Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ester C Vitamini
Ester C Vitamini
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Ester C Vitamini nedir vitaminlerin insan vücudu üzerinde etkileri ve faydaları nelerdir merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz....Ester-C® Kalsiyum Askorbat 645 mg (500 mg Vitamin C'ye eşdeğer) içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Vitamin C skorbütün önlenmesi için esastır. İnsanlarda kollajen oluşması ve doku onarımı için ekzojen Vitamin C alımına gerek vardır. Askorbat vücutta geri dönüşümlü olarak dehidro askorbik aside okside olur.Her ikisi de Vitamin C'nin aktif formudur ve biyokimyasal oksidasyon redüksiyon olaylarında önemli rol oynarlar. Ester-C'de mevcut olan Vitamin C metaboliti, threonik asidin Vitamin C'nin hücresel alınımını artırdığı, hücre kültüründe ve klinik çalışmalarda gösterilmiştir.

Biyokimyasal olarak vücutta Vitamin C birçok önemli hidroksilasyon reaksiyonlarında indirgen bir ajan görevi görür. Bu vitamin kollajenin çapraz bağlanma ve sentezinde, adrenal hormonların ve vazoaktif aminlerin sentezinde; mikrozomal ilaç metabolizmasında; folat metabolizmasında; lökosit aktivitesi ve enfeksiyona dirençte ve yara iyileşmesinde rol alır.Pik serum konsantrasyonuna, oral alımı takiben 2-3 saat içinde ulaşılır. İdrarla, sütle atılır. Hemodiyaliz ve peritoneal dializ vitamin'in anlamlı miktarlarını uzaklaştırır. Bu nedenle dializ yapılan hastalara Vitamin C suplemantasyonu tavsiye edilir.

ENDİKASYONLARI
Vücudun günlük C vitamini ihtiyacını karşılamak amacıyla beslenmeye destek olarak kullanılır.

KONTRENDİKASYONLARI
Ester-Vit Tablet kalsiyum iyonu içerdiğinden, hiperkalsemi durumlarında, yani paratiroid hormonlarının verilmesi ve Vitamin D'nin aşırı dozda alınması veya kalsiyum metabolizmasının bozukluklarında kontrendikedir.Vitamin C alerjisi olduğu bilinen kişilerde kontrendikedir.

UYARILAR / ÖNLEMLER

Vitamin C medikal olarak teşhis konulmuş hiperoksalurili kişilere dikkatle verilmelidir. Yüksek dozda uzun süre alan kişilerde tolerans gelişebilir ve alımı normale indirildiğinde C vitamini eksikliği semptomları gelişebilir.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER
Yüksek dozlarda diyare ve diğer gastrointestinal bozukluklara yol açabilmekte ayrıca hiperoksalüri ve renal kalsiyum oksalat taşları oluşabilmektedir.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ
- Askorbik asit ile bazik ilaçların (örneğin; amfetamin), trisiklik antidepresanların birlikte kullanılması terapötik etkiyi azaltır. Alüminyum'lu anti asitlerle kullanılmasında alüminyum absorpsiyonu artırır, bu nedenle tavsiye edilmez.

- Östrojenlerle birlikte kullanımı ile "östrojen" etkisi artabilir.

- Oral Vitamin C ile B12'nin birlikte alınması Vitamin B12'nin inaktivasyonu ile sonuçlanır.

- Levodopa ile birlikte kullanıldığında Levodopanın oluşturduğu kusmayı azalttığı bildirilmiştir.

- Askorbik asit etanolün vücuttan atılışını artırır.

- Diabetlilerde bir hafta günde 500 mg Vitamin C verildiğinde, kontrol altındaki bazı diabetlilerin kontrolden çıktığı görülmüştür.

- Vitamin C demir absorpsiyonunu artırdığından, yüksek dozda demir yüklenmesine neden olabilir.

- Hemodiyaliz hastalarında plazma oksalik asit düzeylerinde artmaya neden olabilir.

- Varfarin ile hipoprotrombinemik etkiyi azaltarak etkileşir.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZ
Uygulama yolu oral olup bir miktar su ile çiğnenmeden yutulur.Ester-C Kalsiyum Askorbat'ın tavsiye edilen ortalama optimum dozu günde 625-1875 mg yani (1-3 tablettir).

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ
Ester-C Kalsiyum Askorbat suda çözünen bir Vitamin olup doz aşımı ve tedavisi söz konusu değildir.

SAKLAMA KOŞULLARI
25°C'nin altında, oda sıcaklığında, kuru bir yerde saklayınız.Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ MUHTEVASI
30 ve 50 tabletlik ambalajlarda.Doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

RUHSAT TARİH VE NUMARASI

06.11.1997 - 184/93

RUHSAT SAHİBİ VE İMAL YERİ
BİLİM İLAÇ SAN. VE TİC A.Ş. 80670 Maslak-İSTANBUL Reçetesiz satılır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Cemil Koçukbende c vitamini eksikliği oldugu söylendi . acaba bu hangi hastalıklara sebep olur ? c vitamini ihtiyacını hangi besinlerle giderebilirim? bu konu hakkında bilgilendirseniz çok sevinirim . En kısa sürede cevabınızı bekliyorum . İyi çalışmalar . Teşekkür ederim .
  • Ester

    C

    Vitamini