Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Karpuz Çekirdeğinin Faydaları
Karpuz Çekirdeğinin Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Karpuz Çekirdeğinin Faydaları :

Karpuz çekirdeği kullanımı hakkında bilgiler ve hastalıklara karşı tedavi yöntemleri makalemizde bulunmaktadır. Makalemize göz atmak için linke tıklayınız.

Karpuz Çekirdeğinin Faydası

Karpuzun, düşük kalori değerinin yanı sıra çeşitli kanser türlerine karşı DA etkili olduğu kanıtlandı. Beslenme ve diyet uzmanlarının Yaz diyetlerinde sık yer verdiği karpuz, düşük kalori değerinin yanı sıra çeşitli kanser türlerine karşı etkili maddeler içermesiyle de doktorlarca tavsiye ediliyor. İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi beslenme ve Diyet Uzmanı Erkan Erdal, bol miktarda C vitamini barındıran karpuzun aynı zamanda Antioksidan özelliği olduğunu ve çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan betakaroten içerdiğini kaydetti. Karpuzda bulunan yüksek miktarda potasyumun ise kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olduğunu ifade Eden Erdal, aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olduğu için karpuzun bağırsak hareketlerini de düzenlediğine dikkati çekerek, bağırsak kanserini önlemede de karpuzun rol oynadığını söyledi.

Çekirdekleri de yararlı

Karpuz çekirdeklerinin de içinde bulunan “cucurbocitrin” adlı maddenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu ifade Eden Erdal, çekirdeklerin içinde yer Alan bu maddenin böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine de yardımcı olduğunu kaydetti. Erdal, karpuzu yaz aylarında hazırladıkları diyet programlarına mutlaka dahil ettiklerini belirterek, “Yağ ve Kolesterol içermediğinden ve kalorisi düşük olduğundan, yaz aylarında yapılan diyetlerde karpuzun özel bir yeri var” diye konuştu. Kalorisinin düşük olmasına karşın, karpuzun “sınırsız” tüketilmesinin de söz konusu olmadığını belirten ve diyet yapanları tüketecekleri karpuzun miktarının ölçülü olması konusunda uyaran Erdal, orta büyüklükte bir karpuzun 8′de bir diliminde yaklaşık 45 kalori olduğunu ifade ederek, bu miktarın bir porsiyon için yeterli olduğunu kaydetti. Karpuz seçerken olgun, koyu renkli çekirdekli olmasına dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Erdal, karpuzun çekirdeklerinin kurutulup ezilerek yenilebileceğini söyledi.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Tamer Kolatkarpuz çeirdeği tansiyon düşürmede nasıl kullanılır
 • Şifa MarketGünlük olarak tüketebileceğiniz, ve sizi anlık rahatlatmaya yardımcıdır. Fakat bir tansiyon hastası iseniz ve düzenli ilaç kullanıyorsanız , karpuz çekirdeği biraz hafif kalacaktır. Kan basıncı düzenleyen ve yüksek tansiyonda tedavi özelliği taşıyan özel takviye için linki inceleyiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/yksk-tnsyn-alic-karisimli-set.html
 • Veysi Temelselamlar öncelike kollay gelsin siteniz çok fügüzel olmuş tüm bilglere sahipsiniz. benim sormak istediğim konu bu karpuz çekirdeğinin ne bilim üzüm çekirdeği gibi nar çekirdeği gibi de faydaları var mıdır. ben karpuz yerken şifa niyetine çekirdeğini de yutarım. sorularmza yanıt verirseniz çok sevinirim saygılar şimdiden
 • Karpuz

  Çekirdeğinin

  Faydaları

  Ve

  Bitkisel

  Tedavi

  Yöntemleri