Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Brokoli Faydaları
Brokoli Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Brokoli Faydaları :

Brokolinin kullanımı hakkında bilinmesi gereken herşey makalemizde yer almaktadır. Makalemize göz atmak için aşağıdaki linki tıklayınız.

Brokoli Brokoli Faydaları Nelerdir?

Brokolinin yararlarıyla ilgili son yıllarda yapılan araştırmalar, bu besinin birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde etkili olabileceğini göstermiştir. Brokoli glukozinolatlar, Indoller, Sülforafen, C vitamini, Beta-karoten, selenyum, Ditiyoltiyonlar, Quersetin gibi maddeler içerir.

Brokoli ve Faydaları

• Brokolideki sülforafan‘ın laboratuar ortamında prostat, yumurtalık, kalın bağırsak, yemek borusu, cilt, melanom, lenfoma ve lösemi gibi çok sayıda kanser hücresini öldürdüğü gösterilmiştir. Hayvan çalışmalarında ise osteosarkom, yemek borusu Prostat ve pankreas kanseri hücrelerini öldürdüğü tespit edilmiştir.
• Sulforofan‘ın 3 etki mekanizması vardır. 1-Kanserojenlerden zarar gören hücrelerde metabolik süreçleri yavaşlatarak onların onarıcı sistemlerinin görevlerini daha kolay yapmasına olanak sağlar. 2- Tümörün gelişme hızını yavaşlatmaya çalışır. 3-Hücrelerdeki detoks sistemlerini çalıştıran enzimlerin üretimini arttırmak yoluyla vücudun kanserojenlerden temizlenmesini hızlandırır.
• Özellikle meme ve prostat kanseri gibi meydana gelmesinde hormonal sebeplerden kuşkulanılan tümörlere karşı brokolinin etkinliğine dair yapılmış birçok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Brokolideki sülforafen vücutta kanserle mücadele eden maddelerin yapımını artırıcı etkisiyle anti-kanser özelliktedir.
• Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü‘nün 29 bin erkek üzerinde yaptığı araştırmaya göre, haftada 2 kez brokoli tüketimi prostat kanseri riskini %45 oranında azaltmaktadır.
• Michigan Üniversitesi Kanser Araştırmaları Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre brokoli meme kanserinin gelişmesini engelleyici etkiye sahiptir. Araştırmacılar brokolideki sülforafan‘ın kanserli kök hücresini öldürerek hastalığın oluşumunu ve yayılmasının engellediğini belirtmişlerdir.
• Illinois Üniversitesi‘bilim adamları tarafından sulforafenden geliştirilen sentetik bir bileşim, kanserli hayvanlarda, meme kanseri tümörlerini %50 oranında küçültmüştür.
• Brokolide bulunan İndole adlı madde, göğüs kanserine yol açan östrojen bozukluklarını engelleyici etki göstermektedir.
• Roswell Park Kanser Enstitüsünce yapılan ve sonuçları Amerikan Kanser Araştırma Derneği‘nin Washington‘da düzenlenen 7. konferansında sunulan araştırmaya göre, çiğ olarak tüketilen brokoli ve lahana gibi besinler akciğer kanserine yakalanma riskini % 20 - %55 oranında azaltmaktadır.
• Amerikalı araştırmacıların laboratuvar çalışmalarında, brokolideki bileşenlerin saldırgan mesane kanseri hücrelerini engellediği ve mevcut hücrelerin büyümelerini yavaşlattığı tespit edilmiştir.
• Amerikan California Üniversitesince yapılan araştırmaya göre brokolideki dindolymetane adlı madde kanserli hücrelerin hızla yayılmasına sebep olan proteinlerin üretimini engellemektedir.
• Pennsylvania State Üniversitesince yapılan çalışmalarda, brokoli ve lahanadan elde edilen bir özün cilt kanserine karşı mücadelede etkili olabileceğini göstermektedir. Brokoli ve lahanada yer alan isothiocyanate adlı maddenin kanserin meydana gelmesinin önlenmesinde ve tümöre karşı mücadelede önemli bir etkisinin olduğu tespiti yapılmıştır. Lahana ve brokoliden elde edilen karışımın cilt kanserine yol açan tümörlerin büyüme hızını %50 oranında yavaşlatabileceği ifade edilmiştir.
• Avustralya Newcastle Üniversitesi bilim adamları, Kolon Kanseri riskini azaltan brokoli ve brüksel lahanasında bulunan sülforafen ve indole3-karbinol maddelerini hap şekline getirerek, elde edilen hapın kanser hücrelerine karşı mücadeleye yardım eden enzimleri harekete geçirdiğini belirtmişlerdir.
• John Hopkins Üniversitesi bilim adamlarınca yapılan araştırma, brokolinin akciğer hastalarının tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. Brokolideki sülforafan akciğer hastalarının, bakterilere karşı mücadele etkisini kaybetmiş hücrelerini yeniden aktifleştiriyor ve enfeksiyona karşı temizleme görevlerini yapmalarını sağlıyor.
• Amerika‘da yapılan bir araştırmaya göre brokolide yer alan sülforapan maddesinin Kronik Obstrüktif Akciger Hastalığının hasarının engellenmesinde etkinliği bulunmaktadır. Sülforapan‘ın akciğer hücrelerinde yer alan ve hücreleri toksinlerin zararlı etkilerine karşı koruyan NRF2 geninin faaliyetini artırdığı tespit edilmiştir.
• İngiliz bilimadamlarınca yapılan araştırmaya göre, brokolideki sulforafen, damarlarda hasara neden olan moleküllerin seviyesini %70 oranında azaltmakta ve damarları koruyan bir proteini de etkin hale getirmektedir.
• Connecticut Üniversitesince yapılan araştırmada sulforofan‘ın, vücudun kardiyovasküler savunma sistemini güçlendiren proteinlerin üretimine yardımcı olduğu saptanmıştır.
• Warwick Üniversitesinde yapılan araştırmaya göre brokolide bulunan sulforafen şeker hastalığının sebep olduğu kalp damarlarındaki hasarın yok edilmesini sağlayabilecek özeliktedir. Sulforafen damarları koruyan enzimlerin üretimini artırmakta ve hücre hasarına yol açan yüksek orandaki moleküllerde azalmaya sebebiyet vermektedir.Kullanımında Hastalıklara Yardımcı Olan Bitkisel Ürünlerimizi İncelemek İçin Tıklayınız

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Brokolinin

Faydaları

Ve

Kullanımı

Hakkında

Bilgiler