Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
At Kestanesinin Faydaları Maranki
At Kestanesinin Faydaları Maranki
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
At Kestanesinin Faydaları Maranki :

At kestanesi ağacı, Balkanlar‘da daha sık görülen ancak aşağı yukarı tüm Kuzey Yarımkürede doğal olarak yetişen bir ağaçtır. “Hippocastanaceae” familyasından olan ağacın pek çok türü bulunmaktadır.

Latince adı “Aesculus hippocastanum” olan at kestanesinin tohumları, yaprakları, ağacının kabuğu ve çiçekleri yüzyıllardır başta ağrılar, Varis ve vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen şişlikler olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır.

Bu alanda yapılmış bilimsel araştırma sonuçları bulunmamasına karşın at kestanesinden hazırlanan kremlerin halk arasında Hemoroid tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dikkat
At kestanesinin yemişinden elde edilen ürünler sadece harici kullanım için uygundur. İşlenmemiş at kestanesinde bulunan “esculin” zehirlidir ve ciddi zehirlenmelere yol açabilir. Tüm bu olumsuz etkilerinden korunmak için at kestanesi özü, kabuğu, yemişi ya da yaprağı içeren ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışın.

At kestanesi içeren jeller veya kremler burkulma sonucu oluşan şişliği alır
At kestanesi kremleri varis tedavisinde kullanılır
Harici kullanımda hemoroid tedavisine yardımcı olur
Yapraklarından hazırlanan çay ateşi düşürür
Harici olarak egzama tedavisinde kullanılır
Yapraklarından hazırlanan çay uyumaya yardımcı olur
Romatizma ağrılarının hafifletilmesinde kullanılır Soğuk algınlığına iyi gelir

At Kestanesi Çayı Nasıl Hazırlanır?
At kestanesi çayı hazırlamak için kurutulmuş yaprakları veya kabuklarını kullanabilirsiniz. Suyu kaynattıktan sonra ocaktan alın ve 1-2 tatlı kaşığı yaprağı suya atıp 7-8 dakika demlenmesini bekleyin.

At Kestanesinin Sağlığa Faydaları
At kestanesi tohumu özütü, bacaklardaki damarların gelen kanı, tekrar kalbe döndüremediği bir hastalık olan “kronik venöz yetmezlik” tedavisinde kullanılmaktadır. Hastalık varis, ağrı, ayak bileğinde şişme, ağırlık hissi, kaşıntı, gece bacak krampları gibi belirtilerle görülebilir. At kestanesi özütü içeren kremler harici olarak hemoroid tedavisinde kullanılır. Ağacın etken maddesi “Aescin” egzama gibi cilt hastalıklarına ve yaralanmalara iyi gelmektedir.

At Kestanesinin Yan Etkileri
Ağacın yemişleri zehirlidir ve işlenmemiş, esculin‘den arındırılmamış yemişleri çiğ olarak tüketmek zehirlemelere yol açabilir. Bu özelliği nedeniyle Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından “tüketilmesi güvenli olmayan bir bitki” olarak sınıflandırılmıştır. Yoğun olan at kestanesi özünün kullanımı kaşıntı, mide bulantısı ve sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir. Karaciğer ve böbrek hastalıklarından şikayeti olanlara tavsiye edilmez. Gebelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

At

Kestanesinin

Faydaları

Maranki.