Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Hardal Tohumu Kullananlar
Hardal Tohumu Kullananlar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Hardal Tohumu Kullananlar : Hardal Bitkisi: 50 cm boylarında, tüylü yapraklı ve sarı çiçekli otsu bir bitkidir. Bu bitkinin meyvelerinden elde edilen Hardal Tohumu baharat ve ilaç olarak kullanılır. Siyah, beyaz ve kırmızı hardal olmak üzere en sık kullanılan 3 çeşidi vardır ve bunların içinde de daha çok siyah hardal kullanılır.

Hardalın Faydaları: Hardal Tohumu hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Göğüs hastalıklarında faydalıdır. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser, Bronşit ve zatürree şikâyetlerini azaltır. Beyne ve karaciğer gibi iç organlara kan toplanmasında kanı cilde toplamak ve ağrı kesmek için faydalıdır. Kusturucu özelliği ile zehirlenmelerde kullanılabilir.

Hardal nasıl kullanılır? Hardal Tohumu ve tohumunun öğütülmüş hali baharat olarak kullanılır. Haricen lapa yapılarak ya da banyo suyuna katılarak kullanılır. Haricen kullanımında Romatizmaya iyi gelir. Tahriş edici bir madde olduğu için deride uzun süre bekletmemek gerekir. Hardal tohumu un haline getirilip Tarçın ile karıştırılırsa iştah açar. Hardal tozu buruna çekilirse burun tıkanıklığını giderir.

HARDAL FAZLA YENİRSE NE OLUR?

Hardal fazla miktar da yenirse sindirim sistemine tahriş eder ve zehirlenmeye neden olur.

Hardal fazla miktarda kullanılırsa mide ve bağırsak mukoza kanaması, mide tahrişe neden olabilir. Uzun süre cilt üzerinde uygulandığında deride yanıklara neden olabilir.

Müzmin öksürük , göğüs ağrıları, bronşit ve mide gazlarını giderici olarak, havanda dövülerek toz haline getirilen 5 gr. hardal tohumu, yarım kilo balla karıştırılır. Günde 3 defa birer çay kaşığı kadar yenebilir.

Romatizma ağrılarına karşı çörek otu yağı ile yarı yarıya karıştırılarak ağrıyan bölge ovulur. HARDALIN YAKICI OLDUĞUNU UNUTMAYINIZ. CİLT ÜZERİNDE 10 DAKİKA DAN FAZLA KALIRSA KIZARIKLAR MEYDANA GELİR VE YARALAR OLUŞUR.

Hardal tohumunun 3 çeşidi bulunuyor. Sarı Hardal Tohumu, Kahverengi Hardal Tohumu ve Siyah Hardal Tohumu, Bunlardan makbul olanı siyah dır. Bazı kişilerin elleri ve ayakları yazın bile üşür. Bu kişilerin kan değerlerine bakılır tüm değerler normalse ve bu üşümenin nedeni bulunamıyorsa eğer siyah hardal tohumu kullanılabilir.

Siyah hardal tohumu 3 çay kaşığı ölçüsü bu fazlası zarar verir. Hardal tohumu tahriş edicidir. Hardal tohumundan hardal yapılır. Gün içinde 3 çay kaşığı alınacak 10-15 gün süre ile alıp bundan sonra ara vereceğiz şikayetler devam ediyorsa bir kaç defa daha 3 çay kaşığı kullanırız.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Hardal

Tohumu

Kullananlar