Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ekinezya Ne İşe Yarar
Ekinezya Ne İşe Yarar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Ekinezya Ne İşe Yarar : Ekinezya otu özellikle savunma sistemini kuvvetlendirir. Uzmanlarin arastirmasi, ekinezyanin vücudu soguk alginligina karsi korumada etkili oldugunu ispatliyor. Ekinezya otu C vitaminiyle birlikte kullanildiginda soguk alginligina yakalanma riskini yüzde 86 oraninda düsürdügünü gösteriyor…

EKINEZYA OTU NUN FAYDALARI NELERDIR?

Özellikle enfeksiyon Grip soguk alginligi gibi rahatsizliklarda kullanimiyla taninmaktadir. Bagisiklik sistemi yeterince güçlü olmayanlar için ekinezya otu önemli bir dogal destektir.

Grip ve soguk alginligini önleyici etkisi nedeniyle hastalik öncesinde kullanilabilecegi gibi hastaligin ilk belirtilerinin ortaya çikmasi durumunda da kullanilabilir. Öksürük ve bas agrisi gibi durumlari hafiflettigi de görülmüstür. Yapilan arastirmalarda ekinezyanin akyuvar sayisinda artisa neden oldugu tespit edilmistir. Kemoterapiden sonra vücut direncini yükseltmek için kullanilmaktadir. Patojenik organizmalarla saglikli dokular arasindaki dogal savunma hattini yikan bir enzimin olusumunu önleyici etkisi oldugu görülmüstür.

Ekinezya bitkisi antiviral ve antibakteriyel etkilere sahiptir. Egzama Sedef sivilce gibi deri rahatsizliklarinda faydalidir. Yaralarin iyilesme sürecini azaltir. Alerjik reaksiyonlarin meydana gelmesini engelleyici özelligi de tespit edilmistir. 2-3 hafta kullanip ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Bazi kaynaklarda da en fazla 8 hafta kullanilmasi öneriliyor. Hiç ara verilmeden sürekli kullanimi tavsiye edilmiyor. En iyisi günde 1 ila 3 kapsül almak.

Almanyada yapılan araştırmalarda Echinaceae purpurea‘nın yapraklarından elde edilen ürünlerin kullanımı tavsiye edilmiştir (Echinaceae purpurea herba). Diğer türleri tedavi için önerilmemiştir. Alman sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan çalışmada soğuk algınlığı, solunum yolları ve idrar yolları enfeksiyonları gibi rahatsızlıklarda ekinezya bitkisi önerilmiştir.

Önerilen kullanım şekli : 2-3 hafta kullanıp ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Bazı kaynaklarda da en fazla 8 hafta kullanılması önerilmektedir. Hiç ara verilmeden sürekli kullanımı tavsiye edilmemektedir. Günde 1 ila 3 kapsül alınır. Yine ekinezya çayı da 15 gün kullanıldıktan sonra ara verilmesi gerektiği belirtilmektedir.
Oto-immün hastalığı olanlar kullanmamalıdır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Celal Akçamerhabalar benim akciğer kanseri bir arkadaşım var kemoterapiden sora çok halsiz ve yorgun ekinezya kullanabilir mi ? Bu konuda bilgilendirir misiniz ? En kısa sürede cevabınızı bekliyorum . Teşekkür ederim , İyi çalışmalar .
  • Ekinezya

    Ne

    İşe

    Yarar