Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Karabaş Otu Yağının Faydaları
Karabaş Otu Yağının Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Karabaş Otu yağının faydaları çeriğindeki hücre bölünmelerini engelleyen peril alkol ile kansere karşı koruyucu ve tümör yok edici özelliklere sahiptir. Karabaş otu yağının faydaları hakkında detaylı bilgiler makalemizde yer almaktadır.

KARABAŞ OTU YAĞININ FAYDALARI

(Lavandula stoechas / French lavander / Lavande) Ballibabagiller familyasından, bir veya çok yıllık otsu bir bitkidir. Ezildiği zaman çok kuvvetli ve hoş olmayan bir koku çıkartır. Çiçekleri mavi veya menekşe rengindedir. Bir türünden, "Karabaş yağı" denilen bir yağ çıkartılır. Yurdumuzda alçak maki gruplarıyla birlikte yetişir.

Antiseptik, Ağrı Kesici özellikleri ile yaralarda ve egzamalı ciltlerde fayda sağlayabilir.

Antiseptik, ağrı kesici ve yaralara karşı faydalı özellikleri vardır. Egzama yaralarında etkili olabilir. Sara ve astım hastalıklarında yatıştırıcı olarak kullanılabilir.Taşıdığı maddeler sebebiyle ağrı kesici, yatıştırıcı, balgam sökücü, dahilen idrar yollarında ve haricen basit yaralarda mikrop öldürücü olarak kullanılabilir. Sinirsel baş ağrısı, uykusuzluk ve yüksek tansiyon gibi şikayetlerde yardımcı olabilir.Masaj ve inhalasyon metodları ile uygulanır.

Karabaş otu yağı”nın faydaları şifalı bitiler için”de farklı bir yeri olan karabaş otu bir çok hastalığa çare olduğu söyleniyor işde karabaş otu yağı”nın bilinmeyen faydaları 40 - 45 cm boyunda çalımsı çok yıllık, tüylü bir bitkidir. Kenarları hafifçe alta doğru kıvrık, dar ve uzun yapraklıdır. Çiçekleri siyahimsi, mor renkli olup dallarının ucunda toplanmıştır. Çiçek sapları 2,5 mm den kısa olanlara stoechas, 5 - 20 mm arası olanlara da cariensiz tipi denir.

-.Ağrı kesici özelliği vardır ve yaralara iyi gelir.

-Sara ve astım hastalarında Sakinleştirici olarak kulanılır.

-Bal söker uykusuzluk ve yüksek tansiyona karşı iyi gelir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Mahmut Densizmerhabalar ben karabaş otu yağıyla ilgili bilgi alacaktım acaba karabaş otu yağının faydaları ve zararları nelerdir? en kısa sürede cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar.
  • Karabaş

    Otu

    Yağının

    Faydaları