Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Karahindiba Kökü Faydaları
Karahindiba Kökü Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Karahindiba Kökü Faydaları :

Latince adı Taraxacum officinale olan karahindiba bitkisi neredeyse tüm kıtalarda yetişen yaygın bir ottur. Çok eski zamanlardan bu yana Avrupa, Asya, İngilizlerce kullanılmakta ve Çin‘de M.Ö. 7.yüzyıla ait tıp kitaplarında sözü edilmiştir.

Karahindiba bitkisinin pek çok çeşidi vardır. Bu çeşitlerinin değişik faydaları olmasına karşın karahindibanın dünyada asıl yetiştirilme nedeni salata yapımında kullanılmasıdır. 250′den fazla türü olan bu bitkinin çeşitlerinin tıbbi olarak güvenilir olduğu tüm ülkelerce kabul edilmektedir.

Karahindiba sağlığı arttırabilmek için önemli bir kaynaktır. Özellikle yaşlılar tarafından kullanımı kan ve kemik oluşumunu düzenlemesi, kırışıklıkların oluşumunu engellemesi ve toksinlerin atılmasını hızlandırması nedeni ile önemlidir.

Karahindabanın yararlarından faydalanmak için günde 3 taze yaprak yenilmesi yeterlidir. Hafif acımsı tadı nedeni ile limon ile tatlandırılması önerilen bitki iştah açıcı olduğundan kilolarını korumak isteyenlerin dikkatli tüketmesi gerekmektedir.

Karahindiba yaprakları sindirimi uyararak bağırsak faaliyetlerin artmasını sağlar. Hindiba kökünü kavurarak tozundan yapılan Kahve A,B, C ve D vitaminleri, kalsiyum ve potasyum açısından zengindir.

Karahindibayı düzenli olarak tüketmek kemik, diş, saç başta olmak üzere tüm vücut üzerinde faydalıdır. Egzama ve akne tedavisinde cildi arındırıcı etkileri nedeni ile tercih edilmektedir. Ciltte bulunan akne, sivilce ya da lekelere bitkinin ezilerek elde edilen suyu doğrudan uygulanabilir.

Karahindiba yüz ve ellerde bulunan, yaşlılık nedeni ile oluşan lekeleri de önlemektedir. Karaciğer faazliyetlerini düzenler. Taze yaprakların püre yapılıp nemlendirici bir kreme karıştırılarak kullanılması yumuşatıcı ve yatıştırıcıdır. Köklerinden elde edilen süt siğil, nasır, arı sokmalarında kullanılır.

Karahindiba iyi bir idrar söktürücüdür. Yüksek Kolesterol ve damar sertliğini engeller. Kronik hastalıklar, viral hastalıklar, nefes darlığı, kalp ve göğüs hastalıklarında uzun süreli kullanım sonucunda faydası görülmektedir.Menapozun oluşturduğu etkiler, ağrılı adet görme, adet öncesi gerginlik gibi kadın hastalıkları ile pankreas sorunları, Varis ve idrar yolu enfeksiyonunda uzun yıllardır kullanılmaktadır. Virüslerin oluşturduğu hastalıklar ve kanserle savaşta önemli bir bitki olduğundan düzenli olarak tüketilmelidir.

Karahindiba çayı

1 litre suyun içine 1 bardak taze karahindiba çiçek, dalve yaprakları eklenerek 5 dakika boyunca kaynatılır. İçilecek sıcaklığa geldiğinde içine limon suyu eklenir. Günde 1 ya da iki bardak içilmesi egzama, akne, safra taşları, karaciğer temizliği, sarılık esnasında destek için, karaciğer ve böbrekleri güçlendirmek, yüksek tansiyonu düşürmek için içilir. Aynı çayın soğuk halini bir pamuğa emdirerek cilt sorunlarında haricen kullanabilirsiniz.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Sibel Akaryüzümde kahvrengi benler var.karahindiba bitkisi iyi gelir mi
 • Şifa MarketKarahindiba ve meyan kökü mucizesinden yararlanabilirsiniz. detaylar aşağıdaki linktedir. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/bengisu-cilt-yenileyici-krem.html
 • Hamza AydinS.A KARAHİNDİBA KÖKÜ KARACİĞER ENZİMLERİNE İYİ GELİYOR MU. BENİM KARACİĞERİMDE AYRICA YAĞLANMA VE BÜYÜME VARMIŞ BİTKİSEL OLARAK NE ÖNERİRSİNİZ
 • Mehmet KaraHapetit b sarilikrahatsisligimvar tetavigdum faydagmedim neonerirsinis.
 • Şifa MarketHepatit B ve taşıyıcı olan hastalarımızın sarılık olarakta bilinen karaciğer iltihaplanmasıdır. İltihabın önlenmesi için karaciğerin desteklenmesi ve korunması gerekmektedir. Bağışıklık sisteminin düşmesi halinde ve karaciğerin desteklenmemesi halinde B virüsü C virüsüne dönüşebilir. Bitkisel tedavisi için linki inceleyebilirsiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/hptt-b-meyan-koku-karisimli-set.html
 • Karahindiba

  Kökü

  Faydaları