Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Lavanta Nerede Yetişir
Lavanta Nerede Yetişir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Lavanta Nerede Yetişir :

Toprak yönünden seçici olmayan bir bitkidir Ancak; kuru, hafif kireçce zengin yerleri sever Özellikle toprağın belli derinlikte yeterli neme sahip olması gerekir. Lavanta çiçekleri, soğuğa fazla dayanıklı değildir Fakat, orta Avrupa koşullarda kışı geçirecek kadar soğuğa dayanıklı bazı türleri mevcuttur Deniz seviyesinden 1350 m Yükseklikte yetişir Açık, güneşli havalar ve taşlık, eğimli yerler yetişmesi için uygundur.

Lavanta Nerede Yetişir
Haziran-agustos aylari arasinda mâvi veya mor renkli çiçekler açan, 20-60 cm boylarinda, aromatik kokulu, çok yillik, otsu veya çalimsi bitkiler. Daha çok deniz ikliminin bulundugu bati bölgelerimizde yaygin olan lavantanin, Türkiye‘de yetisen iki türü vardir. Bunlar, Lavandula stoechas ve L. angustifolia‘dir. Ayrica daha ziyâde kültürü yapilan, Ingiliz lavanta çiçegi (L. spica) olarak bilinen türü de bulunur.

İngiliz Lavanta çiçegi (L. spica)
Haziran-agustos aylari arasinda mâvi renkli çiçekler açan, 20-50 cm boylarinda çok yillik otsu bir bitki. Gövdeleri dik ve odunludur. Dallar, yalniz alt kisimlarinda yaprak tasir. Yapraklar kisa sapli, dar ve uzunca, tüylü, beyazimsi-grimsi-yesil renklerdedir. Çiçekler dallarin ucunda, uzun saplar üzerinde toplanmisladir. Çiçekler küçük ve çok kisa saplidir. Çanak ve taç yapraklari tüp seklindedir. Meyveleri parlak siyah renklidir. Türkiye‘de yetistigi yerler: Kuzeybati-bati ve güneybati Anadolu.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Mehmet Aydemirmerhabalar ben lavanta yetiştirmek istiyorum ama nerelerde yetiştirildiğiyle bilgim yok nerede yetiştirilir acaba. en kısa sürede cevabınızı bekliyorum ilginize teşekkür ederim iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar
  • Lavanta

    Nerede

    Yetişir