Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Fesleğenin Sulanması
Fesleğenin Sulanması
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Fesleğenin Sulanması :

Toprağa serpiştirdiğimiz Fesleğen tohumlarının üzerini yaklaşık 1 cm kalınlığında toprakla örtüyoruz ve üzerini elimizle bastırıyoruz. Sonra da, tohumların yer değiştirerek bir arada toplanmaması için püskürtme, diğer adıyla yağmurla yöntemi ile ilk sulamasını yapıyoruz. Yaklaşık bir hafta ya da on gün sonra filizler hayata merhaba diyerek göz kırpıyorlar. Sonra da iki hafta içinde serpilip boy veriyorlar...

Saksıda Yetiştirme
Saksıda yetiştirilmesi adettendir. Yarı gölgede gürbüz yetişir ve daha uzun dayanır. Aşırı güneşte kısa zamanda çiçeklenir ve bozulur. Yeni ekildiği zaman sık sulanırsa kolayca çürüyebilir. Yetişkin olunca bol su ister. Reyhan denilen bu Hint çiçeği, ülkemizde de çok sevilir. Fesleğen, Bizans döneminden beri İstanbul bahçelerinde yaşamıştır. Her yıl Hıristiyanlarca ilkbahar aylarında ayinlerinde kullanılan bir çiçektir. Fesleğen, yapraklarının özel kokusu, bunların saksılarda yetiştirilmesi, pencere ve balkon gibi daima göz önünde bulundurulmasını sağlamıştır. Bahçelerde orta bölmelerin mozaik resimlerinde bodur olan çeşitlerinin kullanıldığı görülür. Fakat İstanbul‘da yalnız saksıda yetiştirilir. Başlıca üç çeşidi vardır. Büyük yapraklısı o kadar makbul değildir.
Küçük veya ince yeşil Fesleğen makbuldür. Yapraklan küçüktür. Bunun bir de yaprakları ve dalları patlıcan renginde olan çeşidi vardır. Fesleğen fidanını sık ve yuvarlak şekilde yetiştirebilmek için, bunun tohumunu Nisan başlarında camekânda ya da sıcak bir yastık üzerine (3) sayılı toprak harcım taşıyan kasalar veya çanaklar içinde ekip, fideler 2-3 yapraklı olunca, aynı toprağı taşıyan saksılara dikmelidir. Fesleğen, suyu çok sever. Haftada 3 - 4 kez sulanır, fazla güneşten hoşlanmaz. Camekân bulunmaz ve yastık da yapılmazsa, tohumları Mayıs‘ta doğrudan doğruya çanaklara ekerek fidan yetiştirilir. Haziran ortalarında çiçeklerini açar. Fesleğenin yükselen yeni bir çeşiti de vardır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Hacer Aydoğduselamlar ben fesleğen yetiştiriyorum bunu nasıl beslemeliyim hangi zamanlarda sulamalıyım bilgi verirmisiniz. en kısa sürede cevabınızı bekliyorum ilginize teşekkürler iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar dilerim.
 • Fesleğen

  Bitkisi

  Faydaları

  Ve

  Tedavi

  Yöntemleri