Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
D3 Vitamini Eksikliği
D3 Vitamini Eksikliği
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

D3 Vitamini Eksikliği: Ülkemiz güneşten zengin bir coğrafyaya sahip olmasına rağmen D vitamini yetersizliği gebe kadınları, bebekleri ve adolesan çağdaki çocukları etkileyen önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Son yıllarda kemik sağlığı ve D vitamini destek programlarının önemi yeniden gündeme gelmiş ve birçok ülkede bütün bebeklere günde 400 IU D vitamini sağlanması önemli bir sağlık hizmeti önceliği olarak kabul edilmiştir.Yenidoğan döneminden itibaren D vitamini desteği önem kazanmaktadır. Bu durum, özellikle riskli bölgelerde yaşayan bebeklerde verilmesi gereken D vitamini dozu ve başlanma zamanını da önemli kılmaktadır. Ülkemizdeki veriler, D vitamini yetersizliği ve nütrisyonel riketsin güncel bir sorun olduğunu, anneler ve birinci basamakta çalışan sağlık personeli başta olmak üzere toplum eğitimine önem verilmesi gerektiğini göstermektedir.

Ülkemizin kırsal kesimleri ve Doğu-Güneydoğu Anadolu bölgelerinde D vitamini yetersizliği önemli bir sorunken, büyük şehirlerde yaşayan bebek ve çocuklarda da D vitamininin gereksiz kullanımı yeni bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır . Çocuk kliniklerine ağır D vitamini hipervitaminozu ile yatan hastaların yanı sıra sağlam çocuk polikliniklerine çok sayıda hiperkalsiüri ve ürolitiazisli hasta başvurduğunu ve hemen hepsinde bebeklik döneminde önerilenden daha fazla D vitamini verildiği bildirilmektedir…

Bebeklerin D vitamini kaynağı olan anne sütünün 1 litresinde 12-60 IU D vitamini bulunmakta ve bu miktar bebeklerin günlük 400 IU olan gereksiniminı karşılamamaktadır Benzer şekilde besinlerde D vitamini yetersizdir. . D vitamini ile güçlendirilmiş sütlerin bir litresinde 400 IU D vitamini bulunmaktadır. Bu durumda bebeklik döneminden itibaren güneş ışınları yoluyla D Vitamin sentezi veya dışarıdan D vitamini desteği en önemli D vitamini kaynağı olmaktadır.

Bebeklerin ne kadar süre güneş görmeleri gerektiği annelerinin D vitamini düzeyine göre değişmektedir Buna göre düşük serum D vitamin düzeyine sahip annelerin bebekleri üzerlerinde yalnızca bez varken haftada 10-30 dakika, baş açık, gövdeleri giyinik iken haftada 30 dakika-2 saat arasında güneş ışığı almaktadır. Annelerin D vitamin düzeyleri normalse, bebeklerin bez varken 10 dakikadan az, giyinik olarak 30 dakika kadar güneş görmeleri yeterli olmaktadır. Güneş koruyucu kremlerin D vitamini sentezini %97 oranında azalttığı ve camdan geçerek gelen güneş ışınlarının sentez için uygun olmadığı bilinmektedir.

Düşük D vitamini düzeyine sahip annelerin yaşam şekilleri (ev içinde daha çok zaman geçirmek, kültürel nedenlerle çocukların ev dışına çıkarılmaması, evlerin balkonsuz olması veya güneş ışınlarını engelleyen sık apartmanlı mahallelerde yaşamak gibi) bebeklerinin de yetersiz güneş görmesine neden olmaktadır. Bu faktörlere kentsel hava kirliliği nedeniyle yeryüzüne ulaşan ultraviyole ışınlarının D vitamini sentezini sağlayacak dalga boyunda olmaması eklenmektedir.

Ülkemizdeki gözlemler de ailelerin özellikle kışın çocuklarını ev dışına çıkarmaması ve kundak gibi güneş ışıklarıyla karşılaşmayı önleyen giyim şeklini tercih etmesinin rikets riskini artırdığını göstermektedir Güneş ışığıyla yetersiz karşılaşmanın yanında, prematürite, uzun süre anne sütü verilmesi, beslenme desteğinin yetersiz olması, düşük sosyoekonomik düzey ve annenin eğitim yetersizliği bebeklik döneminde D vitamini yetersizliği için risk oluşturmaktadır.

ÖNERİLER
1-D vitamini yetersizliğini önlemenin en fizyolojik yolu anne ve bebeklerin yeterli güneş görmesidir. Bu amaçla genel olarak bebeklerin üzerlerinde yalnızca bez varken haftada 30 dakika, giyinik iken haftada iki saat güneş görmesi önerilmektedir.

2-Tüm bebeklere yaşamın ilk günlerinden itibaren en az bir yıl süreyle, tercihan üç yaş bitene kadar günde 400 IU D vitamini verilmelidir. Bu uygulama özellikle anne sütü alan veya D vitamini içermeyen mamalarla beslenen bebeklerde önemlidir.

3-Annelere beslenme eğitimi verilerek, kendileri ve çocuklarının yeteri kadar kalsiyumdan zengin besin tüketmeleri sağlanmalıdır.

4-Süt ve süt mamullerinin D vitamini ile zenginleştirilmiş olan formlarının tüketülmesine özellikle bebek ve çocuklarda özen gösterilmelidir….

5- D hipervitaminozundan kaçınılması için, D vitamininin bir ‘Diş çıkarıcı‘, ‘yürütücü‘ hatta ‘iştah açıcı‘ ve ‘anabolizan‘ amaçlarla kullanımı uygulamalarından vazgeçilmesi için aileler eğitilmelidir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Zehra Doğruyolkan sayımı yaptırdım 2 gün önce ve d3 vitamini eksikliğim varmış. şiddetli ağrı şikayeti ile başvurmuştum. ayrıca yorgunluk ve halsizlik şikayetlerimde vardı. bu vitamini doğal olarak nasıl tüketebiliriz ? cevabınız için şimdiden teşekkürler
  • D3

    Vitamini

    Eksikliği