Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Domates Suyunun Faydaları
Domates Suyunun Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Domates Suyunun Faydaları :

Domates suyu kullanımı hakkında bilinmesi gereken bitkisel tedavi yöntemleri makalemizde bulunmaktadır. Makalemize göz atmak için tıklayınız.

Domates Suyu ve Domates Suyunun Faydaları.

Bilim adamları domates ve domates suyu tüketiminin insan sağlığı açısından önemli etkilere yol açtığını belirtmektedirler.

• Domatese kırmızı rengini veren likopen değişik kanser risklerini önleyici ve vücud direncini artırıcı özelliktedir.

• Domates, karotenoidlerden özellikle de likopen bakımından oldukça zengin. Amerikan Journal of Nutritional Science dergisinde çıkan araştırma sonuçlarına göre, likopen, Prostat kanseri olasılığını ciddi oranda azaltmaktadır. Haftada 2-4 porsiyon taze domates tüketen erkeklerin prostat kanseri olasılığının, hiç tüketmeyenlere nazaran %26 kadar azaldığı tespiti yapılmıştır.

• Likopen, Antioksidan etkisi sebebiyle, koroner kalp hastalıkları ve kanser çeşitlerine karşı olumlu etki göstermektedir.

• Kandaki (serum) yüksek likopen oranı ve pişmiş domates tüketimi prostat kanser olasılığını azaltmaktadır. Likopendeki antioksidan öğeler, hücre içinde hasara yol açan tekli oksijenin oluşmasını önleyerek veya meydana geldikten sonra bağlayarak etkinlik gösteriyor ve organizma içinde karsinojen oluşumunu baskılıyor.

• Yapılan araştırmalara göre domates ve domates suyu kanı daha akışkan yaparak damar tıkanıklığı ve daralmasını önlemektedir. Vücutta bir yara meydana geldiğinde kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kan kaybını önleyen kan pıhtısı hücreleri çok yoğun olduğu takdirde damar tıkanıklığı ve daralmasına yol açabiliyor.

• Pıhtılaşmayı sağlayan madde çok yoğun olduğunda bu durum damardaki kan akışını zayıflatır ve zamanla damar tıkanıklığına sebebiyet verir. Domatesle ilgili yapılan çalışmalar domatesteki bir maddenin pıhtı hücrelerinin yol açtığı kan yoğunluğunu azalttığını ve kanı daha akışkan hale getirdiğini göstermektedir. Bu etkiyi sağlayanın domates çekirdeğinin çevresindeki sarı sıvı olduğu belirtiliyor.

• Domates ve domates ürünlerindeki likopenin kalsiyum ve D vitamini ile oluşan kemik güçlenmesini daha fazla artırıcı ve kemik yıkımını yavaşlatıp Geciktirici etkide olduğu belirtilmektedir.

• Newcastle Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre domatesteki likopen akciğerdeki iltihaplanmayı onarabilmekte ve astım olasılığını azaltabilmektedir.

• Böbrekleri çalıştırarak vücutta biriken üre asidi ve ürat tuzlarını eriterek idrarla dışarı atılmasını sağlaması domatesin yararları arasındadır.

• University of Reading tarafından yapılan bir araştırmada likopenin iştah hormonlarını azalttığı, tokluk hissi verdiği ve bu yüzden domates bakımından zengin bir diyetin zayıflamada yardımcı olabileceği tespiti yapılmıştır.

Domates Besin Değerleri - 100 gr


Vitamin A: 1000 İ.Ü.

Vitamin B: Tiamin 0,06 mg.;

C vitamini: 23 mg.

Vitamin K: miktar belirsiz

Kalsiyum: 11 mg.

Demir: 0,6 mg.

Fosfor: 27 mg.

Potasyum: 360 mg.

Protein: 1,0 gr.

Kalori: 20

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Semih Yaprakselam ben semih ailem hep domatesin faydalı suyunun faydalı olduğunu söylüyor ve bende kansızlık bende domates yemem yani hiç sevmem domatesin verdiği faydaları başka hangi meyve sebze verir teşekkür ederim.
 • Domates

  Suyunun

  Faydaları

  Hakkında

  Bilinmesi

  Gerekenler