Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ihlamur Çiçeği Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır
Ihlamur Çiçeği Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Ihlamur Çiçeği Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır :

Sağlıktan güzelliğe, gripten bronşite kadar pek çok derde deva olan ıhlamur orta çağlardan bu yana özellikle kış aylarının vaz geçilmez içeceğidir. Ülkemizde Marmara ve Doğu Karadeniz Bölgeleri‘nde bol miktarda yetişen ıhlamurun çiçek, yaprak, kabuk ve ağacıyla fayda sağlayan bir bitki. Hoş kokusunu söylemeye bile gerek yok. Kurutulmuş ıhlamur yaprakları, çiçekleriyle birlikte kaynatılarak yapılan hoş kokulu içecek sinirleri yatıştırır, bağırsak kurdunu düşürür, bağırsak sancısını giderir, öksürüğü keser, damar tıkanıklığını açar, gribi iyileştirir, hazımsızlığa karşı kullanılır, mide üşütmesini ve uykusuzluğu giderir.

Ihlamurun ayrıca idrar söktürücü, terletici, yatıştırıcı, göğüs yumuşatıcı özellikleri vardır. Ihlamur çiçeği balla karıştırılıp içilirse mide ülserine iyi gelir. Kan dolaşımını düzenler. Ihlamurun içinde uçucu yağ, tanen, şeker, C ve P vitamini, reçine ve enzimler de bulunmaktadır. Mide şikayeti olanlar ıhlamuru tek başına kaynatıp içerse hazmı kolaylaştırır. Bunun yanısıra ıhlamurun içine biraz kekik, Nane ve Rezene katıp kaynatıp içerseniz hem mide yanmalarına, hem de kusma şikayetlerinde etkilidir. Ihlamur kan dolaşımını düzenler. Kabızlıkta da ıhlamurdan yararlanabilirsiniz. Kramplar için de ıhlamurun iyi bir ilaç olduğunu unutmamalısınız.

Ihlamurun migren için de birebir olduğu bilinir. Fakat önemli bir hatırlatmayı yapmadan geçmeyelim. Herşeyin fazlasının zararlı olduğu gibi ıhlamuru da fazla tüketmeniz kalbinize zarar vereceği için aşırıya kaçmadan dozunda kullanılması yerinde olacaktır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Ihlamur

Çiçeği

Zayıflamak

İçin

Nasıl

Kullanılır