Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Gebelikte Kırmızı Kantaron Kullanımı
Gebelikte Kırmızı Kantaron Kullanımı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Gebelikte Kırmızı Kantaron Kullanımı :

Birçok araştırmalara konu olan ve de bitkisel prozac olarak tanımlanan Kırmızı Kantaron bitkisi hafif ve orta derece depresyonlar için doğal bir antidepresandır.Kırmızı Kantaron otunun ülkemizde bilinen diğer isimleri binbirdelik otu ve kılıçotudur. Bitkideki etken maddeler çiçek ve yapraklardadır.Kırmızı Kantaron bitkisinin latince adı Hypericum perforatum L. ingilizce adı ise St. John‘s wort‘tur.


Bitkide bulunan hypericin adlı etken maddenin depresyonda etkili olduğu düşünülmektedir.

Kırmızı Kantaronun etki mekanizmasının nasıl meydana geldiği tam olarak bilinmese de serotonini artırarak etki göstermektedir.

Bu konuda yapılan çalışamalar depresyonu olan kişilerin %60-80′inin Kırmızı Kantaron kullanımı ile tedavi olduğunu gösteriyor.

Almanya‘da yapılan bir araştırmada Kırmızı Kantaronu 4 hafta kullanan hastaların %80′inde iyileşme ya da hastalığın belirtilerinden kurtulma olduğu tespit edilmiştir.

Kırmızı Kantaron otu Almanya‘da hafif ve orta derece depresyonu, ankisiyeteyi tedavi edici bir ilaç olarak onaylanmıştır.

Salzburg Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma sonucu Kırmızı Kantaronun plasebo‘dan %250 oranında daha etkili olduğu olduğunu göstermiştir.

Kırmızı Kantaronla ilgili yapılan deneylerde hastaların uyku sorunlarının, karamsar ruh halinin, korkuların ve de baş ağrısı, bitkinlik, yorgunluk gibi belirtilerinin düzeldiği görülmüştür.

Kırmızı Kantaronun Antidepresan özelliği British Medical Journal‘da yayınlanan klinik incelemelerin değerlendirilmesiyle de tespit edilmiştir.

Kırmızı Kantaronla sentetik bazı antidepresan ilaçların hastalar üzerinde etkilerinin araştırılması sonucunda Kırmızı Kantaronun bu ilaçlarla eşit düzeyde ve bazen daha etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca Kırmızı Kantaronun diğer sentetik ilaçlardan daha güvenli ve daha hafif yan etkileri bulunduğu belirtilmiştir.

Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu, Kırmızı Kantaronun Depresyon ve anksiyetede kullanımına onay vermiştir.

Ülkemizde, Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı‘nda geliştirilen ve Kırmızı Kantaron bitkisinin kullanıldığı tedaviyle, yaşa bağlı makula dejeneresansı (sarı nokta hastalığı) büyük ölçüde durdurulmuştur. Prof. Dr. Güngör Sobacı‘nın geliştirdiği yöntemde, Kırmızı Kantaron bitkisi hastalara ağız veya damar yoluyla verilmiş; ağız yoluyla alanların %64′ünde, damardan tedavi görenlerin ise %87′sinde körlük engellenmiştir.

Bu yöntemde, ilacın verilmesinden 6 saat sonra hastanın gözündeki sarı noktada oluşan damarlar lazerle kurutuluyor. Hasta 3 ayda bir kontrol ediliyor ve bu süre içinde günde üç defa ilacı almaya devam ediyor.

Uyarı: Gebelik Döneminde Her Şifalı Bitkide Olduğu Gibi Kırmızı Kantaron da Doktor Bilgisi Dahilinde Kullanılmalıdır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Gebelikte

Kırmızı

Kantaron

Kullanımı