Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Ayrık Otunun Çayı Ne İşe Yarar
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın

Ayrık Otu Çayı Nasıl Yapılır, 1 tatlı kaşığı bitkisel çaydan fincanınıza koyun Kaynamış suyu ilave edin ve iyice karıştırın. Karışım 5 dk. dinlendikten sonra isteğe bağlı olarak limon iiveya bal ile tatlandırıp içebilirsiniz.Günde 3 bardak tok karnına alınması gerekir.

Ayrık Otu Çayı Nasıl Yapılır
Ayrık otu hangi hastalıklara etkisi vardırayrık kökü ile ilgili bilgiler hakkında yazılar ayrık otu ayrık kökü (Agropyrum repens) özellikleri : 30 cm’den 1 metreye kadar uzayabilen, yabani, otsu bir bitkidir. İçerisinde potasyum, demir gibi mineraller, A ve B vitaminleri ile saponinler, şeker, triticin, glikovalin, müsilaj gibi maddeler ve uçucu yağ bulunur.

Ayrık otunun faydaları
Vücudu kuvvetlendirir ve kanı temizler. Özellikle ateşli hastalıklarda hastayı rahatlatıcı etkiye sahiptir. İdrar söktürücüdür. Böbrek iltihaplarını giderir. Böbreklerdeki ve mesanedeki kum ve taşları düşürmeye yardımcı olur. Prostata karşı koruyucudur. Ergenlik sivilceleri başta olmak üzere deri hastalıklarına karşı da faydalıdır. Romatizma ve gut şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur.

Ayrık otu hangi hastalıklara etkisi vardırayrık kökü ile ilgili bilgiler hakkında yazılar ayrık otu ayrık kökü (Agropyrum repens)

Özellikleri
30 cm’den 1 metreye kadar uzayabilen, yabani, otsu bir bitkidir. İçerisinde potasyum, demir gibi mineraller, A ve B vitaminleri ile saponinler, şeker, triticin, glikovalin, müsilaj gibi maddeler ve uçucu yağ bulunur.

Ayrık Otu Nasıl Kullanılır
Ayrık otu kökleriyle birlikte kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılır. Ayrık otunun, asıl kullanılan yeri Ayrık kökü denilen kök kısımlarıdır.

KULLANIMI
- 1 tatlı kaşığı bitkisel çaydan fincanınıza koyun.- Kaynamış suyu ilave edin ve iyice karıştırın.
- Karışım 5 dk. dinlendikten sonra isteğe bağlı olarak limon iiveya bal ile tatlandırıp içebilirsiniz.
- Günde 3 bardak tok karnına alınması gerekir.

Vücudu kuvvetlendirmede,Kanı temizlemede,
Ateşli hastalıklarda hastayı rahatlatmada,
İdrar söktürmede,
Böbrek iltihaplarını gidermede,
Böbreklerdeki ve mesanedeki kum ve taşları düşürmede,
Prostattan korunmada,
Ergenlik sivilceleri başta olmak üzere deri hastalıklarında,
Romatizma ve gut şikayetlerini azaltmada,
Modern tıp tedavisine ek olarak kullanılabilecek bitkisel takviyedir.

Süzen poşet üstüne kaynar su ilave edilip, 2-3 dk. demlendikten sonra içilmesi tavsiye edilir.
Yukarıda tanıtımı yapılan ürün ilaç değildir. Bitkisel destektir. Yukarıda verilen bilgiler doktor tavsiyesi veya uygulayacağı tedavinin yerine geçmez.

Familyası
Buğdaygillerden, Sübgrâser, PoaeeaeDrugları
Ayrık kökü; Agropyri repentis rhizoma (Graminis rhizoma)
Ayrık otunun Kazık kökü çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır ve saçak kökleri pek kullanılmaz.

Giriş
Ayrık otu buğdaygillerin bir alt grubu olan Agropyongillerden olup bu grubun takriben 100 türü mevcuttur. Latincede Repens kelimesi sürünen, Yunanca da Agrios yabani ve Pyros buğday anlamına gelen ke-limelerden türetilmiştir. Eskiden romatizma, nikris, karaciğer hastalıkla-rına karşı ve ayrıca kanı temizleyici olarak kullanılmıştır. Vatanı Avrupa ve Asya olan bitki sonradan Amerika ve Avustralya’nın keşfi ile buralarda da yayılmıştır.

Botanik
Boyu 30-120cm boyunda dikine yükselen, bulunduğu yerden sürgünler salarak kısa sürede çevresine yayılan çok yılık bir bitkidir. Yaprakları şerit şeklinde, uç kısmı sivrice 10-30cm uzunluğunda, 2-4cm eninde, kenarları bütün üst kısmı koyu yeşil veya mavimsi yeşil, alt kısmı koyu yeşil ve mat bir renktedir. Yapraklarını bir kısmı ise gövdeyi sarmalamış bir boru şeklindedir. Çiçekleri iki sıra ile dizilmiş olup hafif buğday başağına benzer, açık yeşil, nadiren kırmızımsı veya vişne çü¬rüğü renkte olabilir. Kökleri 2-6cm uzunluğunda 2-5mm kalınlığında, parlak ve saman sarısı renktedir.

Hasat Zamanı
Tarla, bağ, bahçe, mera, çimenlik ve yol kenarlarından toplanan Ayrık kökleri yıkandıktan sonra kurutulur, şayet suni olarak kurutulmak isteniyorsa kurutma işlemi sırasında ısının 45˚’yi geçmemesi gerekir. Birleşimi
Ayrık kökünün birleşimindeki maddeleri öneminde göre şöyle sıralayabiliriz;

a) Polisakkaritler %3-10 arasında olup en önemli türevi ise Triticin ve az miktarda İnulin içerir. Triticin İnuline (yer elmasına bak.) benzer.
b) Şekerlerden %4 Mannit ve İnosit
c) Çok az miktarda Eterik yağ türevleri; Carvacrol (karvacrol), Carvon (Karvon), Thymol (Timol), Menthol(Mentol), trans-Anethol ve ‘-Hexyl-3-metil-Maleinasit-anhidrid d) Ayrıca %8-15 Musilaj, Silisikasit, Triterpenler, Vitaminlerden B ve Provitamin A, Fenilkarbonikasitler ve Minerallerden Potasyum içerir. Araştırmalar

Tarihte J.A.Tabrenaemontaunus (1588), P.A.Matthioli (1501-1577) ve İngiliz asıllı Dr.Sydenham (1624-1689) Ayrık kökünü çok çeşitli hastalıklara karşı kullanmışlardır ve bunların başında idrar yolları iltihaplanması, romatizma, nikris (gut hastalığı) ve ödem gibi rahatsızlıklar gelir. İlk ilmi araştırma ise oldukça yeni ve olumlu bir çalışmadır.

1) Toplam 58 doktor; 313 idrar yolları rahatsızlığı olan hasta üzerinde Ayrık kökü ekstresinden elde edilen damla ile 1-2 hafta süren tedavi denemesi yapmışlardır. Hastalardan %34’ünde mesane zafiyeti, %29’unda mesane iltihaplanması, %19’u prostatitis (Prostat iltihap-lanması), %5’i idrar yoları iltihaplanması (üretritis) ve %13’ünde birden fazla idrar yolları rahatsızlıkları tespit edilmiştir. Bu hastalardan %43’ünde tamamen iyileşme, %55’inde ise kısmi olarak iyileşme görülmüştür. (ZP.5.00.252). Ayrık kökü ekstresi ile yapılan bu araştırma çok olumlu olup bunun devamının da gelmesi halinde Ayrık otuna olan güven daha da artacaktır.

Tesir şekli
İdrar söktürücü, terletici, bakterileri öldürücü, iltihapları önleyici, kanı temizleyici ve tahrişi önleyicidir.

Kullanılması
a) Araştırmalara göre Ayrık kökünden elde edilen ilaçlar (damla, kapsül, draje, çay ve tentür) mesane zafiyeti, mesane iltihaplanması (Cystitis), prostat iltihaplanması (Prostatitis) ve idrar yolları iltihaplan-masına karşı kullanılır.
b) Komisyon E’nin 01/01/1990 tarih ve 22a nolu Monografi bildirisine göre Ayrık kökü preparatları (ilaçları) başta idrar yolları iltihaplanması ve böbrek taşlarına karşı kullanılır.
c) Homeopati’de mesane iltihaplanması, prostat büyümesi ve idrar yolları iltihaplanmasına karşı kullanılır.
d) Halk arasında mesane zafiyeti, mesane iltihaplanması, prostat ilti¬hap-lan¬ması, böbrek iltihaplanması ve taşları, romatizma, nikris, ekzema gibi rahatsızlıklara karşı ve metabolizmayı kuvvetlendirici ve kan temizleyici olarak kullanılır.

Çayı
Kurutulmuş, ince kıyılmış Ayrık kökünden 2-3 Kahve kaşığı demliğe konarak üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 5-10dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

Tarihçe
Ayrıkotu, Buğdaygiller familyasından (Gramineae) ortak türden gelen, Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da rastlanan birçok yabani otun adıdır. Daha çok kırlık alanlarda büyüyen bu bitki 40–150 santim uzunluğa dek ulaşır. Hastalanan köpeklerin bu otu yemesini izleyen eski çağ insanı tarihin çok eski dönemlerinden beri ayrık otunu şifa için kullanmıştır.

Kullanım Biçimi
Ayrıkotu çayı idrar söktürücü olduğu söylenir. Midede hazımsızlığa iyi gelebilir. Midede ekşimeyi rahatlatabilir. Mikrop öldürüğü düşünülen ayrıkotunun, bronşları rahatlattığı söylenir, kan temizleyici özellikler taşıdığı varsayılır.

Önerilen Uygulama
Demleme (ayrıntılı kullanım tarifi için Tavsiyeler bölümüne bakınız) Kullanım Uyarısı
Hiç bir yan etkisi yoktur.

Önerilen Hastalıklar
Böbrekte ve mesanede olan taşları eritir, rahim tıkanıklıklarını açar. Otun kökü kaynatılıp içilirsei bağırsak ağrılarını dindirir, vücuttaki yapışkan hıltıları yok eder. Bilinmeyen bir özelliği de ruhani rahatsızlıklara iyi geldiğidir.Kullanım şekli ve dozu: 1 bardak ılık suya kurutulup toz haline getirilmiş 1 çay kaşıpı ayrık otu, her gün yemeklerden önce karıştırılıp içilir. Acı olduğu için limon yada naneyle tatlandırılır.

Başka bir tarifinde 20 gram ayrık otu, 1 litre suda kaynatılıp, günde 4-5 çay bardağı içilir. Köküyle beraber yaprağı dövülüp, vücuttaki şişlikler üzerine uygulanırsa şişler inip, ağrıları diner. Haşlanan ot içine bir miktar bak, biraz biber, bir miktar günlük ve bir miktar müri safi katılıp, tekrar kaynatılır. Oluşan karışımla ağızda gargara yapılırsa iş ağrıları ortadan kaybolur Vücudu kuvvetlendirmede,Kanı temizlemede,Ateşli hastalıklarda hastayı rahatlatmada,İdrar söktürmede,Böbrek iltihaplarını gidermede,
Böbreklerdeki ve mesanedeki kum ve taşları düşürmede,
Prostattan korunmada,
Ergenlik sivilceleri başta olmak üzere deri hastalıklarında,
Romatizma ve gut şikayetlerini azaltmada,
Modern tıp tedavisine ek olarak kullanılabilecek bitkisel takviyedir.

Süzen poşet üstüne kaynar su ilave edilip, 2-3 dk. demlendikten sonra içilmesi tavsiye edilir. Yukarıda tanıtımı yapılan ürün ilaç değildir. Bitkisel destektir. Yukarıda verilen bilgiler doktor tavsiyesi veya uygulayacağı tedavinin yerine geçmez.

Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler
 • Ayrık Otu
 • Ayrık Otu Faydaları
 • Ayrık Otu Tohumu
 • Ayrık Kökü
 • Ayrık Otunun Faydaları
 • Ayrık Otu İlacı
 • Ayrık Otu Mücadelesi
 • Ayrık Otu Kökü
 • Ayrık Otu Nedir?
 • Ayrık Otu Kireçlenme
 • Ayrık Otu Nasıl Kullanılır?
 • Ayrık Otu Çayı
 • Ayrık Otu Macunu
 • Ayrık Otunun Zararları
 • Ayrık Otunun Kullanımı
 • Ayrık Otunun Faydaları
 • Ayrık Otu Faydaları
 • Ayrık Otu
 • Ayrık Otu Ağacı
 • Ayrık Otu Ağacı Fidanı
 • Ayrık Otu Ağacı Fidanı Nedir
 • Ayrık Otu Ağacı Fidanı Yararı
 • Ayrık Otu Ağacı Fidanı Yararları
 • Ayrık Otu Ağacı Fidanı Yararı Nedir
 • Ayrık Otu Yararları
 • Ayrık Otu Yararı Nedir
 • Ayrık Otu Yararları Neler
 • Ayrık Otu Yararları Nelerdir
 • Ayrık Otu Yararları Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Yararları Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Yararı Bilgiler
 • Ayrık Otu Yararı Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Yararı Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Ağacı Fidanı Yararları Neler
 • Ayrık Otu Ağacı Fidanı
 • Ayrık Otu Fidanı
 • Ayrık Otu Fidanı Yararı
 • Ayrık Otu Fidanının Yararları
 • Ayrık Otu Fidanı Yararı Nedir
 • Ayrık Otu Fidanının Yararı
 • Ayrık Otu Fidanının Yararları
 • Ayrık Otu Fidanının Yararı Nedir
 • Ayrık Otu Fidanının Yararları Neler
 • Ayrık Otu Fidanının Yararları Nelerdir
 • Ayrık Otu Fidanı Faydası
 • Ayrık Otu Fidanı Faydaları
 • Ayrık Otu Fidanı Faydası Nedir
 • Ayrık Otu Fidanı Faydaları Neler
 • Ayrık Otu Fidanı Faydaları Nelerdir
 • Ayrık Otu Fidanı Faydası Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Fidanı Faydaları Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Fidanı Faydaları Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Fidanı Faydası Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Faydası
 • Ayrık Otu Faydası Nedir
 • Ayrık Otu Faydaları Neler
 • Ayrık Otu Faydaları Nelerdir
 • Ayrık Otu Faydası Hakkında
 • Ayrık Otu Faydası Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Faydası Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Bitkisi
 • Ayrık Otu Bitkisi Nedir
 • Ayrık Otu Bitkisi Yararı
 • Ayrık Otu Bitkisi Yararları
 • Ayrık Otu Bitkisi Yararları Neler
 • Ayrık Otu Bitkisi Yararları Nelerdir
 • Ayrık Otu Bitkisi Faydası
 • Ayrık Otu Bitkisi Faydaları
 • Ayrık Otu Bitkisi Faydası Nedir
 • Ayrık Otu Bitkisi Faydaları Neler
 • Ayrık Otu Cilde Yararı
 • Ayrık Otu Bitkisinin Faydaları
 • Ayrık Otu Bitkisinin Faydaları Neler
 • Ayrık Otu Bitkisinin Faydaları Nelerdir
 • Ayrık Otunun Faydası
 • Ayrık Otunun Faydası Nedir
 • Ayrık Otunun Faydaları Neler
 • Ayrık Otu Cilde Faydaları
 • Ayrık Otu Cilde Faydaları Neler
 • Ayrık Otu Cilde Faydaları Nelerdir
 • Ayrık Otu Cilde Faydası Nedir
 • Ayrık Otunun Cilde Faydası
 • Ayrık Otunun Cilde Faydası Nedir
 • Ayrık Otunun Cilde Faydaları
 • Ayrık Otunun Cilde Faydası Neler
 • Ayrık Otunun Cilde Faydaları Neler
 • Ayrık Otunun Cilde Faydalar Nelerdir
 • Ayrık Otunun Cilde Faydası Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otunun Cilde Faydası Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otunun Cilde Faydası Hakkında Bilgiler Neler
 • Ayrık Otunun Cilde Faydası Hakkında Bilgiler Nelerdir
 • Ayrık Otunun Cilde Faydaları Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otunun Cilde Faydaları Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otunun Cilde Faydaları Hakkında Bilgiler Neler
 • Ayrık Otunun Cilde Faydaları Hakkında Bilgiler Nelerdir
 • Ayrık Otunun Cilde Yararı
 • Ayrık Otunun Cilde Yararı Nedir
 • Ayrık Otunun Cilde Yararı Neler
 • Ayrık Otunun Cilde Yararı Nelerdir
 • Ayrık Otunun Cilde Yararları Neler
 • Ayrık Otunun Cilde Yararları Nelerdir
 • Ayrık Otunun Cilde Yararları Nedir
 • Ayrık Otu Cilde Faydaları
 • Ayrık Otu Cilde Yararı Nedir
 • Ayrık Otu Cilde Yararları Neler
 • Ayrık Otunun Cilde Yararları Neler
 • Ayrık Otunun Cilde Yararları Nelerdir
 • Ayrık Otu Cilde Yararı Neler
 • Ayrık Otu Cilde Yararı Nelerdir
 • Ayrık Otu Cilde Yararı Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Cilde Yararı Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Cilde Yararı Hakkında Bilgiler Nelerdir
 • Ayrık Otu Çayı
 • Ayrık Otu Çayı Nedir
 • Ayrık Otu Çayı Ne İşer Yarar
 • Ayrık Otu Çayı Yararı
 • Ayrık Otu Çayı Yararları
 • Ayrık Otu Çayı Yararı Nedir
 • Ayrık Otu Çayı Yararı Neler
 • Ayrık Otu Çayı Yararı Nelerdir
 • Ayrık Otu Çayı Yararları Neler
 • Ayrık Otu Çayı Yararları Nelerdir
 • Ayrık Otu Çayı Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Çayı Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otunun Çayı
 • Ayrık Otunun Çayı Nedir
 • Ayrık Otunun Çayı Yararı
 • Ayrık Otunun Çayının Yararları
 • Ayrık Otunun Çayının Yararı
 • Ayrık Otunun Çayının Yararı Nedir
 • Ayrık Otunun Çayının Yararları Neler
 • Ayrık Otunun Çayının Yararları Nelerdir
 • Ayrık Otunun Çayının Faydası
 • Ayrık Otunun Çayının Faydası Nedir
 • Ayrık Otunun Çayının Faydaları
 • Ayrık Otunun Çayının Faydaları Neler
 • Ayrık Otunun Çayının Faydaları Nelerdir
 • Ayrık Otu Çayı Faydası
 • Ayrık Otu Çayı Faydaları
 • Ayrık Otu Çayı Faydası Nedir
 • Ayrık Otunun Çayı Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otunun Çayı Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otunun Çayı Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otunun Çayı Kullanımı
 • Ayrık Otunun Çayı Kullanımı Nasıldır
 • Ayrık Otunun Çayı Demleme Tarifi
 • Ayrık Otunun Çayı Kullanımı Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otunun Çayı Kullanımı Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otunun Çayı Kullanışı
 • Ayrık Otunun Çayı Demleme
 • Ayrık Otunun Çayı Nasıl Demlenir
 • Ayrık Otunun Çayı Nasıl Yapılır
 • Ayrık Otu Çayı Yapılışı
 • Ayrık Otu Çayı Yapılışı Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Çayı Yapılışı Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Çayı Yapılışı Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Çayı Yapılışı Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Çayının Kullanımı
 • Ayrık Otu Çayının Yapılışı
 • Ayrık Otu Çayı Nasıl Yapılır
 • Ayrık Otu Çiçeği
 • Ayrık Otu Çiçeği Nedir
 • Ayrık Otu Çiçeği Nasıl Olur
 • Ayrık Otu Çiçeği Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Çiçeği Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Çiçeği Yararları
 • Ayrık Otu Çiçeği Yararı Nedir
 • Ayrık Otu Çiçeği Yararları Neler
 • Ayrık Otu Çiçeği Yararları Nelerdir
 • Ayrık Otu Çiçeğinin Yararı
 • Ayrık Otu Çiçeğinin Yararları Neler
 • Ayrık Otu Çiçeğinin Yararları Nelerdir
 • Ayrık Otu Çiçeği Yararı
 • Ayrık Otu Çiçeği Faydası
 • Ayrık Otu Çiçeği Faydaları
 • Ayrık Otu Çiçeği Faydaları
 • Ayrık Otu Çiçeği Faydası Nedir
 • Ayrık Otu Çiçeği Faydaları Neler
 • Ayrık Otu Çiçeği Faydası Hakkıda Bilgi
 • Ayrık Otu Çiçeği Faydası Hakkıda Bilgiler
 • Ayrık Otu Çiçeğinin Faydası
 • Ayrık Otu Çiçeğinin Faydası Nedir
 • Ayrık Otu Çiçeğinin Faydaları Neler
 • Ayrık Otu Çiçeğinin Faydaları Nelerdir
 • Ayrık Otu Çiçeğinin Faydası Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Çiçeğinin Faydası Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Çiçeğinin Faydaları Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Ekimi
 • Ayrık Otu Ekimi Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Ekimi Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Ekstraktı
 • Ayrık Otu Ekstraktı Nedir
 • Ayrık Otu Ekstraktı Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Ekstraktı Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Ekstraktı Yararı
 • Ayrık Otu Ekstraktı Yararları
 • Ayrık Otu Ekstraktı Yararı Nedir
 • Ayrık Otu Ekstraktı Yararları Neler
 • Ayrık Otu Ekstraktı Yararları Nelerdir
 • Ayrık Otu Ekstraktı Yararı Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Ekstraktı Yararı Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Ekstraktı Yararları Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Ekstraktı Yararları Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Ekstraktı Faydası
 • Ayrık Otu Ekstraktı Faydaları
 • Ayrık Otu Ekstraktı Faydası Nedir
 • Ayrık Otu Ekstraktı Faydaları Neler
 • Ayrık Otu Ekstraktı Faydaları Nelerdir
 • Ayrık Otu Ekstraktı Faydası Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Ekstraktı Faydası Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Ekstraktının Faydaları Neler
 • Ayrık Otu Ekstraktının Faydası
 • Ayrık Otu Ekstraktının Faydası Nedir
 • Ayrık Otu Ekstraktının Faydaları
 • Ayrık Otu Ekstraktının Faydaları Neler
 • Ayrık Otu Ekstraktının Faydaları Nelerdir
 • Ayrık Otu Ekstraktının Faydası Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Ekstraktının Faydası Hakkında Bilgiler
 • Ender Saraç Ayrık Otu
 • Ender Saraç Ayrık Otu Nedir
 • Ender Saraç Ayrık Otu Yararı
 • Ender Saraç Ayrık Otu Yararları
 • Ender Saraç Ayrık Otu Yararı Nedir
 • Ender Saraç Ayrık Otu Yararları Neler
 • Ender Saraç Ayrık Otu Yararları Nelerdir
 • Ender Saraç Ayrık Otunun Yararı
 • Ender Saraç Ayrık Otunun Yararları
 • Ender Saraç Ayrık Otunun Yararı Nedir
 • Ender Saraç Ayrık Otunun Yararları Neler
 • Ender Saraç Ayrık Otunun Yararları Nelerdir
 • Ayrık Otu Ender Saraç
 • Ayrık Otu Ender Saraç Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Ender Saraç Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Ender Saraç Hakkında Bilgiler Neler
 • Ayrık Otu Ender Saraç Hakkında Bilgiler Nelerdir
 • Ender Saraç Ayrık Otu Faydası
 • Ender Saraç Ayrık Otu Faydaları
 • Ender Saraç Ayrık Otu Faydası Nedir
 • Ender Saraç Ayrık Otu Faydaları Neler
 • Ender Saraç Ayrık Otu Faydaları Nelerdir
 • Ender Saraç Ayrık Otu Faydası Hakkında Bilgi
 • Ender Saraç Ayrık Otu Faydası Hakkında Bilgiler
 • Ender Saraç Ayrık Otunun Faydası
 • Ender Saraç Ayrık Otunun Faydaları
 • Ender Saraç Ayrık Otunun Faydaları Nelerdir
 • Ender Saraç Ayrık Otunun Faydaları Neler
 • Ender Saraç Ayrık Otu Hakkında Bilgi
 • Ender Saraç Ayrık Otu Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Ekstresi Yararları
 • Ayrık Otu Ekstresi Yararı
 • Ayrık Otu Ekstraktı Yararı Nedir
 • Ayrık Otu Ekstraktı Yararları Neler
 • Ayrık Otu Ekstraktı Yararları Nelerdir
 • Ayrık Otu Ekstresi Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Ekstresi Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Ekstresi Yararları Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Ekstresi Yararları Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Ekstresi Yararı Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Ekstresi Yararı Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Ekstresi Faydası
 • Ayrık Otu Ekstresi Faydaları
 • Ayrık Otu Ekstresi Faydası Nedir
 • Ayrık Otu Ekstresi Faydaları Neler
 • Ayrık Otu Ekstresi Faydaları Nelerdir
 • Ayrık Otu Ekstresi Faydası Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Ekstresi Faydaları Neler
 • Ayrık Otu Ekstresi Faydaları Nelerdir
 • Ayrık Otu Ekstresinin Faydası
 • Ayrık Otu Ekstresinin Faydası Nedir
 • Ayrık Otu Ekstresinin Faydaları
 • Ayrık Otu Ekstresinin Faydaları Neler
 • Ayrık Otu Ekstresinin Faydaları Nelerdir
 • Ayrık Otu Ekstresinin Faydası Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Ekstresinin Faydası Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Etkileri
 • Ayrık Otu Etkileri Nedir
 • Ayrık Otu Etkileri Nelerdir
 • Ayrık Otunun Ne Gibi Etkileri Vardır
 • Ayrık Otu Etkisi
 • Ayrık Otu Etkisi Nedir
 • Ayrık Otu Etkisi Neler
 • Ayrık Otunun Etkiler Neler
 • Ayrık Otunun Etkiler Nelerdir
 • Ayrık Otunun Etkileri Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otunun Etkileri Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otunun Etkisi Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otunun Etkisi Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Extract
 • Ayrık Otu Extractı Nedir
 • Ayrık Otu Extractı Yararı
 • Ayrık Otu Extractı Yararı Nedir
 • Ayrık Otu Extractı Yararları
 • Ayrık Otu Extractı Yararları Neler
 • Ayrık Otu Extractı Yararları Nelerdir
 • Ayrık Otu Extractı Yararı Hakkında Bilgi
 • Ayrık Otu Extractı Yararı Hakkında Bilgiler
 • Ayrık Otu Extractı Faydası
 • Ayrık Otu Extractı Faydası Nedir
 • Ayrık Otu Extractı Faydaları
 • Ayrık Otu Extractı Faydaları Neler
 • Ayrık

  Otunun

  Çayı

  Ne

  İşe

  Yarar