Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Funda Bitkisi
Funda Bitkisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Funda Bitkisi :

Funda Ağacı, Özellikle Suyundan Şifa Olarak Faydalanmak Ve Bu Günümüzde De Bilimsel Araştırmalar İle Kanıtlandıktan Sonrada Devam Etmektedir. Şifalı Ve Etkili Funda Bitkisinden İnsanoğlu Binlerce Yıldır Çeşitli Kullanım Alanlarında Yaralanmaktadır.

Funda Bitkisi

Funda Bitkisinden İnsanoğlu binlerce yıldır çeşitli kullanım alanlarında yaralanmaktadır. Özellikle Suyundan Şifa olarak Faydalanmak ve bu günümüzdede bilimsel araştırmalar ile kanıtlandıktan sonrada devam etmektedir.
Funda, fundagiller (Ericaceae) familyasından Erica cinsinden 700'den fazla türü barındıran çiçekli bitkilerin ortak adı.
Birçok türü 0.2-1.5 m. boyutları arasında çalı formundadır. Erica arborea ve Erica scoparia türleri ağaç olarak adlandırılır ve 6-7 m. boyutlarındadır.
Her mevsim yeşil yapraklı olan funda, bahçe süslemesinde tercih edilmekte ve kurutulmuş dikensi yaprakları mutfakta kullanılabilmektedir. 600'ü aşkın alt türün anavatanı Güney Afrikadır. Yaklaşık 70 alt tür ise Afrikanın diğer bölgelerinde, Akdeniz havzasında ve Avrupa'da yetişmektedir. Fundalar, birçok kelebek türü için yaşamsal öneme sahiptir. Bu kelebeklerin larvaları sadece funda ile beslenmekte ve büyümektedirler.

Funda Yararları

Funda yapraklarından elde edilen funda suyu aktarlarda hazır olarakta satılmaktadır. Bir ölçek funda suyu koyulan bir çay bardağının üzeri içme suyu doldurularak tüketilen bu faydalı ürünün günde 3 defa içilmesi önerilmektedir.

Funda Suyu Yararları

Funda bitkisi yaralı bir bitki, ama fundandan elde dilen funda suyu da, en az onun kadar etkili. etkilerini ve faydalarını birlikte görelim.

Etki ve Kullanışı: Şişmanlık rahatsızlıklarında kullanılan funda suyu çok etkili bir zayıflatıcıdır. Ayrıca iltihabı, Romatizma ve Ağrı Kesici olarak da kullanılmaktadır. Funda suyu idrar yolları dezenfektanı, idrar söktürücü ve kabızlığı giderici etkilere sahiptir. Altına ıslatan çocuklarda faydalıdır.

Kullanım Şekli: 1 M'ü Funda Suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içiniz.Günde üç çay bardağı içilir üzerindeki ekze-maya benzer yaralarla çıbanları ve kırmızılıkları iyi ettiği söylenilmiştir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Funda

Bitkisi