Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kayısının Faydaları
Kayısının Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kayısının Faydaları :

Kayısı kullanımı ve hastalıklara karşı bitkisel tedavi yöntemleri hakkında makalemiz aşağıda bulunmaktadır. Makalemize ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız. Taze ve Kuru Kayısı Faydaları Nelerdir? Taze kayısı; A vitamini ve betakaroten, potasyum ve demir minerali, dokuz farklı şeker, on sekiz serbest aminoasit içeriğiyle sağlıklı besinler arasında yer alır. Kayısı çekirdeğinin tohum ve kabuğundan badem yağı üretilir.

• Kayısı yüksek miktarda şeker, nişasta, protein, selüloz, pektoz pektin, A vitamini, B vitamini, C vitamini içerir. Kayısıda yer alan vitaminlerden biri olan A vitamini ile organizmanın ve sağlıklı hücrelerin direncini artar.
• Kuru kayısının 100 gramında yaklaşık olarak 24 gram lif bulunur. Bu lifler, sindirim sisteminde salgılanan enzimler tarafından hidrolizlenemeyen polisakkarit ve lignin gibi bileşiklerden oluşmaktadır. Diyetle alınan lifler, irritabl kolon sendromu, kolon kanseri, apandisit, kabızlık, Hemoroid gibi sağlık sorunlarının oluşma riskini azaltırlar.
• İnönü Üniversitesince kayısı ile ilgili yapılan çalışma sonuçlarına göre kayısı, kanser, karaciğer yetmezliği ve kalp krizi gibi hastalıkları önleyici etkiye sahiptir.
• Kayısıda yüksek oranda bulunan betakaroten; vücudu ve organları saran epitel dokusu, göz sağlığı, kemik, Diş gelişimi ve endokrin bezlerinin çalışması için gereklidir. Kayısının rengi ne kadar canlıysa, içindeki betakaroten oranı da o denli fazladır.
• Virginia Üniversitesi‘nde yapılan araştırmaya göre kayısı zengin A vitamini içeriğiyle, katarakt riskini %40 oranında azaltmaktadır.
• Ülkemizde Iğdır Üniversitesi Gıda Mühendisliği tarafından yapılan ve sonuçları Food and Chemical Toxicology‘de yayınlanan araştırma sonucuna göre, kayısı içerdiği karetenoitler ve fenolik bileşiklerle karaciğer koruyucu ve Antioksidan etki göstermektedir.
• Kayısı ve diğer meyvelerin çekirdeklerinde yüksek oranda bulunan Amygdalin (B 17) bir bitki bileşiğidir ve içinde şeker ve siyanadin yer alır. Amygdalin‘i, antikanser bir madde olarak tanımlayan ilk kişi ünlü biyokimyacı Dr. Ernest Krebs ‘tir. Amygdalin ve Laetrile terimleri sık sık birbirinin yerine kullanılmakla birlikte Laetrile, amygdalin‘nin kimyasal olarak değiştirilmiş şeklidir. Amigdalin‘nin toksik etkisi nedeniyle 1952 yılında, Dr. Ernest Krebs ‘in oğlu, amygdalin‘in çıkarma yöntemini değiştirerek Laetrile (mandelonitrile beta-D-gentiobioside) denilen bir versiyonunu oluşturdu ve bu maddenin daha güçlü olduğunu iddia etti.
• Dr. Harold W. Manner, “Death of Cancer” (Kanserin Ölümü) adlı kitabında laetrile, enzimler, A ve C vitamin kombinasyonuyla kansere karşı %90 başarı sağladığını yazmıştır.
• Laetrile‘nin kullanımı tablet ya da enjeksiyon şeklindedir.
• Laetrile ‘nin kanser tedavisinde kullanılması Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) tarafından onaylanmamıştır.
• American Cancer Society (Amerikan Kanser Derneği) ise, Laetrile ile ilgili mevcut bilimsel kanıtların, bu maddenin etkili bir anti-kanser tedavisi olduğunu iddialarını desteklemediğini belirtmiştir.
• Kayısının çekirdeğinde bulunan siyanid benzeri maddelerin, ciddi zehirlenmelere ve ölümcül sonuçlara yol açabileceği uyarısı yapılıyor. Özellikle çocukların 5-25 adet kayısı çekirdeği yemesinin tehlikeli olacağı vurgulanıyor.
Besin Değerleri (100 gram)
Vitamin A: 2790 İ.U
Tiamin 0,3 mg .
Vitamin C: 7 mg .
Fosfor : 23 mg .
Kalsiyum: 16 mg
Protein: 1,0 gr .
Karbonhidratlar : 12,9 gr .
Kalori: 51
Kuru kayısı kalori : 100 gr kuru kayısının kalorisi yaklaşık olarak 250 - 260 kaloridir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Kayısının

Faydaları

Ve

Kullanımı

Hakkında

Gerekli

Bilgiler.