Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Hatmi Çiçeğinin Zararları
Hatmi Çiçeğinin Zararları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Hatmi Çiçeğinin Zararları :

Hatmi Çiçeği, Ülkemizde yaygin bir bitkidir. Orta nemli, humuslu, kumlu ve tuzlu topraklari sever. Hava degisikliklerine çok dayanikli çok yillik bir bitkidir.Hatmi Çiçeğinin zararları başlıklı makalemiz aşağıda yer almaktadır.

Latince Adı: Althaea officinalis - Althaea rosa - Alcea pallida
Ingilizce Adı: Marshmallow
Diger Adları: Eastern hollyhock
Familyası: Malvaceae

Botanik Bilgisi
Ülkemizde yaygin bir bitkidir. Orta nemli, humuslu, kumlu ve tuzlu topraklari sever. Hava degisikliklerine çok dayanikli çok yillik bir bitkidir. Kökü 50 cm yi bulup killarla kaplidir. Boyu 60 - 150 cm arasi olup bazen 200 cm ye de ulasabilmektedir.

Alt kismi kaba killi, üst bölüm ise keçemsi beYaz tüylüdür.Yapraklari tüylü olup grimsi - yesil renktedir. Alt yapraklar kalp biçiminde 5 parçali, üsttekiler ise 3 parçali ve uca dogru sivridirler. Çiçekler 5 parçali, 4 - 5 cm çapinda beyaz, pembe, mor ve sari renklidir. Tohumlar böbrek biçimli, 2 mm genisliginde renkleri ise grimsi - maviden Kahve rengine kadar degisir.

Kokusu - Tadi
Zayif kokusu, tatlimsi yavan, müsilajimsi bir tadi vardir.

Hatmi Çiçeğinin Zararları
Hatmi çiçeğinin belirlenmiş bir zararı yoktur ancak her bitki gibi hatmi çiçeği de fazla kullanılması kişide beklenmedik rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu yüzden günde en fazla 1 bardak hatmi çiçeği içilmelidir.

Hatmi Çiçeğinin Faydaları
Hatmi çiçegi gögüs yumusatici ve tahrisleri giderici etkiye sahiptir. Kökler idrar söktürücü, yumusatici ve koruyucudur.Mide, barsak, agiz ve bogaz ülserlerinde, öksürükten ileri gelen solunum yolu tahrislerinde, cilt yaralarinda yumusatici, yara iyilestirici ve koruyucu olarak kullanilir. Müshil özellikleri vardir.

Hatmi ÇiçeğiYan Etkileri: Bilinen her hangi bir yan etkisi yoktur. Ancak toplanan kök, yaprak ve çiçegin saglikli olmasina dikkat edilmelidir.

Hatmi Çiçeği Tibbi Bakis Tarzı
- Gözler - görüs
- Anektodal raporlara göre hatmi kökü çayi göz kanlanmasina iyi gelir.
- Iskelet - Kas sistemi
- Hatmi kökü tahris olmus dokulari özellikle deri ve mukoz membranlarin iyilesmesinde yardimci olur.
- Sindirim sistemi
- Solunum sistemi
- Bronsit ve öksürüge iyi gelir.
- Içerigindeki musilaj maddeler dolayisiyla ishal esnasinda barsak cidarlarinda olan iltihaplanmalaryüzünden olabilen rahatsizliklarin iyilestirilmesine yardimci olur.

Çayı alarenjite, gargarasi ise farenjite iyi gelir.

Hatmi Çiçeği İçerigi
Kimyasallar
Aminoasitler: Asparagine
Karbonhidratar: Gum''lar - Pektin - Musilaj''lar(35.000)

Hatmi Çiçeği Toplanması
Kisa dogru içindeki müsilaj denen sümüksü madde orani arttigindan köklerson baharin sonunda kuru bir havada topraktan çikarilmalidir. Genellik 2 yillik kökler toplanir. Toprak, yan kökler ve odunumsu bölgeler temizlenip, soyulur. 15 - 20 cm uzunlukta kesilir, çok kalinsa boylamasina kesilir.Havadar bir yerde ve gölgede çabuk bir sekilde kurutulmalidir. Aksi takdirde saprophytendenenbir mantar türeyerek lekelenir ve küf kokar. Bu yüzden 35 - 60''c de havali firinlarda kurutmak dahauygun olabilir.

Yapraklar çiçek açma süresi bitiminde toplanir. Yapraklar kesinlikle sararmamis, yani pucciniamalvacearum denen hatmi pasi hastaligina yakalanmamis olmalidir. Havadar ve gölge yerlere sererek kurutulmalidir.

Çiçekler ise temmuz ve agustos aylarinda havadar bir yerde gölgeye sererek kurutulur.

Hatmi Çiçeği Saklanması
Iyice kurumus kök, yapraklar ve çiçekler nemden korunacak sekilde saklanir.

Hatmi Çiçeği Yararlanılan Kisimları
Kök, yapraklar ve çiçekler

Hatmi Çiçeği Kullanma Şekli
Içten ve distan kullanilir.

Hatmi Çiçeği Hazırlanma Biçimi
Genellik çayindan ve surubundan yararlanilir. Nadirende dövülerek elde edilmis kök tozu kullanilir.

Hatmi Çiçeği Çay Yapımı: 2 çay kasigi(8,5 gr.) kiyilmis kök, yaprak veya çiçek ya da karisim, 30 dakika ila 8 saat arasi250 ml soguk suda demlenir. Içilecegi zaman isitilir. Gargara, çiban yumusatici veya iltihap giderme gibi maksatlarla distan kullanilacagi zamanisitilarak haslama veya kaynatma usulü ile demleme yapilir.

Hatmi Çiçeği Gargara: 2 çay kasigi kiyilmis kök 250 ml soguk suda 2 - 3 saat demlenir, yavas yavas isitilarak çokkisa kaynatilip, süzülür.

Hatmi Çiçeği Şurup: 40 gr. Kiyilmis kök 1 litre soguk suda 8 - 12 saat demlenir, süzülür. Içinde 1,5 kg seker eritilir,kaynatilir.

Hatmi Çiçeği Tavsiye Edilen Dozajlar: Iyilestirme amaçli olarak 6 - 24 gr/gün kurutulmus kök, kapsül veya tablet olarak ise 3000 mg/gün kullanilir. Tentür olarak ise günde 15 - 45 ml dir.

Hatmi Çiçeği Ticari bulunabilirlik
- Kurutulmus kök halinde
- 1:1 1:2,5 1:5 kök tentürleri
- 1:2 yaprak tentürü
- 445 mg ve 455 mg kapsüller halinde

Hatmi Çiçeği Ana Vatanı: Karadeniz, Hazar denizi ve Akdeniz kiyilari

Yetistigi bölgeler: Yaygin olarak pek çok bölgede

Hatmi Çiçeği Tarihçesi
Hippokrates kökünü kaynatarak yara tedavisinde kullanmistir. Dioskurudes pembe çiçeklisini sürgün,böbrek taslari, iç yaralanmalar, solunum organlari ve bagirsak enfeksiyonlarinda kullanmistir.

Avrupada 8.yüzyilda imparator büyük Karl sifali bitki olarak yetistirtmistir. Lonicerus, Matthiolus vebirçoklari özdes hastaliklarda kullanmislardir. Leclerc bogaz iltihaplarinda, gargara, çibanlari yumusatici olarak kullanmistir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Fatih Tarıkoğlumerhabalar hocam hatmi çiçeği hakkında bilgi edinmek istyiyorum bende öksürük var ve balgam söktüremiyorum acab bu hatmi çiçeğin ikullansamv ne kadar etki sağlayabiliriz iyi günler
  • Hatmi

    Çiçeğinin

    Zararları