Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Hayıt Otu Ne İşe Yarar
Hayıt Otu Ne İşe Yarar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Hayıt Otu Ne İşe Yarar :

Hayıt (Vitex Agnus Castus), kışın yapraklarını döken, oldukça baharatlı bir kokuya sahip, beyaz ve mor çiçekli çalımsı bir ağaççıktır. Çiçekleri yaz sonu açar ve sonbaharda minik yemişler verir. Yarım cm''lik küre şeklinde, acımsı meyveleri vardır. Hayıt 1-5 metre boyundadır. Her yaprak 5-7 yaprakçıktan oluşur ve bunlar parmak gibi sapa bağlandığından Beşparmak ağacı diye de anılırlar. Hayıt takriben 2000 yıldır bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Birçok ülkede hem süs bitkisi hem de natürel ilaç yapmak için yetiştirilmektedir. Hayıt''ın bilimsel adı Yunanca''da namus anlamına gelen agnos castus''tan gelir. Fransa, İtalya, Yugoslavya, Yunanistan, Suriye, Lübnan ve Türkiye’ de Akdeniz ile Ege bölgelerinde yaygın olarak yetişir.

Hayıt otu ne işe yarar; en iyi sonuç için hayıt meyvesi en az 3 ay süre ile alınmalıdır.

Hayıt Otu Yararları
- Hayıt otu hipofiz bezini tetikleyerek kadınlık hormonlarının dengeler. Kadınlık hormonlarını doğal yöntemlerle dengelediği için, yan etkisi yoktur. Sentetik Hormon tedavisi gören kadınlarda ise yan etkiler görülebiliyor.

- Hayıt tohumu, adet stresi ve adet gerginliğine iyi geliyor. Hayıt tohumu , bu tür sorunu olan kadınlarda 2 hafta içinde etkisini gösteriyor. Daha iyi sonuç alabilmek için 3 ay kullanmak gerekiyor.

- Hayıt tohumu adet düzensizliklerini giderir. Kanamanın az veya çok olması, kanamanın ağır veya sancılı geçmesini düzelterek, düzene koyar.

- Hayıt aynı zamanda hem kadınlarda Cinsel istek arttırıcı, hem de cinsel istek azaltıcı özelliğe sahiptir. Yani, cinselliğiniz çok fazla ise azaltır, az ise isteği çoğaltır.

- Hayıt yumurtlama periyodunu düzenler, hamile kalma şansının artırır.

- Hayıt doğum kontrol hapı kullanımına son verildikten sonra vücudun tekrar doğal dengesine kavuşmasına yardımcı olur.

- Hayıt hem erkeklerde hem de kadınlardaki hormon dengesizliğinden kaynaklanan kıllanma (tüylenme) ve sivilceler için de tedavi edici özelliğe sahiptir.

- Doğumdan sonraki ilk 2 hafta içinde, hayıt meyvesi alındığında, anne sütü belirgin derece de artar.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Hatice Ongelmerhab sayın hocam kolay gelsin size sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.hayıt otu ne işe yara diye yazdım sizin sayfanız çıktı yumurtalıklarımda sorun var ankilozonspondilit acaba hayıt kullansam faydalı olurmu
  • Hayıt

    Otu

    Ne

    İşe

    Yarar