Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Buğday Çimi Faydaları
Buğday Çimi Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Buğday Çimi Faydaları :

Buğday çimi kullanımı hakkında hastalıklara karşı bitkisel tedavi yöntemleri makalemizde bulunmaktadır. Makalemize ulaşmak için tıklayınız.

Buğday Çimi Faydaları Nelerdir?

Buğday; besin içeriği, hücre yenileme becerisi, temizlik kapasitesi özellikleri yüzünden, “super besin” olarak sınıflandırılır. Dr. Ann Wigmore, 1958′de Boston Hippocrates Sağlık Enstitüsü‘nde bitkiler üzerinde incelemeler yaparken buğday çiminin besleyici özelliğini keşfetmiş ve iyileştirici etkilerini açıklayarak popüler olmasını sağlamıştır.

Buğday Çiminin Faydaları


• Buğday çiminin sağlığa yararları oldukça şaşırtıcıdır. Şimdiye kadar, buğday çiminin, vitamin, mineral ve amino asitlerin bütünsel bir kaynağı olduğunu öğrenmiş olabilirsiniz. Vitamin ve mineral içeriği açısından, inanılmaz derecede zengindir.

• Buğday çimi, inek sütüne oranla on bir kat daha fazla kalsiyum, ıspanağa oranla 5 kat daha fazla demir, portakala oranla 7 kat daha fazla C vitamini, kepekli buğdaydan 4 kat daha fazla B1 vitamini içerir. Ve müthiş bir B12 vitamini kaynağıdır . Dr. Earp Thomas, her gün düzenli olarak 30 ml buğday çimi içen birinin, ayda yaklaşık 24 kilo sebze tüketmiş gibi olacağını söylemiştir.

• Buğday çiminin yararlarının bu denli fazla oluşu klorofil bakımından zengin olmasından kaynaklanmaktadır. Klorofilin kanı temizleyerek, vücuttaki zararlı toksinlerden arınmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Klorofil güneşin yaşam veren gücünün bir başka formudur ve “güneş ışığı konsantresi” olarak nitelendirilmektedir.

• Klorofil, insan kanında oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri olan hemoglobinle benzer kimyasal yapıya sahiptir. Klorofil ağızdan alındığında, kırmızı kan hücrelerine hemen karışırak kanı temizler ve dokuların iyileşme hızını arttırır. Organik olarak yetişen buğday filizleri, 102 doğal mineralin 90 tanesini içerir. Bir bardak buğday çiminde, 5000 mg klorofil vardır.

• Klorofil aynı zamanda, kandaki hemoglobin üretimini artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Klorofilin etkisiyle kandaki hemoglobin oranı artar ve oksijenin transferi kolaylaşır. Buna ek olarak, buğday çimi, vücuttaki serbest radikalleri etkisizleştiren B, C ve E vitamini ve beta karoten formundaki antioksidanlar bakımından zengindir.

• Buğday çimindeki klorofil ve enzimler vücudu ilaç artıklarından ve ağır metallerden arındırır. İç organları özellikle akciğerleri, karaciğeri, böbrekleri ve bağırsakları temizler. Sindirim sisteminde kötü kokuya neden olan bakterileri yok eder.
Buğday çimi ve Kanser

Buğday çiminin iddia edilen bir başka yararı, içeriğinde kanser- karşıtı bileşikler olan selenyum ve leatrilin bol miktarda bulunmasıdır. Kanser hücreleri, asitli atmosferi tercih eder ve, buğday çiminin vücudu alkalikleştirmeye yardımcı olması kanser vakalarında fazlasıyla önem taşır. Buğday çimi sayesinde, vücut kanser hücrelerinin büyüyüp gelişmesi için uygun bir ortam olmaktan çıkar.
Neden Buğday Çimi Diyetinizin Bir Parçası Olmalı? Buğday çimi genellikle suyunu sıkmak suretiyle tüketilir. Sağlıklı besinler satan mağazalarda toz halinde de mevcut olduğundan, lezzetli içecekler hazırlayabilmek için doğal olarak formüle edilmiştir. Buğday çiminin faydaları sadece yüksek besin içeriğine bağlı değildir, aynı zamanda, hücre rejenerasyonu ve büyüme için gerekli olan protein ve amino asitlerin bütünsel bir kaynağıdır. Birçok vücut geliştiricisi ve Spor salonu müdavimi, genellikle arzu ettikleri gelişmiş kaslara ulaşabilmek adına, günlük diyetlerine, en az bir kez buğday çimi suyunu dahil ederler.
Buğday Çimi Nasıl Tüketilmeli? Buğday Çimi Suyu; Buğday çimini kolayca günlük diyetinize dahil edebilirsiniz. Buğday çimi tozu sadece likit olarak tüketmekle sınırlı değildir. Bir çok kişi buğday çimi tozunu ek bir madde olarak sıcak ve soğuk yemeklerde kullanarak çeşitlilik yaratmaktadır. Dahası, birçok kişi buğday çiminin son derece uygun bir diyet desteği olduğunu düşünmektedir. Yani eğer buğday çiminin ayrıcalıklarından yararlanmak istiyor ama tadından hoşlanmıyorsanız, sahip olduğunuz başka seçenekler de var. Genel sağlık için günlük 30 ml, rahatsızlık durumunda ise 60 ml kullanımı öneriliyor. Haftada 2 gün ve ayda bir hafta içime ara verilmelidir.

Buğday Çiminin Yan Etkileri


• Normal miktarlarda alınan buğday çimi sevimsiz yan etkilere sebebiyet vermez. Ama büyük miktarlarda tüketimin, başağrısı, bulantı ve dişlerde renk değişimi gibi yan etkilere neden olduğu görülmüştür.

• Buğday çiminin yan etkilerinin çoğunun, çime bulaşmış toprak bileşenleriyle bağlantılı olduğu düşünülmektedir.

• Hiç kuşku yok ki, buğday çiminin sağlığa faydaları olası yan etkilerine fazlasıyla ağır basmaktadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Buğday

Çimi

Faydaları

Hakkında

Bilinmesi

Gereken