Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Hardal Tohumu Zararları
Hardal Tohumu Zararları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Hardal Tohumu Zararları : Günümüzde hardal tohumu hakkında kesinleşmiş herhangi bir zararına rastlanmamıştır.

Yapılan araştırmalar sonucunda sadece hardal yağının yakıcı olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle hardal yağı sade olarak asla kullanılmaz. Sade kullanıldığında uçucu etkileri dolsayısıyla çeşitli yan etkileri meydana gelebilir. Hardal'ım bilinen tehlikeli bir zararı yoktur. Ancak her bitkisel üründe olduğu gibi hardal da yalnızca önerilen şekilde ve dozda kullanılması gerekmektedir.

Alil hardal yağı çok sert ve keskin olduğundan sade olarak asla kullanılmaz. Ayrıca hardal unu ile yapılır. Lapada Uçucu yağın buharlaşması sonucu göze zarar verebilir. Eskiden hardal macunu (hardal pastası) oldukça çok sık kullanılan bir Macun iken bugün hemen hemen unutulmuştu. İngiltere‘de yemeklerden önce hardal unundan ihtiyaç kadar su ile karıştırılarak alınırken Almanya‘da hemen her etli yemekte mutlaka hardal (senf) bulunur.

Hardal Sargısı Yapımı

Hardal unundan 2-3yemek kaşığı kaynar su ile yoğrularak lapa haline getirilir ve bir bez üzerine reçel gibi yayılır ve de ağrıyan yere konarak üzerine bağlanır. (lapa direkt deriye gelmez). Hardal sargısı yapılırken buradan çıkan eterik yağ göze zarar verir. Hardal sargısı büyüklerde 8-10dk çocuklarda ise 3-5dk sarılı kalabilir ve bu süre sonunda sargı sarılan yer ılık suyla yıkanır veya duş yapılır. Buraya merhem (vazelin) sürülür.

Hardal Macunu Yapımı

50gr Hardal tohumu bir şişeye konur ve üzerine 200ml sirke ilave edilir. bir gece bekletildikten sonra hardal havanda ezilir ve aynı miktarda balla karıştırılarak yemekten önce bu macundan ½ yemek kaşığı yenir.

Alil hardal yağı (Allilizotiosiyanat) hardal yağı deyince iki türlü yağ akla gelir. Alil hardal yağı eter yağıdır ve hardal yağ ise sabit yağdır. Alil hardal yağı hardal tohumları ezildikten sonra su ile karıştırılarak 3-5saat beklenir. Çünkü myrosinaz enziminin sinigrini parçalaması ve alil hardal yağının ortaya çıkması zaman alır. Bu sürenin sonunda su ve etanol karışımı ile bu hardal ezmesinin ekstresi yapılır. Alil hardal yağı takriben %0,7-1,1 oranında elde edilir.

Bu yağ çok sert olduğundan asla sade olarak kullanılamaz. Şayet sinirsel ağrılar, romatizma, gut, siyatik ve eklem ağrılarına karşı kullanılacak ise 2ml alil hardal yağı 98ml 550‘lik etanolle karıştırılarak hardal ispirtosu elde edilir. Hardal ispirtosu ile ağrıyan yerler ovalanır. Hardal yağı olarak bilinen sabit yağ ise makine yağı, yakma yağ ve Sabun yapımında kullanılır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Galip SevimliHocam ben hardal tohumu yetiştirmekteyim ve aiemle tüketmekteyiz herhangi bir zararı tespit edilmediğini öğrendik iyi oldu artık içimiz daha rahat.Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Şifa markette çok faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz herkez istediğini buluyor iyi çalışmalar
  • Hardal

    Tohumu

    Zararları