Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Huş Yaprağının Faydaları
Huş Yaprağının Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Huş Yaprağının Faydaları; İdrar Söktürücü. Haşlama Şeklinde Yapılan Yaprak Çayının Bir Süre Günde 1 İla 1,5 Bardak Alınması Halinde Böbrek Taşlarım Erittiği Söylenir. Yıkama Suyu Veya Banyo Katkısı Olarak Deri Problemleri İçin De Kullanılabilir. Yaprak Kaynatması Bazen Kellik İçin Önerilir.
Huş Yaprağının Faydaları
Huş (Betula), huşgiller (Betulaceae) familyasının Betula cinsinden ağaç veya ağaççıklara verilen ad.
Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde yetişir. Yetiştiği bölgede kayın veya süpürge ağıcı olarak isimlendirilir.
Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış huş ağacı yaprağı, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilir.
Bedendeki sıvı birikimlerini (ödemleri), böbrekleri kesinlikle yormadan veya tahriş etmeden çözebilir. İdrar kesesi iltihabına ve idrar yolları iltihabına karşı etkiliciir. üzün süreli bitki çayı kullanımının sonucunda, bedendeki ürik asit düzeyi aşağı çekilebilir. Romatizma gut ve artrit rahatsızlıklarına karşı da kullanılabilir.
Huş özsuyu; Huş ağacının gövdesine 5-10cm derinliğinde matkapla bir delik açılır ve bu deliğe cam bir boru takılarak akan bitki özsuyu bir cam kavanozda toplanır. Bitki özsuyunun 1-5lt‘si 1-3haftada elde edilebilir. Bunun bozulmaması her 1litre için 5 karanfil tanesi ve 1-2gr Tarçın ilave edildikten sonra buzdolabına konur.
Huş ekstresi: Huş yaprakları etanol ve su karışımı ile ekstraksiyonu yapılır. Rusyada tedavi amaçlı resmi tıp tarafından da kullanılır .Bunun için şubat /mart aylarında toplanan huş filizleri % 70 etil alkolde bir süre bekletildikten sonra safra kesesi iltihaplarında , safra çamurlaşmasında ve safra taşlarının eritilmesinde kullanılır.
Huş Çayı: Huş yaprağından iki Kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edildikten sonra 5-10dk demlenmeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.
Diğer faydaları; İdrar söktürücü. Haşlama şeklinde yapılan yaprak çayının bir süre günde 1 ila 1,5 bardak alınması halinde böbrek taşlarım erittiği söylenir. Yıkama suyu veya banyo katkısı olarak deri problemleri için de kullanılabilir.
Yaprak kaynatması bazen kellik için önerilir. Taze çıkartılmış özsuyu bu konuda daha faydalıdır .
Eğer uyku sorununuz var ise, hafif bir yatıştırıcı olarak yatmadan önce kaynatmayı bir deneyin. Kronik veya ağır deri problemleri için, ak huş ağacı kabuklarının kaynatmasın yıkama suyu veya banyo katkısı olarak kullanılır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Huş

Yaprağının

Faydaları