Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Fesleğen Yaprağı Nasıl Kullanılır
Fesleğen Yaprağı Nasıl Kullanılır
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Fesleğen Yaprağı Nasıl Kullanılır :

Fesleğen (Ocimum basilicum):

Reyhan olarak da bilinen fesleğen, genellikle ılıman iklimlerde yetişen, beYaz veya pembe renkte çiçekler açan ve güzel kokulu yaprakları olan bir bitkidir.

Fesleğenin Faydaları: Enerji verir. İştah açıcıdır. Hazımsızlığı giderir. Öksürüğü ve baş dönmesini keser. Ağız yaralarını tedavi eder. Arı sokmasında zehrin etkisini azaltır. Çayı yapılıp içilirse bağırsak gazlarını giderir. Cildi rahatlatır. Fesleğen ile hazırlanan losyonlarla saç derisine masaj yapılırsa saç köklerini güçlendirir. Fesleğen yağı selülit şikâyetlerini azaltır. Şişkinlik, mide krampı, kolikler ve sindirim problemlerini giderir. Cildi rahatlatır. Fesleğen yağı selülit şikâyetlerini azaltır. Sinirleri teskin edici etkisi sayesinde sinirlilik, depresyon, gerginlik ve uykusuzluk durumlarında yardımcı olur.

Fesleğen Nasıl Kullanılır?

Hem taze, hem de kurutularak kullanılan fesleğen, pişirilerek ya da çiğ yenilen yemeklerde yaygın olarak kullanılır. Kendisi pişirildiğinde tadını çabuk yitirdiği için, genellikle yemeklere son anda katılır. Süs bitkisi olarak da kullanılır. Fesleğen kokusu sivrisinek ve tahtakurusu gibi canlıları uzaklaştırır.sifalibitkileriniz.com Sinek ve böcek ısırıklarının tedavisinde doğrudan ısırılan bölgeye sürülerek kullanılır. Esans yapımında da kullanılır. Baharat olarak çorbalarda ve salatalarda koku ve lezzet vermek için kullanılır. Tamamen yıkanıp temizlenen bitkinin sıkılarak suyu çıkartılır.
Çay: 25-30 gram taze fesleğen yaprağı alınıp üzerine dört bardak kaynar su dökülerek ve 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazırlanan çay, günde iki-üç bardak içilir.

Fesleğen Yaprakları Ve Limon Suyu İle Vitiligo Tedavisi

Vitiligo hastalığını tedavisinde mutfağımıza çokta yabancı olmayan fesleğen ve limon suyunun olumlu etkisi olduğu ortaya çıktı. Anti-viral ve anti-aging özellikleri olan fesleğen ve limon suyu melanin üretimini artırıyor,5-6 ay içinde iyileşme gözlemleniyor. Peki nasıl kullanılmalıdır?

5-6 dal fesleğen yaprağı ve 10 ml kadar fesleğen yağı içine yarım limon suyu sıkılarak karıştırılır. Günde 3-4 kez beyaz alanlara sürülmesi gerekir. Olumlu sonuçlar 5-6 ay içinde gözlemlenir. Vitiligo tedavisinde oldukça etkilidir. Hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Fesleğen

Yaprağı

Nasıl

Kullanılır