Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Isırgan Çayının Hazırlanışı İbrahim Saraçoğlu
Isırgan Çayının Hazırlanışı İbrahim Saraçoğlu
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Isırgan Çayının Hazırlanışı İbrahim Saraçoğlu :

İbrahim saraçoğlu midesi çok hassas olan insanların ısırgan otu çayı içmemelrini önerdi. Isırgan, doğal ortamında çevre şartlarına büyük oranda bağlı bir bitkidir. Yetiştiği toprağın mineral ve tuz dengesinden en çok etkilenen bitki, ısırgandır. Isırgan, yöreden yöreye farklı türler gösterir. Avrupa, Amerika, Asya veya Avusturalya‘da hep farklı türleri vardır. Çevresinde yetişen bitki florasına bağlı olarak çok fazla yatay geçişten etkilenmektedir. Ülkeden ülkeye değişen o kadar fazla türü vardır ki, saymakla bitmez.

Isırganın, dalamaya (deride kaşıntıya ve yanma duygusuna) sebep olduğunu hemen herkes bilir. Isırgan bitkisinin üzerindeki tüylerde alerjiye ve yanmaya neden olan bileşikler (kimyasallar) formik asit, histamin, seretonin, acethylcolin, 5- hydroxy tryptamine ve diğer bazı iritant‘lar (tahriş ediciler) bulunur. Dalama özelliği pişirildikten veya kurutulduktan sonra kaybolur.

Isırgan otunun genç (taze) olanları hem besleyici hem de yemeği yapıldığında daha lezzetlidir. Safranbolu evlerinin arka bahçelerinde yetişen ısırgan, bu bölgenin endemik bitkisidir. Özellikle, “Safranbolu evlerinin arka bahçelerinde yetişen” diyorum çünkü, Safranbolu evlerinin arka bahçelerinin kendine özgü bir altyapısı vardır. Bu altyapının toprağa kazandırdığı özellik sayesinde burada yetişen ısırgan, yıllar içerisinde evrimini tamamlayarak Safranbolu‘nun endemik bitkisi olmaya hak kazanmıştır. Bu altyapı özelliği bozulursa Safranbolu‘ya özgü endemik ısırgan da kaybolmaya mahkûmdur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Merve TırpancıMerhaba hocam ... Ben yuzumde ve boynumda yaralar atlattım.doktor alerji teşhisi koydu.ilaç kullandım ve kullanım suresi bitti.bilhassa geceleri kaşınıyorum vucudumun farklı bolgeleri. Alerji kaşıntısı için ısırgan çayı tuketimini okudum ,ancak midesi hassas olanlara çay onerilmiyor.reflum var ne tavsiye edersiniz ? Kullandığım ilaçlardan kaynaklandığını duşunuyorum.kortizonlu krem ve hap kullandım 1 hafta oncesinde de tek adet kortizonlu iğne vuruldum...
 • Mehtap Uygurselamlar ben mehtap 18 yaşındayım ve sesim erkek gibi hatta erkeklerden daha kalın arkadaşlarım dalga geçiyor ısırgan bitkisini iyi gekdiğini duydum doğruluk payı nedir. en kısa sürede cevabınızı bekliyorum teşekkürler iyi çalışmalar.
 • Şifa MarketToz, polen, gıda maddeleri, hayvan tüyleri gibi bir çok faktör alerjiye neden olabilir. Bitkisel ürünleri kullanırken esas kişinin bunlara karşı aşırı tepkisini engellemektir. Bunun haricindeki yaklaşımların etkisi kalıcı olmamaktadır alerji problemleri için tavsiyemiz linktedir. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel9152_alrj-prblm-ekinezya-karisimli-set.html
 • Isırgan

  Çayının

  Hazırlanışı

  İbrahim

  Saraçoğlu