Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kırkkilit Otu Çayı Faydaları
Kırkkilit Otu Çayı Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kırkkilit Otu Çayı Faydaları :

Kırkkilit otu çayıyapmak için orman kenarlarında yetişen ve kısa boylu kırkkilit otları kullanılır. Kırkkilit otu çayı kaşıntılı cilt hastalıkları, iltihaplı cilt enfeksiyonlarında uyuz ve kelleşme hallerinde bile kullanılabilir. Kırkkilit otunun diğer faydalarını makalemizden okuyabilirsiniz.

Kırkkilit Otu-Atkuyruğu (Equisetum Averse)
Kırsal alanlara çıkmış ve doğayla ilişkide bulunmuş herkesin tanıdığı bir bitkidir. Sulak, balçıklı, temiz topraklarda yetişeni en etkilisidir. Fundalıklarda ve orman kenarlarında da yetişir. Boyu 40 cm.ye kadar çıkar. Sulak yerlerde daha uzun boylu olduğu da olur. İlkbaharda kahverengi sapları ortaya çıkar, birbirine eklenmiş gibi duran gövdesinin tam ucundan meyvesi diyebileceğimiz tohum kesesi ve eklem yerlerinden ise çam ağaçlarınınkini andıran yaprakları çıkar. Diğer bitkilerden bir bakışta ayrılan özel bir anatomisi vardır.

Kırkkilit Otunun Halk Dilindeki Adı Nedir?
Halk dilinde Kırkkilit, Atkuyruğu, Tilkikuyruğu gibi isimler alır. Kırkkilit yetiştiği yerin toprak özelliklerine göre üç ila 16 dereceye kadar silisik asit içerir. Bu bitki ile ilgili kritik bir ipucu verelim. Sulak yerlerde bataklıklarda yetişen ve ağaçlaşmış gövdeli büyük bitkiler -gövdesi parmak kalınlığına ulaşanlar- banyo için kullanılır. Çay olarak içmek için ise orman kenarlarında yetişenler ve küçük boylu olanları tercih edilmelidir. Bu bitki halk hekimliğinde çok uzun süreden beri oldukça iyi bilinir ve yoğun olarak kullanılır. Özellikle ciğer, böbrek ve mesane rahatsızlıkları ve kan dindirme konusundaki etkisi çok iyi bilinir.

Kırkkilit Otunun Yara İyileştirici Etkisi Var Mıdır?
Kırkkilit, halk hekimliğinde yaralar ve şişliklerde de oldukça etkin bir şekilde kullanılır. Kemiğe kadar işlemiş ve çürümeye başlamış yaralarda kötüleşmeye başlamış şişliklerde sıcak lapa olarak kullanılırdı. Yine eski halk hekimleri belli bir yaşa gelmiş insanların devamlı olarak günde bir fincan Kırkkilit çayı içmelerini sağlık verirler. Kırkkilit tüm romatizmal ağrılar, gut, Varis ve sinir ağrılarında etkili bir rahatlatıcı olarak bilinir.

Kırkkilit Otu Böbrek ve İdrar Yollarında Etkin Midir?
Günümüzde de Kırkkilit özellikle mesane rahatsızlıklarında oldukça etkilidir. İdrar söktürücü etkisi nedeniyle böbreklerde taş oluşumuna karşı kullanılabilir. Sıcak Kırkkilit banyolarının da yardımıyla küçük taşları düşürmek işten bile değildir. Aynı zamanda vücudun su topladığı durumlarda ağır iltihaplı hastalıklarda su toplanması durumunda oldukça faydalıdır. Buna göğüs içi su toplanması da dahildir.

Böbreklerin ağır baskı altında kaldığı zorlu doğumlardan sonra annelerde karşılaşılan görme bozukluklarının giderilmesinde Kırkkilit çayları ve banyosu faydalıdır. Pek çok hallerde depresif durumların titiz bir şekilde izlenmesi sonucu olayın böbrek fonksiyonlarının yetersizliği veya düzensizliğinden ortaya çıktığı anlaşılmıştır. Kırkkilit çok başarılı bir böbrek şifacısıdır. Bu konuda bitkiler arasında adeta eşizdir.

Kırkkilit Otu Vücuttaki Fazla Suların Atılmasında Yararlı Mıdır?
Vücuttan su atılması gereken pek çok durumda doktora danışıldıktan sonra diğer tüm ilaçlar 4-5 günlüğüne kesilerek günde 5 fincan at kuyruğu yudum yudum acele etmeden içilir. Burada ritim 10-15 dakikada bir yudum şeklinde olmalıdır. Bu şekilde vücuttaki tüm biriken suyu dışarı atmayı başarırsınız. Aynı şekilde böbrek ve mesane rahatsızlıklarında bu kür aynen uygulanabilir. Aynı şekilde böbrek havuzu iltihaplarında Kırkkilit banyoları harikalar yaratabilir.

Kırkkilit Otu Cilt Hastalıklarına Karşı Etkin Midir?
Kırkkilit otu kaşıntılı cilt hastalıkları, iltihaplı cilt enfeksiyonlarında uyuz ve kelleşme hallerinde bile kullanılabilir. Bu durumlarda atkuyruğu usaresi ile kompresler yapmak oldukça faydalıdır. Kırkkilit banyoları iltihaplı tırnak yaralanmaları, kronik yaralar, egzama ve mayasıl çeşitlerine ve lupusa faydalıdır. Hemoroidlerde taze atkuyruğu lapası etkili bir ilaçtır.

Kırkkilit Otunun Kan Durdurucu Etkisi ve Akciğerler Üzerindeki Etkisi
Burunda meydana gelen ve durmayan kanamalarda soğutulmuş Kırkkilit usaresi kompres olarak konulur. Kırkkilidin kan durdurucu etkisi bununla sınırlı değildir. Mide kanamaları, hemoroid, ciğer kanamaları ve rahim kanamalarında kan durdururcu olarak kullanılabilir. Özellikle ağrılı kadın hastalıklarında oturma banyosu olarak kullanılması da tavsiye edilir. Kan durdurucu olarak kullanıldığı hallerde çaya konan Kırkkilit miktarı artırılır.

Normalde 250 ml. suya toz hale getirilmiş bir çay kaşığı Kırkkilit konurken bu durumda üç çay kaşığı kullanmakta fayda vardır.Kırkkilit içindeki silisik asit sayesinde özellikle akciğer tüberkülozu, kronik Bronşit ve diğer ciğer zafiyetlerinde en iyi ilaçlardan biridir. Bazı bitki uzmanlarınca kötü karakterli tümörlerin ilerlemesini baskı altına aldığı ve yavaşlattığı da rapor edilmiştir.

Kırkkilit Otu Kırıklar, Romatizma, Kireçlenmeye Karşı Etkili Mi?
Daha önce de söylemiştik. Ağır yaralanmalar hatta kemiğe kadar işlemiş yaralarda Kırkkilitin olağanüstü bir şifa kabiliyeti vardır. Yine kireçlenmeler, romatizmal ağrılara karşı çıban otuyla birlikte alındığına etkisi bir kat daha artar. Yine iskelet sistemini destekleyici etkisi nedeniyle kemik kırıklarında ve kemiğin de hasar gördüğü burkulma ve zedelenmelerde Kırkkilit otu çayı çok etkilidir. Bu noktada bir uyarı yapmalıyız. İdrar söktürücü etkisi nedeniyle ayak kırıklarında haddinden fazla tüketimi sizi biraz zora sokabilir.

Kırkkilit Otu Yatak Islatmaya Karşı Kullanılabilir Mi?
Belli bir miktarın üzerinde kullanımı halinde idrar söktürücü olmasına rağmen Kılıç otu ile beraber kullanıldığına yatak ıslatmaya karşı etkili bir ilaç olarak kullanılabilir. Burada önemli olan iki fincanlık karışımı neredeyse bütün güne bölerek yudum yudum içmektir. Antiseptik gargara olarak, kırkkilit veya diğer adıyla atkuyruğu bademcik iltihabı, ağız iltihapları, diş eti kanamaları damak ve boğazdaki polipler gibi durumlarda gargara olarak kullanılabilir. Bu özelliği ile adaçayına çok benzer.

Kırkkilit Otu İle Hazırlanan Mucizevi Kompresler
Özellikle sıcak uygulanan kompresler ve lapaların ağrı giderici etkisi öteden beri bilinmektedir. Kırkkilit travmaların haricinde kramplı mide şikayetlerinde, karaciğer ve safra kesesi ağrılarında rahatlatıcı etkisiyle ün yapmıştır. Omurga, bel kemiği ağrıları boyun tutulmalarında da kompresler ve banyolar oldukça sık kullanılan yöntemlerden biridir.

Kırkkilit Otunun Kullanımı
Kırkkilit’in hazırlanışı ve kullanımı aşağı yukarı tüm diğer bitkiler gibidir. Yine de hazırlanmasında özellik gereken halleri kısaca özetlemeye çalışacağım. Öncelikle tekrar etmeliyiz ki. Sulak ve bataklık yerlerden toplananlar ve artık ağaçlaşmış gövdesi parmak kalınlığına ulaşmış atkuyrukları banyolar için uygundur. Çay olarak kullanılan ve usare çıkarılanları daha kuru yerlerden orman kenarları ve patikalardan toplananlarıdır. Dışarıdan satın aldığınızda boğumların ve yaprakların boyundan ve gövde kalınlığından nereden toplandığını az çok tahmin edebilirsiniz.

Kırkkilit Otu İle Buhar Kompresi
Atkuyruğu ile özel olarak hazırlanan buhar kompresleri için iki avuç dolusu atkuyruğu bir süzgece konur ve kaynayan suyun üzerine asılır. Ot sıcak ve buhardan yumuşayınca keten bir beze konur ve hasta yere sıcak olarak sarılır.

Oturma banyosu nasıl yapılmalı?
100 gr. atkuyruğu soğuk suda bir gece bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır ve banyo suyuna karıştırılır. Banyo en az 20 dakika sürmelidir. Su küvete böbrekleri örtecek kadar doldurulmalıdır. Banyodan çıkınca kurulanmadan bir bornoza sarılarak bir saat kadar dinlenmek iyi gelecektir. Taze atkuyruğuyla yapılır. Bitki iyice kıyılır ve bir tahta üzerinde lapa haline gelinceye kadar bir oklava yardımıyla ezilir. Ardından hasta bölgeye tatbik edilir.

Kırkkilit Otu Hülasası Nasıl Yapılır?
10 gr taze atkuyruğu 50 ml alkole (genelde kanyak tercih edilir) yatırılır. 14 gün sıcak ortamda bekletilir. Bu süre içinde her gün çalkalanmalıdır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Sevim Yılmazmerhabalar. bende boyun fıtıgı var kırkkılıt otu iyi geliyor ama ben böyle şeylerle uğraşmak istemiyorum . kırkkılıtın bir yagı yada kremi varsa alıp denemek isterim . siparişi vermem için yapmam gerekir. başarılar dilerim hepiinize
 • Jale GürbüzKırkkilit Otu Yatak Islatmaya Karşı Kullanılabilir Mi?
 • Semih TakKırkkilit Otu Kırıklar, Romatizma, Kireçlenmeye Karşı Etkili Mi?
 • Semiha DenizKırkkilit Otunun Yara İyileştirici Etkisi Var Mıdır?
 • Semih TemdilliKırkkilit Otu Vücuttaki Fazla Suların Atılmasında Yararlı Mıdır?
 • Şifa Marketİdrar söktürücü Taş ve kum düşürücü, İç kanamaları (mide kanaması) durdurucu Gut ve romatizmal hastalıklarda tedavi edici Yara iyi edici olarak kullanılabilir. Ürün bilgisi için linke tıklayınız Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/kirkkilit-otu-at-kuyrugu-kapsulu.html
 • Şifa MarketKırkkilit otu kapsülü kanı temizler. Saçı besler ve kepeği önler. Kronik öksürükte faydalıdır.Sindirim sistemini güçlendirir.İdrar ve balgam söktürücüdür. Romatizma ve nikris şikayetlerini azaltmaya yardımcı bitkisel gıda takviyesidir. Lütfen detaylı bilgi için linke tıklayınız. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/kirkkilit-otu-at-kuyrugu/
 • Şifa MarketKırkkilit otu kapsülü kanı temizler. Saçı besler ve kepeği önler. Kronik öksürükte faydalıdır.Sindirim sistemini güçlendirir.İdrar ve balgam söktürücüdür. Romatizma ve nikris şikayetlerini azaltmaya yardımcı bitkisel gıda takviyesidir. Lütfen detaylı bilgi için linke tıklayınız. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/kirkkilit-otu-at-kuyrugu/
 • Şifa MarketYetişkinlerde idrar gelme hissini beyne ileten sinyalleri harekete geçirmeye faydalı, alt ıslatmaya çözüm olan en etkili setimizdir.İncelemek için lütfen linki tıklayınız. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/alt-isltm-akgunluk-karisimli-set.html
 • Kırkkilit

  Otu

  Çayı

  Faydaları