Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Enginar Faydaları Ve Zararları
Enginar Faydaları Ve Zararları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Enginar Faydaları Ve Zararları :

Karaciğer ve böbrek yetmezliğinde faydalıdır. Sarılık ve hepatit hastalıklarında, aşırı şişmanlıklarda, kurdeşende, Romatizma ve egzamada, kan dolaşımını düzenlemede faydalıdır. Kolesterolün sebep olduğu damar sertliğinde, kalp sancıları, enfarktüs, beyin kanamaları gibi rahatsızlıkları önleyicidir. Kalbin en iyi dostudur. Kan temizleyici, vücuttaki zehirli maddeleri atmada, vücuda dinçlik vermede, kalp adalelerinin kuvvetlenmesinde, üre ve kolesterolü düşürerek kalbin rahat çalışmasını sağlar. Mideyi dezenfekte ederek rahat çalışmasını sağlar. Toksinlerin atılmasında yardımcı olur.

Enginar bilinen yararlarından dolayı 15. yüzyıldan bu yana Avrupa başta olmak üzere saraylarda ve zengin sofralarında değişik şekillerde yemekleri yapılarak tüketilen temelde pahalı bir gıdadır. Enginar üzerinde yapılan araştırmalar onun normal bir gıda olması özelliğinin yanı sıra, içindeki vitamin ve mineral yoğunluğu ve zehir atıcı özelliği ile bazı hastalıkların tedavisine yardımcı olarak değerlendirilebilecek fonksiyonel bir gıda olduğunu göstermiştir. Enginar yapraklarının dünyanın pek çok yerinde ve ülkemizde doktor tedavisine yardımcı fonksiyonel bir gıda desteği olarak halk arasında ve modern tıpta aşağıda belirtilen rahatsızlıklarda kullanılması tavsiye edilmektedir.- Vücuttaki zehiri atma etkisi nedeniyle romatizma ve gut hastalıklarında,

- Eklem yanmalarını azaltıcı olarak,
- İştah açıcı olarak,
- Kalp hastalıklarında sakinleştirici ve kan basıncını azaltıcı, tansiyonu düşürücü olarak,
- Mide ve bağırsak hastalıklarında ishal ve dizanteriye karşı,
- Safra kesesi, karaciğer hastalıkları ve sarılıkta,
- İdrar söktürücü ve safrayı artırıcı etkisinden dolayı karaciğerin görevlerini kolaylaştırıcı olarak,
- Beyin yorgunluğunda ve kanı temizleyici olarak,
- Şeker hastalıklarında,
- Enginar kolestrol içermediği gibi içindeki cinarin maddesi kolestrol ve amonyağı düşürücü etkiye sahiptir. Enginarın Afrodizyak etkilerinin olduğuna dair ayrıca literatürde bilgiler mevcuttur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Aslı Katipkaraciğerimde yağlanma var. enginar karaciğer dostu diye biliyorum . özell,kle şikayetlerim yorgun uyanmak ve çok uyumak . enginarı nasıl tüketelim elinzde hazır formlar varsa denemek isteriz. tedavi nekadar devam eder . yardımlarınız için teşekkürler
  • Fatma Kayaben bu şekilde tüketiyum.enginarı dörde bölüp tasındaki tüyleri temizleyip 3 litre suya atıyum. kaynamaya başlayınca 10 dk kaynatıp söndürdükten sonra hersabah 1 çay bardağı içiyum sonuç harika.
  • Enginar

    Faydaları

    Ve

    Zararları