Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bodur Ceviz Yetiştiriciliği
Bodur Ceviz Yetiştiriciliği
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Bodur Ceviz Yetiştiriciliği: Son yıllarda ülkemizde tarım ve tarıma dayalı olan sanayide önemli kıpırdanmalar belirgin bir şekilde kendini göstermektedir.

Buda ülkemiz çok önemli kayda değer bir durumdur. Ülkemizde son yıllarda meyvecliğe olan talep artmakta ve insanımız meyvecilikte kapama bahçeler kurmak için önemli gayret ve emek sarfettiği görülmektdir. Ayrıca bu konuda genel de araştırmaya dayalı olarak ilerleme çabasının olması sevindirici bir durumdur.

Meyvecilik ve meyve bahçeleri tesisi uzun yıllara dayanan bir yatırım olduğu için daha baştan çok dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü işin başında yapılacak bir hata çok uzun yıllardan sonra ortaya çıkar ve bu hatanın telafisi de çok uzun yıllar alabilir.

Buda hem emek, hem zaman, hem de morel kaybına neden olabilir bu yüzden meyve bahçesi kuracak üreticilerimizin ve üretici adaylarımızın daha baştan işi sıkı tutup çok dikkatli ve duyarlı hareket edip duygusal düşünmeden hareket etmeleri gerekmektedir. Hiç şüphesiz bu şekilde hareket etmek kendi, ülke ve memleket menfaatlarına olacaktır.

Bu yüzden meyve bahçesi kuracak insanlarımız mutlaka baştan çok iyi araştırma içinde olmaları gereklidir. Yani daha baştan işi sıkı inceleyip ince dokumalıdırlar.Meyve bahçesi kurmadan önce her şeyden önce her şeyi her yerde yetiştiririm düşüncesinden sıyrılması bölgeye ve toprak durumuna göre çok iyi bir tür ve çeşide karar vermesi gereklidir. Çeşit demişken yazının ana başlığı olan duruma deyinmek gerek;

Yani son yıllarda ülkemizin değişik yerlerinde aşılamaya gerek olmayan (başta ceviz olmak üzere) FİDAN, bir çok meyve türünde hale moda olarak geçerliliğini maalesef devam ettirmektedir.
Yok böyle bir şey, yoktur dünyanın hiçbir yerinde böyle bir çeşit (aşılamaya gerek olmayan tohumdan yetişmiş standart verimli ceviz çeşidi gibi ) yada standart bir ceviz yoktur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Mustafa Dönmezselamlar bodur ceviz yetiştiriciliğini araştırıyorum hocam bu cevizi nasıl yetiştirebilirim hangi mevsimde. en kısa sürede cevabınızı bekliyorum ilginize teşekkürler iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar dilerim.
  • Bodur

    Ceviz

    Yetiştiriciliği