Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
At Kestanesi Ekstresi Nedir
At Kestanesi Ekstresi Nedir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
At Kestanesi Ekstresi Nedir :

Atkestanesi (Aesculus hippocastanum); 15-25 m. kadar yükselebilen, kalın gövdeli, yaprakları 5-7 yaprakcıklı, baharda çiçekleri beYaz ve nadiren kırmızı renkli, üzeri sivri dikenli yeşil meyveleri olan bir ağaçtır. Meyve, 1-3 tohumlu bir kapsül şeklinde, içerisinde bildiğimiz kestaneye benzer atkestanelerini muhafaza etmektedir. Anavatanı Asya (Hindistan) olmasına rağmen Türkiye ve Avrupa‘ da park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. 17. yüzyıl başlarında İstanbul‘ dan Fransa‘ ya götürülmesi ile Avrupa bu bitkiyi tanımıştır. Atkestanesi meyveleri (Tohumları); şekerler, nişasta, sabit yağ, flavon türevleri ve glikozitler (Aesculin,esculin) ve triterpenoid saponinler (aescin, escin) içermektedir.

Atkestanesinin geleneksel kullanım yöntemlerinden etkilenen bir Fransız doktorun 1896‘ da ilk olarak hazırladığı atkestanesi tentürü‘ nün hemoroit (basur) üzerindeki olumlu etkisi pek çok kişinin dikkatini çekmiştir. Daha sonraları yapılan modern araştırmalarda ise (Özellikle 1960‘ larda Almanya‘da) bacaklardaki toplardamar hastalıkları (Varis gibi) üzerine etkisi onaylanmıştır. Günümüzde, tentürden daha güvenli olan ve tohumlardaki toksik maddelerden (Aesculin, esculin) arındırılmış ve yeteri kadar (%20) aescin içerecek şekilde standardize edilmiş ekstreler kullanılmaktadır. Aescin; tahriş olmuş kılcal damarlardan dokulara sıvı sızıntısını yavaşlatarak şişme ve iltihaplanmayı azaltma yeteneğine sahip bir etken maddedir. Aescin damarların esnekliğini artırmakta ve glycosaminoglycan hydrolases olarak bilinen ve bağ dokularının ana unsuru olan kolajen‘i (Collagen) tahrip eden, kılcal damarlarda delikler (porlar) açan enzimlerin salgılanmasını engellemekte ve toplardamarların zarar görmesine yol açan psikolojik etkileri bloke etmektedir.

Sıkıştırıcı / Güçlendirici (Adstringent), dolaşım sistemini (Kan damarlarını) güçlendirici ve tedavi edici etkiye sahip atkestanesi; toplardamar genişlemesi olan hemoroit (basur) ve varislerin tedavisinde, burkulma, spor yaralanmaları ve darbelerden ileri gelen vücuttaki şişmelerin (Bu şişmelerin asıl nedeni, darbe gören bölgedeki kılcal damarlardan dokulara sıvı geçmesidir. Aescin, kılcal damarlardaki delikleri (porları) küçülterek, buralardan dokulara sıvı geçişini engellemektedir.) engellenmesi ve iyileştirilmesinde, sıklıkla bacaklardaki varislere bağlı olarak oluşan yara, ağrı, ödem ve ağırlık hissinde başarıyla kullanılabilir. Atkestanesi‘ nin şişlik indirici etkisi göz önüne alınarak, böbrek ve idrar kesesi arasında kalan taşların düşürülmesi için de kullanılabilir. Taşın tahriş edici etkisiyle şişen idrar yolu (ureter), geçişi tıkar. Atkestanesi‘ nin tesiriyle şişlik inerek, geçiş açılır ve taşın düşme ihtimali artmış olur.

Atkestanesi Ekstresi kapsüller halinde sunulmuş olup; her bir kapsül: 300 mg Atkestanesi (Meyve) Ekstresi (%20 aescin içerecek şekilde standardize edilmiş) ve 150 mg Rutin (Bioflavonoid: Bitkilerde çiçek ve yapraklara renklerini veren özel maddelerden en önemlisi) içermektedir. Rutin, Atkestanesinin standardize edilmesi amacıyla kullanılmıştır.

UYARILAR:
Meyvelerindeki veya tohumlarındaki toksik maddelerden arındırılarak standardize edilmiş Atkestanesi Ekstresi‘ nin önerilen dozlarda kullanıldığı takdirde bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Aspirin, Trental (pentoxifylline), veya Coumadin (warfarin), Heparin gibi kan inceltici

(anticoagulant) ilaçlarla beraber kullanımı tavsiye edilmemektedir. Çocuklar, hamileler ve emziren kadınlar üzerindeki etkileri henüz saptanmadığından onların da bu ürünü kullanmaları tavsiye edilmez.

300mg‘lık Atkestanesi Ekstresi kapsüllerinden öğün aralarında günde 2 defa (Sabah-Akşam aç karnına) 1 kapsül alınabilir. T.C Tarım Bakanlığı‘ nın izniyle ithal edilmiş olup; tamamen doğal kaynaklardan üretilmiştir. Atkestanesi Ekstresi‘ nin sinerjetik etkisini artırmak için C vitamini ile beraber alınması tavsiye edilmektedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

At

Kestanesi

Ekstresi

Nedir