Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Defnenin Faydaları
Defnenin Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Defnenin Faydaları :

Defne, Hataylıların çok yakından tanıdığı bir bitki. Dişi ve erkek olmak üzere ikiye ayrılıyor. Erkeği meyve vermiyor. Bu yüzden yaprakları bitkisel tedavilerde ve yemeklerde hoş koku vermesi amacıyla kullanılıyor.

Dişisinden toplanan meyveler ise mikrop kırıcı antiseptik özelliğinden dolayı temizlik ve kozmetik sektöründe tercih ediliyor. Zaten bölge halkının büyük bir çoğunluğu ise geçimini, defne tohumundan elde ettikleri yağdan kazanıyor.

'Benim adım defne. Kiraz, mandalina gibi bir ağacım. Onların meyveleri yenir. Lakin ben yenilmem, içilmem. Tanıyanlar, bilir. Yaprağım da tanelerim de bir hayli mucizelidir. Nasıl olduğunu artık hemşehrilerime sorarsınız. Tarih boyunca hakkımda binlerce efsane dolanmıştır dilden dile. Yok, Apollon'un sevdiği kızmışım da, yok o Daphne adındaki o kızın gözyaşıymışım da, da da... Siz, hiçbirine inanmayın. Hepimiz, Adem ve Havva gibi yaratılmışız. Neyse... Çok da uzatmayalım bu faslı. Kendimi anlatmaya devam edeyim... Daha çok ormanlarda, dağlık tepelik yerlerde görebilirsiniz beni. İnsanoğlu gibi hem kadın hem erkek olmak üzere iki cinsiyet var bizde de. Erkekler meyve vermezler. Bu yüzden onun yaprakları pek kıymetlidir. Dişilerse meyve verir. Ağustos-ocak arası meyvelerimin toplanması lazım. Bu arada, kimseye minnet etmeden büyürüm, kemale ererim.

Ufak tefekliğimse malum. Yalnız, dallarım etrafı kuşatır. Tohumlarım da bir kuşun gagasında toprağa düşer ve kök salar. Bu arada, koklasana yapraklarımı! Değme parfümlere Taş çıkartırım. Müthiş bir kokum var. Biraz da nelerden hoşlandığımı söyleyim; yazları sıcak, kışları ılıman olmayan memleketlere katlanamam. Sakın ha bir delilik yapıp, balkonunuzda bahçenizde yetiştirmek için tohumumu gurbet ellere götürmeyin. Bizi steplerde yetiştirmeye kalkanlar bile var! Olacak iş değil... Yeri gelmişken söyleyim. Hataylıyım, Hatay'dan başka yerde de yaşayamıyorum. Darılmayın, gönül koymayın bu yüzden. Ee, nasıl insanoğlu ata toprağına hasret duyuyorsa biz de öyleyiz. Gurbette bir süre sonra tükenir, yok olur, neslimiz bozulur gideriz."

Defne yağının vatanı Şenköy

Hatay yolculuğumuz esnasında tanıştığımız defne ağacı, böyle anlattı kendini bize. Defne tohumlarının ne işe yaradığı, nelere fayda verdiği konusunda ise sözü, ekmeğini bu işten çıkaran köylülere verdi. Biz de soluğu onların yanında aldık. Eğilmez ailesinin bulunduğu defne ağacının gölgesine ulaştık. Çoluk, çocuk herkes var. Bir yandan bize yaptıkları işi anlatıyorlar, bir yandan nefes alamadan çalışıyorlar. Galip Eğilmez sözü alıyor: "Ağustostan ocak ayına kadar aralıksız çalışıyoruz. Günlük 500 kilo defne tohumu kaldırıyoruz. Topladığımız bu tohumları ise günlük kaynatıp yağını çıkarıyoruz.'' Bütün bu işlemlerse ilkel yöntemlerle yapılıyor. Bu yüzden, 100 kilo defne tohumundan ancak 15 kilo yağ çıkarabiliyorlarmış. Galip Bey'e, defne yağının ne kadara sattıklarını soruyoruz. Aldığımız cevap bizi de şaşırtıyor. Defne yağı zeytinyağının tam dört katı oluyor, yani 20 liraya. Sonraki durağımız çocuklarıyla defne çırpan Fatma Uğur'un tarlası. O da, topladığı defne tohumlarından yıllık 400 kilo yağ elde ediyor ve bunu temizlik sektöründe kullanılması için fabrikalara satıyor. Durum, diğer ailelerde de farklı değil.

Hatay'da defne ağacı olmayan neredeyse yok. Fakat, pazar payıen yüksek yer Şenköy beldesi. Sabun, şampuan yapımı için yıllık 30 ton defne yağı elde ediyorlar. Defne yağı ağırlıklı sabunların tanesi 5 liradan satılıyor. Yağ oranı azaldıkça da fiyat düşüyor.

Defne sabununun nasıl yapıldığını ve nelere iyi geldiğini ise yine onlardan öğreniyoruz. Defnenin yağı, oldukça mucizeli. Ama onu kıymetli yapan, antiseptik olması. Çünkü antiseptiğin mikropları öldürücü, deri hastalıklarını önleyici bir özelliği var. Bu yüzden, kozmetik ve temizlik sektöründe kullanılıyor. Bunun yanında, çocuklarda pişiği engelliyor, kepeklenme ve saç dökülmesinin önüne geçiyor. Ergenlik sivilcelerine, siyah noktalara karşı da tedavi edici bir yönü var.

Defne sabunu nasıl yapılıyor?

Defne sabunu; zeytinyağı, defne yağı ve Sabun tuzunun karışımıyla odun ateşinde kaynatılarak elde edilir. Hiçbir katkı maddesi bulunmaz içinde. Defne yağı oranının zeytinyağına oranla daha çok olması gerekir. Bu kaynama süreci ertesi gün de devam eder ve karışıma sabuncu sodası ilave edilir... Sonra sabunlar sabun tahtalarına dökülür ve soğumaya bırakılır. Ardından bir bıçak yardımıyla kare kare kesilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Defnenin

Faydaları

Hakkında

Bilgiler.