Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kekik Yağı Nasıl Yapılır
Kekik Yağı Nasıl Yapılır
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kekik Yağı Nasıl Yapılır :

Kekiğin faydaları arasında ilk olarak iştah açan etkisinden söz etmemiz gerekmektedir. Kekiğin yararları arasında vücudu güçlendirmesinden de söz etmek gerekir.

İdrar, ve gaz söktürücü etkisi ile bilinen kekiğin, sindirim sistemine olan faydalarından da söz etmek gerekmektedir. Kekiğin yararlarından bir diğeri de, bağırsaklarda; ve böbreklerde bulunan mikropların öldürülmesidir.

Kekiğin faydaları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yara iyileştirici özelliğinden de söz etmek gerekir, bu nedenle, cilt yaralarına, ve böcek ısırmalarına harici olarak kullanılması önerilmektedir.

Kekiğin faydaları nelerdir diyenlere şunu da belirtmemiz gerekir ki: bağırsaklarda bulunan iltihapların giderilmesine katkıda bulunan kekik, bağırsak kurtlarının düşürülmesi için de yarar sağlamaktadır. Kekiğin yararlarından bir diğeri de öksürük, bronşit, astım, nezle, grip… gibi hastalıkların tedavisine katkıda bulunmasıdır, yani kekiğin faydaları arasında solunum yollarına olan olumlu etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Kekiğin yararları arasında yer alan bir diğer etki ise balgam söktürücü etkisidir.

Kekik yağının faydalarına bakacak olursak, başta Romatizma ağrılarını gidermek olmak üzere ağrı giderici etki, kekik yağının faydaları arasında sayılmaktadır. Kekik yağının faydalarından söz ederken şunu da belirtmemiz gerekir ki: vücuttaki yağların parçalanmasında kekik yağının olumlu etkileri bulunmaktadır.

Kekik yağının faydalarından bir diğeri de kan dolaşımının hızlanmasını olanaklı hale getirmektir. Kekik yağı, kan şekerini düşüren bir etki göstermektedir. Kekik yağının faydalarından bir diğeri de kalp çarpıntılarının giderilmesine katkıda bulunmaktır. Kekik yağı, uykusuzluk, ve stresin giderilmesine de katkıda bulunmaktadır.

Kekik nasıl kullanılır sorusunun yanıtlarına gelecek olursak: Kekik nasıl kullanılır dediğimizde, kekik çayından, kekik yağından, ve kekik toz kullanımından söz etmemiz gerekmektedir diyebiliriz.

Kekik çayının faydaları arasında, vücuttaki zararlı maddelerin, kekik çayı ile vücuttan atıldığını belirtmemiz gerekmektedir. Kekik çayının faydaları arasında cilt toparlanması, ve sıkılaştırılmasından da söz etmek gerekmektedir, bu anlamda, kekik çayının, gevşemiş cilde harici uygulamasından söz etmemiz gerekmektedir.

Kekik nasıl kullanılır sorusunun yanıtları arasında şu da yer almaktadır: kekik kaynatılır, ve buğusu ile banyo yapılır. Bu durumda kekik, deri gözeneklerinin açılmasını olanaklı hale getirmektedir. Kekik nasıl kullanılır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de dişlerin fırçalanmasıdır. Toz kekik ile gerçekleştirilen diş fırçalaması, diş etlerinin kuvetlenmesini olanaklı hale getirmektedir.

Kekik nasıl kullanılır sorusunun yanıtlarından bir başkası da kekiğin banyo suyu içerisine eklenmesidir. Bu sayede hem cilt hastalıklarına iyi gelir, hem de romatizma ağrılarını giderir. Kekik nasıl kullanılır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, sirke, ve kimyon ile birlikte kaynatılan kekikten yapılan gargaranın diş ağrılarını kesmekte kullanıldığını söyleyebiliriz.

Kekik Yağı
Kekik, çok yönlü kullanılabilen bir bitki. Çoğumuz mutfağımızda yemeklerimize baharat olarak kullanıyoruz kekiği.Kekiğin kendisi kadar,kekik suyu, kekik yağı da sıkça kullanılan faydalı ürünler arasında.Bu yazımızdaki konumuz; kekik yağının faydaları üzerine.İmmün sistemini kuvvetlendirmekten tutun da adet düzenlemeye kadar pek çok fayda sağlayan kekik yağının diğer faydalarına gelince ;

Kekik Yağı Faydaları
Bedeni kuvvetlendirir.
Hazmı kolaylaştırır.
İştahsızlığı giderir.
Sinirleri kuvvetlendirir.
Kalp çarpıntılarını keser.
Bağırsak iltihabını iyileştirir.
Salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar.
İdrar söktürür.
Adet düzenleyicidir.
Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardım eder.
Böbreklerde ve mesanedeki mikropları öldürür.
Cinsel isteği kamçılar.
Tansiyonu geçici olarak yükseltir.
Hastalıklara karşı direnme gücünü artırır.
Çocuklarda görülen kansızlığı giderir.
Kan dolaşımını düzenler.
Müzmin öksürük, astım, Bronşit için faydalıdır.
Grip, beyin nezlesi ve anjinde şikayetlerin azalmasına yardımcıdır.
Kekik suyu ile banyo romatizma ağrılarını dindirir.
Kandaki şeker miktarını azaltır.

Kekik Yağının Zararları
Hamileler, ülser hastaları ve guatrı olanlar kullanmamalıdır. Düşükleri kolaylaştırır ve bebeğin rahimden çıkmasını çabuklaştırır.kekik yağının içten kullanımında aşırılığa kaçılması, tiroid bezinin işlevini arttırabilir. Mide salgısını arttırdığı için mide ülseri olanlara zararlıdır.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır-Kekik Yağı Kullanımı
Günde 3 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır.Ayrıca kapsülle kullanılır.
Haricen kullanımlarda iyi bir antiseptik olduğundan dolayı yaralara, apselere, ezilmelere, burkulmalara, berelenmelere ve asalak kaynaklı deri hastalıklarına karşı başarılı bir bitkisel drogdur.

Uyarılar
Masaj uygulandığında kekik yağının zeytin yağı ile karıştırılarak kullanılması gerekir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Gönül Çatalcıİdrar, ve gaz söktürücü etkisi ile bilinen kekiğin, sindirim sistemine Kekiğin yararlarından bir diğeri de, bağırsaklarda; ve böbreklerde bulunan mikropların öldürlmesinde faydalıdır.yazıyor yazınızı okuyorum gerçekten bu yağı kullanmak istiyorum tam benim sorunlarım için. iyi bir marka önerebilirmisiniz.
  • Kekik

    Yağı

    Nasıl

    Yapılır