Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ihlamur Yaprağı Çayının Zararları
Ihlamur Yaprağı Çayının Zararları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Ihlamur Yaprağı Çayının Zararları :

Ihlamur Yaprağı Çayının Zararları, Yok Denilecek Kadar Az Olmasından Dolayı Rahatlıkla Kullanılabilecek Bir Bitkidir.Ihlamur Yaprağının Zararları Yüksek Dozda Kullanılması İle Ortaya Çıkar. Hekim Önerisi Olmadan Hamilelik ve Emzirme Döneminde Kullanılmamalıdır.

Ihlamur yaprağının bilinen bir zararı yoktur. Ancak her bitkisel üründe olduğu gibi Ihlamur yaprağının da yalnızca önerilen şekilde ve dozda kullanılması gerekmektedir.

Kurutulmuş ıhlamur yaprakları, çiçekleriyle birlikte kaynatılarak yapılan hoş kokulu içecek sinirleri yatıştırır, bağırsak kurdunu düşürür, bağırsak sancısını giderir, öksürüğü keser, damar tıkanıklığını açar, gribi iyileştirir, hazımsızlığa karşı kullanılır, mide üşütmesini ve uykusuzluğu giderir.

Ihlamur ayrıca idrar söktürücü, terletici, yatıştırıcı, göğüs yumuşatıcı özelliğe de sahiptir. Ihlamur çiçeği balla karıştırılıp içilirse mide ülserine iyi gelir. Kan dolaşımını düzenler.

Yaz ve Kış Ihlamurlarının çiçek, kanat yaprak ve yaprak-larından elde edilen çay veya natürel ilaçların bir yan tesiri yoktur. Fakat aşırı dozda ve aylarca içilmesinin kalbe zarar verebileceği ve bu nedenle sürekli içilmesinin sakıncalı olduğu bazı uzmanlarca iddia edilmektedir.

Birleşimindeki Mannozlardan dolayı başta; bal arısı, yabani arı ve üzüm arısı için çok tehlikeli bir zehir teşkil eder ve de öldürür. Çünkü Mannozların arılarda bir sonraki basamağa dönüşmesini sağlayacak olan Fosformannozlar-Izomeraze enzimi olmadığından zehirlenme hastalığı hasıl olur.

Şayet Gümüş Ihlamurunun çiçekli zamanında altına bakacak olursanız bu arıların ölülerini görürsünüz. Bu nedenle Gümüş ıhlamurun yerine Yaz veya Kış Ihlamuru yetiştirilmelidir. İnsanlara bir zararı dokunmaz.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Güneş Öncelgünaydın iyi çalışmalar hocam 2 hafta önce annemler ıhlamur yaprakları topladılar köyden 1 çuvak var evde kurutuyorlar şimdi bende faydalarını araştırıyorum ne gibi hastalıklara yarrarlıdır diye pekçok hastalıkta etkiliymiş sağolun bilgiler için.
  • Ihlamur

    Yaprağı

    Çayının

    Zararları