Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kekik Suyunun Zararları
Kekik Suyunun Zararları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Kekik Suyunun Zararları Hakkında Bilgiler

Kekik Suyu Faydaları Nelerdir ?

Mikrop öldürücüdürü özelliği en önemli kekik suyu faydası olarak belirtilebilir.

Antikanser etkinliği vardır.

Kekik in Kolesterol ve şekeri azaltıcı özelliği bulunur.

Ağız ve diş sorunlarında gargara şeklinde fayda sağlar.

Hazım sorunu için kekik ten faydalanılabilir.

Spazm çözücüdür.

Başağrıları için kekik suyu kullanılabilir.

Kan dolaşımını düzenler.

Kekik suyu cilt temizliği için de kullanılabilir. Kekik suyu ile cilt temizliği pamuk üstüne damlatılmak suretiyle olur.

Bağırsak parazitlerinin düşürülmesi kekik suyu yararları arasındadır.

Eklem ağrılarının tedavisinde kekik suyu banyosu tavsiye edilmektedir.

Kekik suyu zayıflatırmı ? İdrar söktürücü etkisi ile kekik suyu vücuttaki fazla suyun atılmasına katkıda bulunarak zayıfamaya yardım eder.

Kekik suyu kullanımı :

Bir çay bardağının dörtte birini dolduracak kadar kekik suyu konulur ve geri kalan kısım içinde su ya da meyve suyu eklenerek içilir.

Kekik suyu zararları varmıdır?

Hamile bayanlar ve guatrı olanlara tavsiye edilmez.

Kekik yağı faydaları : Mikrop öldürücüdür. Yara iyileşmesini hızlandırır. Bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı yararlıdır.

Kekik yağı nasıl kullanılmalıdır? Kekik yağı içilmemelidir. Haricen kullanılmalıdır.

Şifalı bitkiler ayak rahatsızlığı : Almanya‘da yaşayan Türk dr. Alper Öktem kekik yağını krem haline getirerek bunun diyabetik ayak sendromu rahatsızlığında ayak bakımı için kullanılabilceğini belirtmiştir. Kekik yağı kreminin ayak sorunları yaşayan kişiler de yaraların ve iltihapların tedavisinde önemli faydalar sağladığı belirtilmiştir. Yine yapılan araştırmalarda kekik yağı kreminin hastane enfeksiyonlarının nedeni olan stafilokok mikrobuna yönelik de etkinliği saptanmıştır.

Çayının yapımı çok kolay ve ferahlatıcı bir etkisi var, sinirleri yatıştırıcı, mideyi rahatlıcıdır. Boğaz tahrişi, öksürük, gribal enfeksiyonlarda kullanılmasını tavsiyeederim.sabahları bir bardak kekik çayını içtiğinizde vücudunuzda iyi ve güzel şeylerin hareketegeçtiğini hissedeceksiniz. Özellikle soğuk havalarda şifa niyetine hasta olmasanızda için bence.

Gargara biçiminde de kullanabilirsiniz kekiği. Bronşit ve öksüreğe iyi gelir. Ağız yaralarını geçirmeye birebirdir. Mutlaka deneyin faydası olacaktır. İster çay gibi için,ister gargara yapın. Günde iki üç bardak içimi yarayı iyileştirir. Ders çalışanlara tavsiye,zekanızı açmak için kekik kullanabilirsiniz. Çayını normal demleme şeklinde yaparsanızdaha güzel olur.

Alkol bağımlılığına karşıda kullanımı vardır. sara hastalığında kullanılabilinir.

Kekik romatizmal ağrılara da iyi gelir. zayıf ve solgun Çocukara kekik banyosuyaptırılabilir, yetişkinlerde banyosunu yapabilirler.

UYARILAR : Kekik Çayı, içerisindeki en etkili madde olan yeterli uçucu yağın (Thymol) yitirilmemesi için hiçbir zamankaynatılmaz! Hamilelerin (Düşükleri kolaylaştırır ve bebeğin rahimden çıkmasını çabuklaştırır.) kullanmaması tavsiyeedilir. Önerilen dozlar aşılmadığında, bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Fakat kekik yağının içten kullanımında aşırılığakaçılması, tiroid bezinin işlevini arttırabilir. Bu nedenle guatr
hastalarının kekik yağını kullanmaması tavsiye edilmektedir.Kekik çayı içimi ise böyle bir duruma yol açmaz.

Kullanım biçimleri:

Çay hazırlamak: Yarım veya bir tatlı kaşığı kurutulup, ince kıyılmış kekik,orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, üstü kapatılarak 8-10 dakika demlendirilir vesüzülür. Günde 2-3 bardak yeni demlenmiş olarak, aç karnına veya öğün aralarında,
soğutulmadan ve yudumlanarak içilir.

Kekik Banyosu: 70-100 gr kurutulmuş kekik bir tülbentin içine gevşekçe bağlanarak 2-3 litre soğuk suya eklenir. Kaynama derecesine kadar ısıtıldıktan sonra (kaynatılmaz),üstü kapalı olarak 15 dakika demlendirilir. Tülbentteki posa iyice sıkıldıktan sonra sıcak banyo suyuna (Küvet) eklenir. Banyo suyu sıcaklığı 37-38 derece arasındaolmalıdır ve banyo süresi 15-20 dakikayı aşmamalıdır. Bu süre boyunca küvet içerisinde oturularak yapılan banyodan sonra üşütülmemeli ve bir bornozasarılınarak yatakta bir süre dinlenilmelidir.

Kekik Tentürü : Öğlen güneşinde toplanmış ve ince kıyılmış çiçekli dallar, gevşekçe,bir şişenin boğazına kadar doldurulur, üstüne konyak veya 35-40 derecelik etil alkol,bitkilerin üstüne çıkana kadar eklenir.14 gün boyunca, arada bir çalkalanarak, güneşli ve sıcak bir ortamda bekletilir, sonra tülbentten geçirilerek süzülür. Koyu renklişişelerde, serin bir ortamda saklanmalıdır.

Bitki yastığı: Öğlen güneşinde toplanıp kurutulmuş çiçekli dallar, ince kıyılarak keten bezinden yapılmış bir yastığa doldurulur ve ağzı dikilir.yatmadan önce sıcak, kuruhava ile (Örnek : Kaloriferin üzerinde veya saç kurutma makinası kullanılabilir)
ısıtılır ve hasta organın üstüne koyulur.

Kekik Yağı: Aynı tentür işlemi gibidir, konyak yerine, sızma zeytinyağı kullanılır. Bir şişenin içine doldurulan çiçeklerin üstüne sızma zeytin yağı eklenerek, 10 gün güneştebekletilir ve kullanılacak kadarı süzülür.

Karışım: Öksürüğe karşı, 2 ölçü kekik, 1 ölçü sinirliot, 1 ölçü ezilmiş Anason iyice karıştırılır. Bir tatlı kaşığı bitki “Çay Hazırlamak” başlığı altında belirtildiği şekildedemlenir ve balla tatlandırılarak, küçük yudumlarla içilir. peki Özlü ve yararlı bir kekik suyunu en etkili nasıl yaparız ?
Aslında bu kekik suyunu hem canlı ( kuru olmayan yaş yani ) hemde kuru olandan yapabiliriz. En etkilisi yaş olanından yapılandır meleklerim.

Yaş Olanının Yapılışı

İki tane tencere bulacaksınız. Bir tencere büyük diğeri ondan daha küçük olacak yani iki tencere ile işlem yapacağız. Birinci tencerenin içine küçük tencereyi koyup, etrafını su ile dolduruyoruz taşmayacak şekilde. Bu suyun içine koyduğumuz kekiklerden sonra küçük pencerenin kapağını açık bırakırız ve büyük tencerenin kapağını çok sıkı şekilde kapatırız. Aslında biraz karışık gibi olsada yapmak istediğimiz şey şu meleklerim. Büyük tencerenin kenarındaki suda kaynayan kekiğin çıkan buharı yine bu tencerenin içine yerleştirdiğimiz küçük tencereye buhar yolu ile akacak böylece kekik suyunun hasını ve damıtılmışını yapacağız. Bu işlem yaklaşık bir saat kadar sürer ama en etkili kekik suyu budur.

Kuru Olanın Yapılışı

Öncelikle kuru kekikleri bir süzgeç yardımı ile tozundan toprağından arındırıyoruz. Daha sonra isteğe göre cezve yada demlikte su kaynatıp aynen çay gibi demliyoruz. Su kaynamaya başladığında içine atacağız kekikleri ( bir demlik için iki kaşık kekik ) 3 dakika kaynadıktan sonra ocağı söndürüp soğumaya bırakabilirsiniz.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Serap Turanselam. kekiği tansiyon hastası olan biri kullanamaz galiba. annem biraz kilolu kekikte zayıflamada etkili ama annem yüksek tasiyon hastası gerçi ilaçalrını her gün almıyor ama yinede çekinizyoruz. yada başka bir öneriniz varmdır.
 • Reyhan KahveciKekiğin her hangi bir yan etkisi veya zararı var mıdır?
 • Şifa Marketöncelikle ilginize teşekkür ederiz. fakat uzmanlarımız sitemizde hastalıklar ve tedavileri ile ilgili detaylı bilgi vermektedir. amacımız daha kaliteli hizmet sunmaktır. tekrar teşekkürler.
 • Mehmet Kirişoğlukekik suyu tansiyonu yükseltirmi,tansiyon hastasıyım.selam.
 • Şifa MarketYüksek tansiyona birçok etken sebep olabilir. Beslenme şekli, şişmanlık, hormonal bozukluklar, çeşit kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları bunlara örnek olarak verilebilir. Ayrıca yüksek tansiyonun kalıtsal nedenleri de bulunmaktadır. Beslenme faktörü olarak da çok fazla tuzlu yemek, aşırı derecede kırmızı et tüketmek yüksek tansiyona yol açabilmektedir. Tansiyonu dengeleyen ürünlerimizi incelemek için lütfen linki tıklayınız. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/yksk-tnsyn-alic-karisimli-set.html
 • Irfan IçenEşim iki aylik hamile.....ve fibromiyalji hastasi....yogun bulanti ve gaz sunu var....aktardan aldigimiz kekik suyu onu çok rahatlatti...çay bardağina bir parmak kadar kekik suyu koyduk ve üzerini meyva suyuile tamamladik ve şu an çok rahat hissediy....sizce devam edelimmi bebegimiz için ne önerirsiniz...hoşçakalin
 • Şifa Markethamile ve emziren bayanlara birşey öneremiyoruz doktor kontrolunde olması gerekiyor. Bilgi hattı:0224 2-3-4-5-6-7-8
 • Kekik

  Suyunun

  Zararları

  Hakkında

  Bilgiler