Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Enginar Hapı Zararları

Enginar Hapı Zararları Hakkında Bilgiler Aşağıdaki Makalemizde Detaylı Şekilde Yer Almaktadır...

ENGİNAR

Enginar, Artischocke, Cynara scolymus L., Syn: Cynara cardunculus, Ssp.scolymus K.HAY, Cynara cardunculus var., Sativa MORIS.

Tarım Enginarı

Familyası:
Bileşikgillerden, Korbblütengewâchse, Asteraceae

Drugları: Enginar yaprakları; Cynarae radix

Enginar yaprakları çay, natürel ilaç yapımında kullanılır.

Giriş: Enginar bileşikgillerin alt grubu Cynargillerden (Enginargiller) olup bu grubta 10 tür mevcuttur. Fakat en yaygın olarak Tarım enginarı; Cynara scolymus türü kullanılır.

Bu nedenle sadece bunu inceleyeceğiz ve bunun da iki alt türü vardır. Kültür bitkisi olarak yetiştirilen enginarın yemeklik Enginar ve şifalı Enginar diye anılırlar.

Bunları birbirinden ayırmak pek mümkün değildir ve arasındaki tek fark yemeklik enginarın yaprakları şifalı enginara göre hafif oval iken şifalı enginarın yaprakları sivridir. Bundan başkada farkları yoktur ve hemen hemen aynı maksatla kullanılırlar. Vatanının Habeşistan olduğu tahmin edilen bitki önce eski Mısırlılar sonra bütün Araplar arasında yayılmıştır.

Bitki Osmanlılar vasıtasıyla Doğu Avrupa ve Endülüsler vasıtasıyla da Batı Avrupa’ya yayılmıştır. Eskiden sindirim rahatsızlıklarından iştahsızlık ve safra yet*mezliğine karşı kullanılan bitki günümüzde yapılan modern araştır*malarla çok önemli ve yeni rahatsızlıklardan; lipid, trigliserit, kolesterole karşı etkili olduğu tespit edilmiştir.

Botanik: Bitki yetiştiği ülkeye göre iki veya çok yıllık olabilen 50-100cm boyunda dikine yükselen ve çatallaşan dikenli bir bitkidir. Gövde kalın, etli yüzeyi grimsi renkte tüylü ve yuvarlaktır.

Alt yaprakları 40-80cm uzunluğunda 10-40cm eninde kama şeklinde düz veya dişli üst yüzeyi mavimsi yeşil, yumuşak, alt yüzeyi tüylü grimsi yeşil renkli, dikenli veya dikensiz olabilir. Yukarıdaki yaprakların kenarları düz veya hafif dişli ve orta ve de alttaki yapraklara göre oldukça küçüktür.

Çiçekleri genellikle dal veya gövdede tek, nadiren yanında bir yan başta olabilir. Kupa yaprakları çiçeğin etrafında kiremit gibi üst üste dizilmiş olup üçgen şeklinde uca doğru sivrice, başlar gonca iken grimsi yeşil renkli ve çiçek açınca yeşilimi leylaki renkte olabilir. Taç yaprakları oldukça sık olup morumsu, pembe morumsu, vişneçürüğü veya leylaki renk tonlarında olabilir ve takriben 3-4cm uzunluğundadır.

Yetiştirilmesi: Türkiye’nin Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz bölgesinde yetişmesi fazla bir problem yaratmaz, fakat İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde ise kışın bikinin üzerinin çalı çırpı, çam veya ladin yaprakları ile örtülmesi gerekir. Mart ayında saksı, kasa, çalılık veya seralığa ekilen Enginar tohumları Nisan’da 10-30cm büyüklüğündeki fidelere dönüşür ve bu fideler bahçe ve tarlalara ekilir. Toprağına kum karıştırılması halinde daha gür yetişir.

Hasat zamanı: Enginar yaprakları çiçek açmadan hemen önce veya çi*çekleri solup meyveleri (tohumları) olgunlaştığında toplanırsa daha etkili drug elde edilirse de diğer zamanlarda da toplanıp işlenebilir. Şayet en*ginar tentürü veya sirkesi yapılacak ise o zaman taze olarak işlenir.

Birleşiminde: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.

Tesir şekli: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.

Kullanılması:


a) Araştırmalara göre Enginar ekstresinden elde edilen hap, draje ve kapsüller başta kandaki lipit, trigliserit ve kolesterolü düşürür. Safra artırıcıdır ve safra yollarını harekete geçirir ve buna baplı olarak yağ hazımsızlığı nedeni ile ortaya çıkan arterioskleroz (damar sertliği) şişkinlik, tıkanma, bulantı, kusma, kokuşma, ishal, Kabızlık ve karın ağrısına karşı kullanılır.

b) Komisyon E’nin yayınladığı Monografi bildirisine göre Enginar yaprakları başta; hazım rahatsızlıklarına karşı kullanılır.

c) Halk arasında; eskiden safra artırıcı ve hazmettirici olarak kullanılmıştır.

Açıklama: Enginar ekstresi bir yandan kandaki yağları (lipit, Kolesterol ve trigliserit) düşürürken diğer taraftan safrayı artırmak ve safra yollarını harekete geçirmektedir.

Karaciğer hücrelerini yeniler, kandaki ve dokulardaki zararlı serbest radikalleri zararsız hale getirir. Bu özellikleri ile yağlı besinlerin hazmedilmesini sağlamaktadır.

Şayet kandaki yağlar zamanında normal düzeye indirilmez ise başta; sindirim rahatsızlıkları, damar sertliği, kalp enfarktüsü, beyin kanaması, kulak çınlaması gibi çok çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkar. Enginar ekstresini bu denli etkili yapan bileşimindeki Hidroksisinamikasit (Cynonin), Sesquiterpenlakton türevleri (Cynaropikrin) ve Flavonitlerin (Cynarosid) birbirini tamamlayıcı ve destekleyici özellikte olmalarıdır. Şayet bileşimindeki maddelerden her*hangi bir madde alınır ve ondan sentetik yollarla kimyasal bir ilaç elde edilir ise aynı etkiyi hiçbir zaman göstermez.

Çayı: Enginar yaprağından iki Kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 400-500ml kaynar su ilave edilir ve 5-10dk kaynatılır ve de 5-10dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

Çay Harmanları;

Homeopati’de: Enginar yapraklarından 20gr ince kıyılarak bir şişeye konur ve üzerine 80ml %70’lik Alkol ilave edilir ve de iki günde bir çalkalanır. Bu nesne güneş ışınlarından uzakta 4-hafta muhafaza edilir. Sonra süzülerek Homeopati’de <> ismi ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-5defa 10-15damla 4-6hafta süreyle alınır.

Ekstresi: Enginar yaprakları %70’lik Etanol ile ekstraksiyonu yapılır ve aynı tentürü gibi kullanılır.

Sirkesi: Enginar yapraklarından 50gr ince kıyılarak bir şişeye konur ve üzerine 200ml üzüm veya elma sirkesi doldurulur ve iki günde bir çalkalanır. Bu nesne 4-6hafta sonra süzülerek Enginar sirkesi elde edilir. Bu sirkeden günde 3 defa yemekten önce 1 Kahve kaşığı yarım bardak suyla alınır ve buna 4-6hafta devam edilir.

Yan tesirleri: Bilinen bir yan tesiri yoktur. Ben aylarca enginarı denedim. Hem hapını hemde çayını ayalaca kolesterol, lipid ve trigliseride karşı dendim, fakat söylendiği gibi bir etki görmedim.

Doktorları amaliyat edemeyiz ilaç la tedavi gerek dediler. İlaçlar fayda etmeyince tadı acıdır diye kulanmak istemeyen ailem mecburiyetten kulandı ve tadı hiçte sanıldığı gibi kötü değilmiş dedi ve 4 hafta sonra iyileşti.

Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.

Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, Kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.

Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse Cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.

Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beYaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.

Ne kadar beYaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, fakat karpuz da tatlıdır ve bu da mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içer.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Enginar Enginar
 Enginar Enginar Ağacı
 Enginar Anlamı Enginar Bebek
 Enginar Bebek Enginar Bebeklerde Kullanımı
 Enginar Bebeklere Faydası Enginar Bitkisi
 Enginar Bitkisi Enginar Bitkisinin Faydaları
 Enginar Çayı Enginar Çayı Faydaları
 Enginar Çayı Nasıl Yapılır Enginar Çayı Zararları
 Enginar Çayı Zayıflatırmı Enginar Çayının Zararları
 Enginar Çeşitleri Enginar Çiçeği
 Enginar Çorbası Enginar Doktorlarca
 Enginar Dolması Enginar Ekstraktı
 Enginar Ekstresi Enginar Ekstresi Nedir
 Enginar Ender Saraç Enginar Etkileri
 Enginar Faydaları Enginar Faydaları
 Enginar Faydaları İbrahim Saraçoğlu Enginar Faydaları Maranki
 Enginar Faydaları Nelerdir Enginar Faydaları Ömer Coşkun
 Enginar Faydaları Ve Nasıl Kullanılır Enginar Faydaları Ve Yararları
 Enginar Faydaları Ve Zararları Enginar Fidanı
 Enginar Fidesi Enginar Fiyatı
 Enginar Fiyatları Enginar Gebe
 Enginar Gebelikte Enginar Gebelikte Kullanımı
 Enginar Hakkında Bilgi Enginar Hamilelere
 Enginar Hamilelikte Enginar Hamilelikte İçilirmi
 Enginar Hamilelikte Kullanılırmı Enginar Hamilelikte Kullanımı
 Enginar Hangi Hastalıklara İyi Gelir Enginar Hapı
 Enginar Hapı Enginar Hapı Faydaları
 Enginar Hapı Kullanımı Enginar Hapı Zararları
 Enginar Hapının Faydaları Enginar Hapının Zararları
 Enginar Hapları Enginar Hastalık
 Enginar Hazırlanışı Enginar Hazırlanışı
 Enginar Hazırlanışı İbrahim Saraçoğlu Enginar İçerikli Ürünler
 Enginar İlacı Enginar İle İlgili Bilgiler
 Enginar İle Zayıflama Enginar İle Zayıflayanların Yorumları
 Enginar Jeli Enginar Kalbi
 Enginar Kapsül Enginar Kapsülü
 Enginar Karışımlı Bitkisel Çayı Enginar Kullanıcı Yorumları
 Enginar Kullanım Enginar Kullanım Şekli
 Enginar Kullanımı Enginar Kürü
 Enginar Kürü Nasıl Enginar Kürü Nasıl Yapılır
 Enginar Kürü Nedir Enginar Kürünün Faydaları
 Enginar Macun Enginar Macunu
 Enginar Macunu Faydaları Enginar Mevsimi
 Enginar Meyvesi Enginar Nasıl Ayıklanır
 Enginar Nasıl Demlenir Enginar Nasıl Hazırlanır
 Enginar Nasıl İçilir Enginar Nasıl Kaynatılır
 Enginar Nasıl Kullanılır Enginar Nasıl Kullanılır
 Enginar Nasıl Tüketilir Enginar Nasıl Yapılır
 Enginar Nasıl Zayıflatıyor Enginar Ne Demek
 Enginar Ne İşe Yarar Enginar Ne Şekilde İçilir
 Enginar Nedir Enginar Nelere İyi Gelir
 Enginar Nerede Bulunur Enginar Nerede Yetişir
 Enginar Nerelerde Kullanılır Enginar Neye İyi Gelir
 Enginar Neye Yarar Enginar Otu
 Enginar Otu Çayı Enginar Otu Faydaları
 Enginar Otu Kullanımı Enginar Otu Ne İşe Yarar
 Enginar Otu Zararları Enginar Otu Zayıflatırmı
 Enginar Otunun Faydaları Enginar Otunun Zararları
 Enginar Özellikleri Enginar Saça Faydaları
 Enginar Saça Faydası Enginar Salatası
 Enginar Şifa Enginar Suyu
 Enginar Suyu Enginar Suyunu Kesinlikle Atmayın. İçinde Değerli ...
 Enginar Suyunun Faydaları Enginar Tablet
 Enginar Tableti Enginar Tableti Faydaları
 Enginar Tableti Faydası Enginar Tableti Kullananlar
 Enginar Tableti Kullanımı Enginar Tableti Nasıl Kullanılır
 Enginar Tableti Ne İşe Yarar Enginar Tableti Yorumları
 Enginar Tabletinin Faydaları Enginar Tabletinin Faydaları
 Enginar Tavsiye Enginar Tıbben
 Enginar Tıbbi Enginar Tıbbi Açıdan
 Enginar Tıbbi Faydaları Enginar Üretimi
 Enginar Ve Faydaları Enginar Ve Suyu
 Enginar Ve Tıbbi Yararları Enginar Yağı
 Enginar Yağı Faydaları Enginar Yağı Faydaları Ve Kullanımı
 Enginar Yağı Kullanımı Enginar Yağı Nasıl Kullanılır
 Enginar Yağı Nasıl Yapılır Enginar Yağı Ne İşe Yarar
 Enginar Yağı Zayıflatırmı Enginar Yağının Cilde Faydaları
 Enginar Yağının Faydaları Enginar Yağının Faydaları Ve Kullanımı
 Enginar Yağının Saça Faydaları Enginar Yan Etkileri
 Enginar Yanetkileri Enginar Yaprağı
 Enginar Yaprağı Faydaları Enginar Yaprağı Kullananlar
 Enginar Yaprağı Kullanıldığı Yerler Enginar Yaprağının Faydaları
 Enginar Yetiştiriciliği Enginar Yorumlar
 Enginar Zararları Enginar Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır
 Enginar Zayıflatırmı Enginar Zayıflayanların Yorumları
 Enginarın Bebeklere Faydası Enginarın Cilde Faydaları
 Enginarın Faydaları Enginarın Faydaları Ve Zararları
 Enginarın Karaciğere Faydaları Enginarın Özellikleri
 Enginarın Yararları Enginarın Zararları
 Enginarın Zararları İç Baklalı Enginar
 Portakallı Enginar Zeytinyağlı Enginar Tarifi

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.