Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Alıç Nasıl Kullanılır
Alıç Nasıl Kullanılır
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Alıç Nasıl Kullanılır :

Şifalı bitkilerden biri olan Alıç meyvesinin diğer isimleri, muşmula, yemişen, edran, geviş ve akdikendir. Latincedeki ismi Crataegus monogyna dır. Meyveleri kullanıldığı gibi yaprakları ve çiçekleri de kullanılarak sağlığa fayda sağlar.

İlkbahar aylarından Nisan ve Mayıs aylarında, pembe ve beyaz renkli çiçekler açan Alıç meyvesinin boyu 2 ile 4 metre arasında değişmektedir. Genellikle ormanlarda ve yol kenarlarında Alıç meyvesine sıkça rastlanılır.

Meyvelerinin rengi koyu sarı olmakla birlikte koyu kırmızı da olabilmektedir. Alış türlerinden 20 tanesi, ülkemizde, Batı Anadolu ve Günel Anadolu‘da yetişmektedir.

GEÇMİŞİ

Alıç, İngiltere‘de çit kenarlarına ekilen bir bitki olarak fark edilmeye başlanmıştır. 19. yüzyılda ekilmeye başlanılan bu meyve hakkında insanlar batıl inançlar geliştirmişlerdir. Alıç‘ın dallarını kesmek, cinlerin eve gelmesine ve kötü şans getirmesine yoruluır. Bir diğer batıl inanç ise bunun tam tersidir.

Yunanlılar ve Romalılar, Alıçın dallarını kesmenin mutluluk getirdiğine inanmışlardır. Buna istinaden, gelinler ellerinde bu bitkiyi tutarak mutlu olmanın yollarını aramışlardır. Romalılar ise, yeni doğan biri olduğu zaman, eve Alıçın yapraklarını koyarak yeni doğan bebeği şeytandan korumaya çalışmışlardır.

KULLANMA KLAVUZU

Alıç meyvesinin kullanılması için çiçeklerin açması beklenmeden toplanır. Alıç ağacının kabukları ile meyveleri, sonbahar aylarında toplanılır ve kurutulur. Kurutulan çiçekler, meyveler ya da kabuklar toz haline getirilir ve kullanılır. Bunun dışında kaynatarak kullanma yolu da mevcuttur. Mayhoş bir tadı olan alıcı, semt ve kasabaların pazarlarında, ip halkalara geçirerek satmışlardır.

FAYDALARINI SIRALAYACAK OLURSAK;

Alıç meyvesi, özellikle kalp ve damar sistemine çok iyi gelen bir şifalı bitkidir. Orta çağlardan beri Alıç, kalp destekleyici olarak kullanılmaktadır. Kalp damarlarını genişletici özelliği sayesinde, kanın daha rahat pompalanmasını sağlayan Alıç, damar sertliğini önler ve kalbi kuvvetlendirir. Kalp krizi riskini en aza indirger.

Düzensiz kalp atışlarını düzene sokar, kalp ritmini dengeler. Alıç meyvesinin bir diğer faydası ise sinir sistemine yaptığı etkidir. Çarpıntı, sinir ve Stres gibi sinir sistemi kaynaklı rahatsızlıklara Alıç, iyi gelerek bu sorunları yatıştırır. Sinirleri yatıştırdığı için rahatlatıcı bir etkisi vardır. Ayrıca beyne kan akışını arttırır. Alıç meyvesi, rahatlatıcı özellikte olduğu için rahat bir uyku sunarak, uykusuzluk problemlerini ortadan kaldırır.

Yüksek tansiyon hastaları Alıç meyvesini tüketerek, tansiyon problemlerinden kurtulurlar. Mideyi kuvvetlendirici etkisi sayesinde, mide spazmlarını çözer ve mide kramplarını önler. Aynı zamanda, idrar sökücüdür. Bir diğer etkisi de Cinsel hayatadır. Cinsel gücün artmasını sağlar.

NASIL TÜKETMELİYİZ?

Alıç 3 şekilde kullanılır. Meyvesi, yaprakları ve çiçeği tüketilebilinir. Alıç çiçeği ile Alıç çayı yapılabilir. Alıç çayının kalp krizini önlediği bilimsel bir gerçektir. Kalp krizi geçirmiş kişiler için de, sonrasında iyileşme sağlar. Suyu şerbet yapılarak içilebilir. Bu sayede baş ağrısı ortadan kalkar. Lapa haline getirilip şiş bölgelerin üzerine konulursa, iyileşme sağlanır.

Alıç meyvesinin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Alışkanlık yapmadığı için uzun süreler boyunca ara vermeden kullanılabilir. Ayrıca vücudun herhangi bir yerine olumsuz bir etki de yapmaz. 1 bardak kaynamış suya 20 gram ezilmiş Alıç meyvesi konularak biraz beklemenin ardından içilir. Günde 2-3 ya da daha fazla Alıç çayı içilebilir, herhangi bir zararı yoktur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Alıç

Nasıl

Kullanılır