Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Biberiye Yağı Ne İşe Yarar
Biberiye Yağı Ne İşe Yarar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Biberiye yağı ne işe yarar; Haricen vücuda ve saç derisine sürülebileceği gibi banyo suyuna katılarak da kullanılabilir. Detaylı bilgiler makalemizde yer almaktadır.

Biberiye Yağı Ne İşe Yara
Romatizma ağrılarını dindirir. Saç dökülmesi ve kepeğe karşı faydalıdır. Uyarıcı etkisi ile tansiyon düşüklüğü ve sürekli halsizlik çekenlere iyi gelir. Kan dolaşımını düzenleyici etkisi ile kalp ve damar sağlığı açısından faydalıdır. Astım şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. İltihapları önler. Hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu arttırır. Yaralanmalarda ve morarmalardada faydası olur.

Biberiye Yağı Konsantrasyon İçin Nasıl Kullanılır?
Bitki uzmanları biberiye yağı kokusunun konsantrasyonu arttırmak, yaratıcılığı ve hafızayı güçlendirmek ve zihin açıklığı sağlamak için oldukça etkili olduğunu belirtiyor.

Özellikle uzun süreler bilgisayar başında çalışanlara ya da sınavlara hazırlanan öğrencilere bu özellikleri ile biberiye yağı tavsiye edilmekte. Biberiye yağınıküçük bir şişeye koyarak ara ara koklayabilirsiniz. Ya da küçük bir çay poşeti benzeri delikli poşeti tuz ile doldurduktan sonra içine bir kaç damla biberiye yağı ekleyebilirsiniz. Tuz biberiyenin kokusunu korur.

Önemli Biberiye yağını gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanmanız tavsiye edilmez. Yüksek tansiyon hastaları ya da epilepsi hastaları biberiye yağı kullanmamalıdır. Bu özel durumlar dışında biberiye yağı genellikle güvenli bir doğal yağ olarak kabul edilmektedir. Biberiye yağı taşıyıcı yağlarla birlikte kullanılmalıdır. Alerjik reaksiyonlar gibi beklenmeyen bir etki gördüğünüzde doktorunuza danışın.

Biberiye Yağı Solunum Yolunda Nasıl Kullanılır?
Biberiye yağı iyi bir balgam söktürücüdür ve ciğerleri açar. Ayrıca kronik Bronşit ve astım belirtilerini hafifletmek, sinüsleri açmak ve burun akıntısını gidermek için kullanabilirsiniz. Tüm bunlar için bir tencereye 5-6 bardak su koyup kaynatın. Ateşin üzerinden aldıktan sonra içine 10-15 damla biberiye yağı damlatın ve başınızın üstüne havlu koyarak buharı soluyun. Su iyice soğuyana kadar devam edebilirsiniz.

Biberiye Yağı Saçlarda Nasıl Kullanılır?
Basit bir uygulama için biberiye yağını kullanmakta olduğunuz şampuan, krem gibi saç ürünlerinin içine ekleyebilirsiniz. Orta büyüklükte bir şampuan için 10-15 damla biberiye yağı yeterli olacaktır. Yağı maske olarak kullanmak isterseniz mutlaka badem yağı, badem yağı, zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırın. Örnek olarak 4 ölçü taşıyıcı yağa 1 ölçü biberiye yağı karıştırabilirsiniz. Daha sonra hazırladığınız bu karışımı kullanarak parmak uçlarınızla saç derinize masaj yapın sürün ve 20-30 dakika beklettikten sonra normal şekilde yıkayın.

Biberiye Yağının Etkileri
- Spazm çözücü
- Safra söktürücü
- Adet söktürücü
- Uyancı
- Mide dostu
- Biberiyenin uyarıcı etkisi karaciğerin işlevlerini görmesi, safra üretimi ve uygun hazım işleminin başlatılmasına yardımcı olur.
- Kan basıncını arttırmak ve dolaşımı düzenlemekte de etkilidir.
- Bununla beraber, gerçek zehirlenme tehlikesi nedeniyle biberiye büyük çoğunlukla harici olarak kullanılır.
- Biberiye yağı ile hazırlanan merhemi romatizma, sıraca yaraları, egzama, ezikler ve yaralar için faydalıdır.
- Yaprakların haşlaması yalnız basma veya boraks ile birlikte kelliği önlemek için saçlı deri yıkama suyu olarak da kullanılır.
- Biberiye çayı ağız kokusu için de iyi bir gargaradır.
- Romatizma ağrılarını dindirir.
- Saç dökülmesi ve kepeğe karşı faydalıdır.
- Uyarıcı etkisi ile tansiyon düşüklüğü ve sürekli halsizlik çekenlere iyi gelir.
- Kan dolaşımını düzenleyici etkisi ile kalp ve damar sağlığı açısından faydalıdır.
- Astım şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur.
- İltihapları önler.
- Hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu arttırır.
- Yaralanmalarda ve morarmalarda iyileşmeyi hızlandırır.
- Uykusuzluğa iyi gelir.
Uyarı
Dâhili olarak aşırı miktarlarda alınan biberiye ölümcül zehirlenmelere neden olabilir!

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Eylem Üstündağgöz altlarımda morluk var. biberiye morluklara iyi geliyormuş acaba darve sonucu oluşan morluklaramı iyi gelir yoksa kılcal damar sorunu olan morluklaramı ? birde zayıflamak için biberiye çayı içmek istiyorum . bi arkadaşım 3 kilo vermiş bu çayla
  • Biberiye

    Yağı

    Ne

    İşe

    Yarar