Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Havlıcan Ve Faydaları Nelerdir
Havlıcan Ve Faydaları Nelerdir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Havlıcan Ve Faydaları Nelerdir :

Havlıcan
Bir çenekliler sinifinin Zencefilgiller familyasindan güzel çiçekli, itirli, çok yillik, otsu bitkidir. Diger ismi galangal veya Çin zencefilidir. Toprak üstü saplari çok fazla dallanmis rizomlardan (kök saplarindan) çikar, ilâve saplari da olabilir. Bir metreden fazla yüksekligi vardir. Kirmizi çizgili, çiçekleri beyaz yapraklari bulunur. Havlican çok cazip çiçeklerinin ve kokusunun güzelligi sebebiyle aranan bir bitkidir.

Faydaları
Mafsal ağrılarına, mide ekşimesine, baş dönmesi ve ağrısına iyi geldiği belirtilmiştir. Havlican çiçeklerinin ve kokusunun güzelligi sebebiyle aranan bir bitkidir. Serinletici olup, kâfur benzeri kokuya sahiptir. Kaynatılan suyu bir miktar içildiğinde mide ağrılarına, Romatizma ve kulunca iyi gelebilmektedir. Bel gevşekligini, çocukların yatağı kirletmesini önleyebilir. Balgam söktürmede, tükürük ifrazatını artırmada faydalıdır. Ağız kokusunu giderebilir. Mafsal ağrılarına ve mide ekşimesine iyi geldiği bilinmektedir.

Havlıcan bol idrar söktürmesi ile vücuda yorgunluk hissi veren üre asidinin dışarı atılmasına yardımcı olur. Böylelikle romatizma çekenlerin tedavisine yardım eder. Ağrıları ve sıkıntıları azaltabilir. İştahın açılmasına yardımcıdır. Mideyi güçlendirip sindirim sisteminin düzene girmesini sağlayabilir. Bileşiminde "Aplinol" ve "Alpinin" gibi kimyasal maddeler bulunan havlıcan bütün vücudu ısıtabilir. Bu nedenle de soğuk algınlığı ve Grip olanların kısa zamanda ayağa kalkmalarına yardımcı olabilir.Bir başka yararı da baş ağrısını, baş dönmesini kısa zamanda geçirebilmesidir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Havlıcan

Ve

Faydaları

Nelerdir