Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kırmızı Kantaron Yağının Zararları
Kırmızı Kantaron Yağının Zararları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Kırmızı Kantaron Yağının Zararları, Kırmızı Kantaron Zararları Yok Denilecek Kadar Az Olmasından Dolayı Rahatlıkla Kullanılabilecek Bir Bitkidir. Kırmızı Kantaron Zararları Yüksek Dozda Kullanılması İle Ortaya Çıkar. Hekim Önerisi Olmadan Hamilelik ve Emzirme Döneminde Kullanılmamalıdır.

Kırmızı Kantaron Yağının Zararları

Kırmızı Kantaron çayı, tentürü, drajesi veya damlasını kullanırken güneş altında fazla kalınmamalı zira deride Kaşıntı ve kabarcıklar oluşur. Hamileler doktor kontrolünde kullanmalı. Antidepresan ilaçları ile alınması yasaktır (Çünkü, çok iyi depresan özelliği gösterebilir). Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin, hamile veya emziren bayanların da Kırmızı Kantaron otu kullanması tavsiye edilmez.

Kırmızı Kantaron Çayı Yapımı

Kırmızı Kantaron çayı için bir yemek kaşığı Kırmızı Kantaron bitkisi küçük küçük parçalara ayrılır. Parçalara ayrılmış bitkiler yarım litre suyun içine atılır ve 15 dakika kaynatılır. Daha sonra 5 dakika demlenmesi için beklenir ve süzülür. Kırmızı Kantaron çayı servise hazırdır.

Kırmızı Kantaron Tentürü Yapımı

Kantaron tentürü yapılması için bitki çiçeklenme döneminde toplanmalıdır. Çiçeklenme döneminde toplanan 250 gr. kantaron bitkisi, küçük parçalara ayrılmak suretiyle bir cam kavanoza konur. Kavanozun üst kısmına 35-40 derecelik su-etil alkol karışımı yarım lt. kadar eklenir.

Kavanozun kapağı kapatılır ve 15 gün boyunca arada bir çalkalanarak bekletilir. 15 gün sonunda bir süzgeç veya tülbent yardımıyla süzülerek serin bir yerde, koyu renkli şişelerde saklanır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Kamile KarıkMerhaba 2 gün önce 2 aylık hamile oldugumu öğrendim . Bu süre zarfında kırmızı kantaron kullanıyordum . Acaba bebeğime bir zararı olmuş mudur ? bilgilendirirseniz sevinirim . İyi çalışmalar , cevabınızı bekliyorum . İyi çalışmalar .
 • Ar Kayakaynaktan suratım yandı bende akşam yatmadan önce kantaron yağı sürdüm biraz fazla sürdüm sabahleyin kalktığımda ssuratım şişti ve hala daha şişi inmedi bunun kantaron yağıyla alakası varmıdır.
 • Şifa Marketyüzünüzdeki yanık dereceğiniz tam olaarak bilemediğimden kantaronun yan etkisi yoktur fakat yara açık yaraysa ve alarjik sorununuz varsa evet yapabilir iyi günler
 • Mesudeben 37 haftalik hamileym.yuzum icin kantön yagini surerek kullanmaya başlayaçgm.bebege zarari olur mu
 • Şifa MarketHamile ve emziren bayanlara malesef birşey öneremiyoruz.. Doktor kontrolünde olması gerekiyor ..
 • Kırmızı

  Kantaron

  Yağının

  Zararları