Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Aloe Vera Bitkisi Nerede Satılır
Aloe Vera Bitkisi Nerede Satılır
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Aloe Vera Bitkisi Nerede Satılır


Son yıllarda alternatif ya da tamamlayıcı tıp adı altında şifalı bitkilerle yapılan tedavilere olan ilgi arttı. Bu bitkiler arasında Türkiye'de 'sarısabır' adıyla bilinen, daha çok Amerika çöllerinde yetişen aloevera öne çıkıyor. Bitkiden elde edilen ürünler çoğu yerde her derde deva diye satılıyor. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bu bitkinin ağız yoluyla kullanılmasının faydalı olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını söyleyerek aloevera içeceklerine karşı çıkıyor.

Aloevera ürünlerini Türkiye'de pazarlayan Forever Living Products (FLP) Sağlık ve Güzellik Ürünleri Dağıtım Şirketi'nin Genel Müdürü İlker İşmen ise 'aloe'nin mucize bir ilaç olmadığını, doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmaması gerektiğini söylüyor. Kendi bayileri bile olsa aloe ürünü satanların kanseri bile iyileştirdiği şeklindeki abartılı şifa hikayelerine inanılmaması için çağrı yapan İşmen, aloenin sadece bağışıklık sistemini güçlendirici tamamlayıcı bir ürün olarak kullanılabileceğini belirtiyor.

Aloeveranın ilaç gibi içilmesinin faydalı olmayacağını ifade eden Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, doktor kontrolünde olmadan kullanılmasına kesinlikle karşı olduğunu söylüyor. Bilinçsiz, kontrolsüz ve fazla kullanıldığında suyun bile zararlı olabileceğine dikkat çeken Müftüoğlu, "Aloeveranın cilt yanıklarının haricinde, ağız yoluyla kullanılmasının faydalı olacağına inanmıyorum. Bu konuda çok fazla deneyimim yok; ama son zamanlarda kullanımı çok yaygınlaştı. Zamanla kötü sonuçlar çıkmasından korkuyorum. Aloevera otu suyunun herhangi bir sağlık yararının olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt mevcut değildir. Aloevera suyunu, şiddetli ishal ve krampları göze alıyorsanız laksatif-bağırsak boşaltıcı gibi kullanabilirsiniz." diyor. Müftüoğlu, ürünlerin birçok şeye şifa olduğu söylenerek pazarlanmasını da yanlış buluyor ve olayın iyice saptırıldığını ifade ediyor.

Aloeverayı pazarlamanın püf noktası "Deneyin, hiçbir faydasını görmezseniz ücretini iade edeceğiz." sözlerinde yatıyor. İyileşmek için hiçbir garanti olmadığını söyleyen İlker İşmen, distribütörlerinden önce kendilerinin kullanmasını, hastalıklı insanlara umut vermemelerini istiyor. "Ben iyileştim" denilmesine karşı çıkıyor ve böyle diyerek ürün pazarlayanlara da inanılmaması çağrısını yapıyor. Ancak FLP'nin ürün kataloğunda, aloevera bitkisinin ülser, sindirim rahatsızlıkları, kabızlık, ishal, hemoroid, zihinsel yorgunluk, migren, kireçlenme, akne, sedef, egzama, mantar, böcek sokmaları, tahriş, güneş ve cilt yanıkları gibi rahatsızlıklara iyi geldiğinin kanıtlandığı yazılıyor. FLP'nin 40 bine varan kayıtlı üyesi de ürünleri özellikle kendi hastalıklarına şifa bulduklarını söyleyerek satıyor. Prof. Dr. Ali Enes Dalkılıç, bir kitapçıkta şeker hastası olduğunu, 6 ayda insülini terk ettiğini anlatıyor.

Tavsiye edenler 'Sağlığın için günde bir Sigara parası versen çok mu?' diyor. Nisan ayından beri aloevera satışı yapan Ahmet Aktaş, sağlıklı yaşamak için kullanmaya başladıkları bitki suyu sayesinde eşinin psikolojik sorunlarının ve cilt problemlerinin düzeldiğini, hiç Grip olmadığını belirtiyor.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Halime Çakmaksayın hocam iyi günler sorum olacak detaylı bilgi için yardımcı olabilirmisiniz. babamda egzama var ellerinde bir tanıdığımız aloe vera bitkisini söyledi etkilidir dedi. acaba nerelerde satılır bu aloe vera bitkisi ve her aloe vera aynı etkiye sahipmidir.
 • Aloe

  Vera

  Bitkisi

  Nerede

  Satılır

  Hakkında

  Bilgiler.