Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Kalp Ritim Bozukluğu İçin Şifalı Bitkiler
Kalp Ritim Bozukluğu İçin Şifalı Bitkiler
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Kalp Ritim Bozukluğu İçin Şifalı Bitkiler :

Kalp atışlarının normalin üstünde olmasına çarpıntı denilir. Bazı hallerde de çarpıntı hissedildiği halde kalp atışlarının artmadığı görülür. Bunun karşılığı olarak ta bazı hallerde kalp atışları arttığı halde çarpıntı hali duyulmaz.

Tıp dilinde kalp atışlarının artmasına ( Taşikardi ) kalp vuruşlarının rahatsız edici hale gelmesine de ( Palpitasyon ) denilir.

Vücudu yoran koşma, ağır bir şey kaldırma, eşya taşıma ve spor yapma gibi hallerde, heyecanlanma, sinirlenme sırasında ve yemeklerden sonra, hemen herkesin nabız sayısında az ya da çok artış olur. Bir işten sonra ortaya çıkan çarpıntı o kişinin işe alışık olup olmadığını ortaya koyar. Sinirli kişilerde ya da bünyesi yaptığı işe alışkın olmayanlarda dinlenme halinde bile bir süre çarpıntı devam eder.

Nabız sayısı yaşa göre bazı değişiklikler gösterir. Bir yaşındaki bir bebeğin kalbi 134 defa atarken yetişkin bir erkeğin kalp atışı 72, kadının ise 80 dir.

Ateşli hastalıkların hemen pek çoğunda çarpıntı artar. Ortalama olarak ateşin bir derece yükselmesi kalp atışlarının 10-20 arasında artmasına sebep olur. Sadece tifo, grip, Menenjit gibi hastalıklarda ateşin yükselmesi kalp atışlarının aynı oranda artmasına yol açmaz. Veremde ise ateşin fazla yüksek olmamasına rağmen nabız, mikrop zehirlerinin etkisi ile yüksektir ve çarpıntı hissedilir.

Kalp atışları yaşa göre şu değişiklikleri gösterir :

1 yaşında………134
1-2 yaşında………117
3-4 yaşında……….108
5-9 yaşında……….98
9-10 yaşında……….91
11-13 yaşında……….88
14-17 yaşında……….80
Yetişkin erkekte………72
Yetişkin kadında……..80

Sinir sistemi oynak olanlarda ve özellikle gençlerde çarpıntı çok görülür. Bazı gençler küçük bir hareketten sonra çarpıntı duyabilirler hatta çarpıntı ile birlikte kalp çevresinde bir ağrı da hissedilir. Böyle durumlarda endişeye kapılmamak gerekir. Çünkü bu çarpıntı ve ağrı kalbin bozukluğu sebebiyle ortaya çıkmaz.

Çarpıntı vejetatif sinir sisteminin oynaklığına bağlıdır. Bu durum zamanla geçer.
Tiroid bezinin aşın salgı yapması (Bazedov hastalığında) çarpıntı başlıca belirtidir.

Fazla kan kaybeden kişilerde de çarpıntı görülür. Nabız sayısının giderek artması iç kanamanın devam ettiğinin başlıca belirtisidir. Mitral darlığı, aort yetmezliği, kalp yetmezliği, endokardit, kalp romatizması, enfarktüs gibi kalp hastalıklarında da çarpıntı duyulur.
Sigara, çay, Kahve ve alkol de çoğu zaman çarpıntıya yol açabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Faruk Çetinkardiyoloji raporlarımda kalp atışlarım yüksek bu konuda bana ne tavsiye edersiniz. doktorun verdiği kimyasal ilaçları kullanmak istemiyırum
 • Şifa MarketAlıç ve üzüm çekirdeği kalp sorunlarında , ritim bozukluğunda size yardımcı olacak önemli iki bitkidir. detaylar için linki inceleyebilirsiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/klp-ytmzlg-uzum-cekirdegi-karisimli-set.html
 • Kalp

  Ritim

  Bozukluğu

  İçin

  Şifalı

  Bitkiler