Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Lahananın Faydaları
Lahananın Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Lahananın Faydaları :

Lahana faydaları hakkında bilgiler ve hastalıklara karşı bitkisel tedavi yöntemleri makalemizde yer almaktadır.Makalemize göz atmak için tıklayınız.

Lahana Faydaları Nelerdir?

Turpgiller familyasından olan lahana, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen ve birçok türü olan bir bitkidir. Kırmızı lahana, BeYaz lahana, Kara lahana, Brüksel lahanası gibi çeşitleri vardır.
Lahananın Faydaları
• Lahana çeşitleri, kimyasal yapıları birbirinden farklı olan çok sayıda kükürtlü bileşik içerir. Lahana gibi kükürt içerikli sebzeler bağırsak mukozasının temizlenmesinde oldukça etkilidirler.
• Yalnızca lahanada olan U vitamini, mide ve bağırsakların iç yüzeyini koruyarak ordaki yaraların iyileşmesini sağlar.
• Beyaz lahanada bulunan maddeler, toksinlere suda çözünme özelliğini kazandırır ve toksinlerin vücuddan atılmasını sağlarlar.
• Kırmızı lahana açık renkli lahanaya göre daha yüksek Antioksidan değerine sahiptir.
• Kırmızı lahanadaki karotenoidler vücutta A vitaminine dönüşerek görme, büyüme ve gelişme sağlığı üzerinde olumlu etki sağlarlar.
• Beltsville Human Nutrition Research Center tarafından yapılan ve sonuçları “The Journal of Agricultural and Food Chemistry” adlı dergide yayınlanan araştırma, kırmızı lahananın flavanoidler grubundan olan anthocyaninleri yüksek oranda içerdiğini göstermiştir. Anthocyaninler kanser önleyici etkilerinin yanısıra kalp sağlığı yönünden de önemli maddelerdir.
• Lahana, sarımsak, soğan, turp gibi sebzelerdeki kükürtlü bileşikler mide kanseri ve bazı kanser türlerinin oluşumunu önler, gastrit ve ülser oluşumunu engeller, vücuttaki zararlı maddelerin etkisiz hale getirilmesini sağlarlar.
• Özellikle kırmızı lahana da bulunan U vitamininin, doğrudan bağırsak kanserine karşı tedavi etkisinin olabileceği düşünülüyor.
• Araştırmalar, kırmızı-mavi renkli sebze ve meyvelerin kansere karşı etkili olduğunu göstermektedir. Kırmızı lahana ve Yaban Mersini gibi besinlere rengini veren pigmentler, kanser hücrelerinin yayılmasını engelleyici etkiye sahiptirler. Araştırmacılar, bu tür besinlerin kanserli hücrelerinin yayılmasını engellediğini ve tümörleri %70‘e varan oranlarda küçültmeyi başardığını da belirtiyorlar.
• Kükürtlü bileşikler olan glukosinolatlar vücutta mirozinaz enzimi yardımıyla parçalanarak anti kanser etkisi olan indoller ve izotiyosiyanatlar gibi bileşiklere dönüşürler. Bu maddeler, vücudda oluşan veya dışarıdan alınan kanserojen toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak, hücre DNA‘sının zarar görmesini önlerler.
• İngiltere‘de yapılan Ulusal Kanser Araştırma Konferansı‘nda, lahanada bulunan indol-3-karbinol adlı maddenin kanser hücrelerini öldürmede etkili olabileceği belirtilmiştir.
• Lahanadaki indoller, meme kanseri oluşumunda rolü olan 16-alfa-hidroksi-östron ve 4- hidroksi-östron‘un seviyesini azaltırken, yararlı etkisi olan 2-hidroksi-östron miktarını ise yükseltmektedir. İndol-3-karbinol‘ün östrojen yıkım mekanizmalarını meme kanseri oluşumu aleyhine değiştirdiğinin tespit edilmesinden sonra hormona bağlı kanser türlerinde olası yararlarıyla ilgili araştırmalar sürmektedir.
• Lahana Zayıflama: Aquaretik etkisi olan beyaz lahana tuz dengesini bozmadan sadece suyun atılmasını sağlayarak verilen kiloların kalıcı olmasına yardımcı olur.
Lahananın Besin Değerleri : 100 gr için.
Vitamin A: 80 İ.Ü.
Vitamin C: 50 mg .
Kalsiyum: 46 mg .
Fosfor : 31 mg .
Potasyum : 140 mg .
Karbonhidratlar : 5,3 gr .
Protein: 1,4 gr .
Kalori: 24

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Lahananın

Kullanımı

Ve

Bitkisel

Tedavi

Yöntemleri