Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Itır Çiçeğinin Faydaları

Itır Çiçeğinin Faydaları


Itır Çiçeğinin Faydaları ile ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır.


   Itır Çiçeği kanı temizler, dindirir, ishali durdurur, yaraları iyileştirir; Sakinleştirici özelliği sayesinde stresten arındırır. Mide ve barsak gazlarını giderir. Barsak parazitlerini düşürülmesinde etkilidir.Itır Çiçeğinin Faydaları başlıklı makalemiz aşağıda yer almaktadır.


Diğer İsimleri :
Çobaniğnesi, Turnagagası, Leylekgagası, Pelargonium odoratissimum, Geranium

Botanik Bilgi :
Sardunyagiller (Turnagagasıgiller) familyasındandır.  60 cm. kadar boylanabilen, kışın yapraklarını dökmeyen ama soğuğa ve özellikle dona karşı pek duyarlı çokyıllık bitkilerdir. Yuvarlak kesitli, yeşil renkli ve bol tüylü gövdeleri zamanla odunsulaşır. Derin girintili çıkıntılı, oya gibi süslü yaprakları ezildiğinde meyve, Nane ya da hoş baharlı diğer kokuları salar. Açık veya koyu pembe ya da beYaz renkli hafif kokulu çiçekleri Yaz mevsiminden sonbahara kadar açarlar. Bol güneşli olması koşuluyla her türlü toprakta yetişen ıtır türleri, tohumuyla ya da gövde çeliğiyle çoğaltılır.

Yetiştiği Yerler :
Anayurdu Güney Afrika olmasına karşın, Akdeniz havzası ülkelerine çok iyi uyum sağlamışlardır. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde çeşitli ıtır türleri süs bitkisi olarak pek yaygındır.

Bilinen Bileşimi :
Tanen, uçucu eterik yağlar, ceranin olarak acı maddeler ihtiva eden

Faydaları


  • Hazımsızlığı giderir. Sindirimi kolaylaştırır.
  • Mide ve bağırsaklardaki aşırı gazları söktürür.
  • İshali keser.


Kullanım Şekli :
2-5 gr. kadar kurutulmuş ıtır yaprağının üzerine 4 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyon, günde iki-üç bardak içilebilir.

   Itır çiçeği banyosu ise; Egzama gibi döküntülü deri hastalıkları, ağır iyileşen yaralar, fistül, ülser ve Uçuk tedavisine uygulanmaktadır. Cildin hastalıklı bölgelerine günde bir defa 20 dakika ıtır çiçeği banyosu yapılır.

Kullanım Şekli :
Yaklaşık bir avuç dolusu bitki bir litre suyun içinde kaynatılır, beş dakika bekletilir, süzülür; yarım veya dolu küvete katılır.

UYARI :
Hamileliğin ilk 3 ayında kullanımı sakıncalıdır.

 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.