Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Centrum Lutein Vitamin
Centrum Lutein Vitamin
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Centrum lutein Vitamin nedir vitaminlerin insan vücudu üzerinde etkileri ve faydaları nelerdir merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz....
Genel Özellikler
Tıbbi Özellikler

Vitaminler ve mineraller organizmada metabolik fonksiyonlar için önemlidir.
Lutein; sağlıklı görme yeteneğini korumaya yardımcı bir antioksidandır.
B-kompleks vitaminleri; karbonhidrat, protein ve yağları doku ve enerjiye dönüştürmede gereklidir.
Askorbik asit; doku tamiri ve kollajen oluşumunda yer almaktadır.
A vitamini; retinanın sağlıklı fonksiyonu için gerekli olmakla beraber, epitel hücrelerinin bütünlüğünde önemli olduğu görülür.
D vitamini; ince barsakta kalsiyum ve fosforun aktif emilimini artırarak, kemik mineralizasyonuna izin verecek serum kalsiyum ve fosfat düzeylerini gerekli miktarda yükseltir.
E vitamini; temel hücresel bileşenleri koruyan bir antioksidandır.
K1 vitamini; antikoagülan doz aşımının yol açtığı hipotrombinemi ve hemorajinin giderilmesinde kullanılan tek K vitamini bileşiğidir.
Magnezyum; vücut dokularının yapı taşıdır.

ÖNERİLEN KULLANIM YERİ
Centrum Lutein vücudun günlük vitamin, mineral, eser element ve lutein ihtiyacını karşılamak amacı ile beslenmeye destek olarak kullanılır.

KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR
Centrum Lutein içeriğinde yer alan maddelerden herhangi birine aşırı duyarlılığı olan hastalarda kullanılmamalıdır.

UYARILAR/ÖNLEMLER

Kullanmadan önce kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyunuz.
Kapağın altındaki muhafaza yırtık ise kullanmayınız.
Uzun süre aşırı miktarda A ve D vitamini alınması hipervitaminoza enedn olabilir. Hayvan deneylerinde tespit edilen potansiyel teratojenik etkiler nedeniyle hamilelik süresince aşırı dozlarda A vitamininden kaçınılmalıdır. Hamilelik ve emzirme süresince kullanılmadan önce bir doktora danışınız.
Centrum Lutein'in bileşiminde demir bulunmasına bağlı olarak, hastaların dışkıları siyah renk alabilir. Centrum Lutein'in çocuklarda ve bebeklerde kullanımı önerilmez.
Başka vitamin ihtiva eden preparatlar ile kullanılmamalıdır. Kullanmakta olduğunuz ilaç var ise, muhakkak doktorunuza ve eczacınıza bildiriniz.
Doz aşımı durumunda veya çocuk tarafından kaza ile yutulmuşsa profesyonel yardım alabileceğiniz bir merekeze başvurunuz. Doktor tarafından istenmedikçe hasta kusturulmamalıdır.

HER PAKETTE 1 ADET NEM ÇEKİCİ BULUNMAKTADIR. YUTMAYINIZ.

YAN ETKİLER/ADVERS ETKİLER

İlacın istenen etkisinin yanı sıra, ilacın alındığı süre boyunca sindirim güçlüğü gibi advers reaksiyonlar oluşabilir. Yüksek dozda kullanıldığında hipervitaminoza yol açar. İstenmeyen bir etki görüldüğü zaman Sağlık Bakanlığı türk İlaç Advers Etkilerini İzleme Ve değerlendirme Merkezi (TADMER)'ne bildiriniz.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE DİĞER ETKİLEŞİMLER

Centrum Lutein'i, başka bir ilaç ile aynı zamanda veya diğer bir ilaçla tedavinin hemen ardından kullanmak gerektiğinde, ilaç etkileşimlerinden kaynaklanabilecek irskleri veya istenen etkinin azalmasını önlemek için bir doktora danışınız. Centrum Lutein'in A ve D vitaminlerini içeren ilaçlarla birlikte alınması durumunda, doz aşımı riski olasılığından dolayı, önerilen doz aşılmamalıdır.

GÜNLÜK KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU
Yetişkinler 12 yaşın üzerindeki kişiler için sabahları günde 1 tablet alınması önerilir. Tabletler çiğnenmemelidir ve bir bardak su ile alınması tavsiye edilir.
Önerilen günlük doz aşılmamalıdır.
Gluten içermez
Şeker hastalarında kullanım için uygundur.

SAKLAMA KOŞULLARI
25C'nin altında oda sıcaklığında ve kuru bir yerde saklayınız. Işıktan uzakta saklayınız. Şişeler hava ve nemden korunmak için ağzı sıkıca kapalı saklanmalıdır.Çocukların erişemeyecekleri yerlerde ve ambalajında saklayınız.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Zehra KaymakHocam benim yiğenime vitaminsiz kalmış bu ürünü kullanabilirmi acaba yaşı 14? Ve kullanabilir ise nereden temin edicez ezcanelerde olabilirmi ? Bitkiselmidir bu ilaç kimyasal birşey kullanmak istemiyorum.Yardımcı olursanız cok sevinirim kolay gelsin iyi günler
  • Centrum

    Lutein

    Vitamin