağaç türüdür.
Mate bitkisinin kurutulmuş yaprakları, yaprak sapları ve bunlarla hazırlanan preparatlar kullanılır.Mate çayı kavrulmuş ya da kavrulmamış biçimde satılmaktadır.

Mate Yaprağının Faydaları

• Güney Amerikalılar tarafından zihinsel uyanıklığı artırma amacıyla kullanılmaktadır. Uyarıcı etkisi içindeki kafein, teofilin ve teobromin‘den kaynaklanır.
• Bedensel aktivitede bulunan ve spor yapanlar için doğal bir enerji kaynağıdır. Bedensel ve zihinsel yorgunluğa karşı kullanılır.
• Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu mate yaprağının (Mate folium) dış Stres faktörlerine karşı vücut direncinin yükseltilmesi amacıyla kullanılabileceğini belirtmiştir.
• Canlandırıcı etkisi olmakla birlikte kafein gibi sinirlilik yapmaz. Kafeinin neden olduğu ellerde titreme, çarpıntı, tansiyonun yükselmesi ve bağımlılık gibi olumsuz etkilere sebebiyet vermediği ifade ediliyor.
• Enerji verici etkisinin içindeki matein adlı santral sinir sistemi uyarıcısından kaynaklandığı belirtiliyor. Teofilin ve teobramin etken maddeleri de kişiye kendini daha enerjik ve canlı hissettiriyor.

Mate Çayı Zayıflatırmı?

  • Vücutta yağ emilimini engelleyici ve de yağların hızlı yakılmasını sağlayıcı etkilere sahiptir.
  • Yağ yakımını artırıcı, metabolizmayı hızlandırıcı ve iştah baskılayıcı etkisi vardır. 2004 yılında Charlottenlund Medical Centre tarafından yapılan çalışmada 45 gün boyunca mate yaprağı çayı ve ekstresi kullanan şişman kişilerin ortalama 5 kilo zayıfladıkları gözlenmiştir.
  • İştah kesici etkisi vardır. Açlık hissini azaltır.
  • Mate bitkisinde bir bölümü yeşil çayla ortak olan 196 etken madde bulunur.
  • Yeşil çaydan daha güçlü antioksidan etkisinin olduğu ve bu sayede kalp damar rahatsızlıkları, Romatizma ve birçok kronik dejeneratif hastalığa karşı da koruyucu olduğu belirtiliyor.
  • İçinde A, C, E, B vitaminleri, kalsiyum, selenyum, demir, magnezyum, potasyum, fosfor, 15 farklı amino asit türü, klorofil bulunuyor.
  • Mate Çayı Nasıl Demlenir?
  • 2 kahve kaşığı mate yaprağına 150 ml kaynar su eklenir 5 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Günde 2 fincana kadar içilebilir.

    Mate Çayının Zararları Var mı?

Fazla miktarda içilmesi uykusuzluğa neden olabilir.Amfetamin gibi diğer uyarıcılarla birlikte alımı yüksek tansiyon, düzensiz kalp atışı ve daha ciddi sorunlara neden olabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Mate

Çayının

Faydaları

Ve

Bilinmesi

Gerekenler