Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Mate Bitkisinin Faydaları
Mate Bitkisinin Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Mate Bitkisinin Faydaları hakkında bilgiler.

Orta tropik bir bitki olan mate yorgunluk,halsizlik,baş ağrısı ve kilo problemine iyi geldiği bilinmektedir.Mate bitkisinin faydaları hakkındaki makalemiz aşağıda yer almaktadır.

Güney Amerika kökenli bir bitki olan “Yerba mate” bitkisi, küçük boylu ve yağmur ormanlarında bolca yetişen bodur bir ağaç olup akdeniz havzasında Suriye, Türkiye, Lübnan ve Ürdün‘de de yetiştirilmektedir. Mate ağacı meyvesi vs ile ünlü değildir. Bu ağacın yaprakları, yani Mate yaprağı, özellikle çay şeklinde demlenerek sayısız hastalığa iyi geldiği gibi Zayıflama ve kilo verme için de ideal bir bitkisel çay formülünün ham maddesi olarak bilinmektedir.Mate Yaprağı Çayının Faydaları:* Zayıflama ve kilo kaybı için,* Kas ve kemik ağrıları için,* Baş ağrısı - migren için,* Yorgunluk için,* Nefes darlığı için faydalıdır.1) Mate yaprağı çayının bizim için en önemli faydasıMate yaprağı çayı‘nın bizim için en önemli faydası elbette zayıflatan bitkiler arasında olmasıdır. 2001 yılında 47 adet obezite sorunu yaşayan hasta üzerinde yapılan araştırmada günde 3 kez bir çay bardağı 45 gün boyunca mate çayı içirilen kişilerde ortalama 2-3 kilo zayıflama tespit edilmiştir. Ayrıca bitkisel zayıflama destek ürünü kullananlarda 2 ayda 6 kilo kalıcı zayıflama görülmüştür. Mate yaprağı çayı zayıflatırmı sorusuna böylece evet şeklinde cevap vermiş oluyoruz.Mate yaprağı çayı hem tok tutucu özelliği nedeniyle iştah kesen bir bitkisel çay dır, hem de mate yaprağında bulunan yağ yakıcılar aracılığıyla yenilen besinlerin yağa dönüşmeden hızla sindirilmesini sağlamaktadır. Mate yaprağı içerisinde bulunan matein, kafein benzeri bir etki ile metabolizma hızlandırmanın bir yolu olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bitkisel metabolizma hızlandırıcı enzimler olarak bilinen ksantin, teofilin teobromin, teofilin türü maddeler, mate çayına kilo verdiren ve zayıflatan bitki özelliğini takviye etmektedir.

O nedenle obezite ye varan aşırı kiloları bulunan kişilerin mate çayı içmeleri veya mate yaprağı özü bulunan bitkisel diyet ürünleri kullanmaları tavsiye edilmektedir.2) Mate yaprağı ile Kalp ve dolaşım hastalıklarına bitkisel çözümMate yaprağı ekstresi aynı zamanda kalp kaslarını güçlendiren ve kalp ağrılarına bitkisel çözüm sunan bir takım özelliklere sahiptir. Mate yaprağı çayı içen kişilerde kalp koroner damarları tıkanıklığı riski % 50 azalmaktadır.3) DNA Hücrelerini onarması2008 yılında yapılan bir araştırmada Mate yaprağı içerisinde bulunan antioksidan maddelerin aynı zamanda hücrelerde serbest radikallerden dolayı ortaya çıkan DNA yıkımını engellediği ve kanser ve diğer hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya konulmuştur. Mate yaprağı çayı, kanda bulunan ve damar tıkayan serbest radikal denilen yağ partiküllerini parçalamakta ve vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Mate Yaprağı Nasıl Kullanılır?:


Mate yaprağı üzerine yapılan çok sayıdaki bilimsel araştırmalar göstermiştir ki Mate yaprağı çayı içenlerde doğal ve sağlıklı zayıflama görülmektedir. Bu nedenle mate yaprağı kullanımı hakkında bilgi edinmek gerekiyor. Mate yaprağı 2 şekilde kullanılır:

1) Mate yaprağı çayı şeklinde demlenir ve içilir,

2) Mate yaprağı ile karışık bitki çayları tüketilebilir.

Mate yapraklı karışık bitki çayı piyasada satılmaktadır. Online olarak temin etmek te mümkündür. Ender Saraç ın meşhur beşi bir yerde bitki çayı‘nda mate yaprağı da bulunmaktadır. Mate yaprağının fiyatı genelde 5-15 tl arasında değişmektedir.

Mate yaprağının yan etkileri ve Mate yaprağının zararları nelerdir:

Mate yaprağı çayı içmenin sağlıklı insanlara hiç bir zararı yoktur. Ancak kalp hastalığı veya tansiyon sorunu bulunanların aşırı kafein ihtiva etmesi nedeniyle Mate yaprağı çayını doktor kontrolünde içmesi tavsiye edilir. Ayrıca Mate yaprağındaki kafein türevi maddeler aynen çayda olduğu gibi bazı kişilerde uykusuzluk, huzursuzluk aneksiyete gibi nadir görülen belirtilere sebep olabilir. O nedenle siyah çay içemeyen kişilerin mate çayını dikkatli kullanmaları önerilir. Hamile ve emziren bayanların da mate çayı kullanmamaları ve uzak durmaları gerekmektedir.

Mate çayı ne zaman içilmeli:

Mate çayının kullanımı olarak günde 3 kez aç karnına sabah öğle ve akşam vakitleri 1 er çay bardağı içilmelidir.

Mate çayının hazırlanışı:

Mate çayı aynen siyah çay veya yeşil çay gibi demlenerek hazırlanır. Ancak burada dikkat edilecek nokta kaynar su kullanmadan sıcak su ile Mate yaprağını demlemek gerektiğidir. Mate biberiye Funda kekik yeşilçay birlikte demlendiğinde de güzel ve zayıflatan bir bitkisel çay elde edilmiş olmaktadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Mate

Bitkisinin

Faydaları

Hakkında

Bilgiler.