Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Böğürtlen Çayının Zararları
Böğürtlen Çayının Zararları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Böğürtlen Çayının Zararları
Şifalı Bitkiler İcinde Böğürtlen Çayının Zararları Konusu , Bilinen Bir Zararı Bulunmayan Böğürtlen Çayının; Faydaları C Vitamini Deposu Ve Antioksidan Özelliğinden Dolayı Hücre Yaşlanmasını Durduran Böğürtlen Kanı Temizliyor, Tok Tutuyor, Hafızayı Tazeliyor. Sadece Meyvesi Değil Yaprağı Da Yararlı Uzmana Göre.

Bilinen Hiçbir Zararı Yoktur
Şifalı Bitkiler icinde Böğürtlen Çayının Faydaları konusu , Böğürtlen Çayının Faydaları C vitamini deposu ve antioksidan özelliğinden dolayı hücre yaşlanmasını durduran böğürtlen kanı temizliyor, tok tutuyor, hafızayı tazeliyor. Sadece meyvesi değil yaprağı da yararlı uzmana göre. Böğürtlen yaprağından çayı yapılmamktadır.

Böğürtlen Çayının Faydaları
C vitamini deposu ve antioksidan özelliğinden dolayı hücre yaşlanmasını durduran böğürtlen kanı temizliyor, tok tutuyor, hafızayı tazeliyor. Sadece meyvesi değil yaprağı da yararlı uzmana göre. Böğürtlen yaprağından yapılan çay ağız yaraları için birebir. Kurutulmuş yapraklarından yapılan şurubun ise kanı temizleyici etkisi var. Öksürüğe şurup gibi. Özsuyundaki asitler, mineraller ve vitaminler birçok işleve sahip. Aynı zamanda meyve olarak da etkili. Zindelik kazandıracak yegane meyvelerden biri. Diğer yandan damar sağlığına da olumlu etkisi saptanmış.turkeyarena.net Böğütlen zayıflamak isteyenler için de derman. Tok tutucu özelliği sayesinde yemek ihtiyacını azaltıyor. Kan şekerini de etkilemediği için en iyi Zayıflama ilacı.

Yapılışı
Yapraklardan 2 çorba kaşığı 0,5 litre kaynar su ile haşlanır, 1 saat demlendirilerek süzülür. Günde 4 defa yemeklerden evvel 1′er çay bardağı içilir. Kıyılmış köklerden 1 çorbe kaşığı aynı miktar suda 10 dakika kaynatılır aynı ölçüde kullanılır

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Böğürtlen

Çayının

Zararları